Obezita ako dôsledok nerovnováhy | Pikošky.sk
3 feb, 2012
Napísal/a | Komentáre: 0

Obezita ako dôsledok nerovnováhy

Chudnúť potrebujú dve skupiny ľudí. Do prvej skupiny patria ľudia, ktorí si myslia, že potrebujú chudnúť kvôli dokonalej postave, lebo majú pri pohľade na váhu nejaké kilá navyše a druhá skupina, ktorá trpí skutočne nadváhou a má nadváhou naozaj ohrozené zdravie. Látky, ktoré slúžia v živom organizme na poháňanie, resp. povzbudenie organizmu sa nazývajú hormóny a výrazným spôsobom sa podieľajú na regulácii pocitov hladu, sýtosti, ale aj množstva tukov v tele, a tým predurčujú tzv. prednastavenie hmotnosti nášho tela, ktoré radi ovplyvňujeme rôznymi diétami. Medzi najčastejšie choroby spôsobené hormonálnymi poruchami patria obezita, osteoporóza a cukrovka. V takomto prípade sa musí prirodzená tvorba hormónov nahradiť prirodzenými alebo syntetickými prípravkami, čo neraz môže mať nežiaduce, vedľajšie účinky.

Obezita a nadváha je dôsledkom nerovnováhy hormónov hladu a nasýtenia a prvým príznakom nesprávneho fungovania metabolizmu. A čo je ešte dôležitejšie rozhodujú tieto dva hormóny o rýchlosti starnutia a výške nášho biologického veku. Preto je správne zvolená výživa zárukou dobrého fungovania hormonálneho systému.

Častá konzumácia nekvalitných, sacharidových jedál plných prázdnych kalórii a priemyselného tuku zvyšuje produkciu hormónov nasýtenia (inzulín a leptín) a vzniká tak inzulínová rezistencia spojená s nástupom hypoglykémie, resp. hyperglykémie. Ak si chceme zdravie uchovať, treba nastúpiť cestu svojej zdravšej a lepšej výživy vo forme zvýšenej konzumácie ovocia, zeleniny, orechov, olejnatých semien a tiež fyzického cvičenia.

Napísal/a dňa 3.2.2012. Pridané v Celebrity.

Pridať komentár