Stephen Hawking alebo pikoška o crème de la crème ľudstva | Pikošky.sk
23 jún, 2019
Napísal/a | komentárov 17

Stephen Hawking alebo pikoška o crème de la crème ľudstva

Viete, kde nájdete kvadruplegika? Predsa tam, kde ste ho nechali.

Takýto nechutný vtip som si požičala od Drissa z The Intouchables, na otvorenie článku o britskom teoretickom fyzikovi, profesorovi a autorovi Stephenovi Hawkingovi. Nemajte mi to za zlé. Po hodine spomínania na jeho prácu a čítania jeho bohovských výrokov ledva držím slzy a fakt sa vám tu nechcem rozrevať.

Stephena pozná asi každý. Niektorí ste možno videli film The Theory of Everything, natočený podľa predlohy napísanej jeho prvou ženou Jane, o ich spoločnom manželskom živote, nástupe Stephenovej choroby tesne po tom, čo sa dali dokopy a nakoniec aj o ich rozchode. Ja nie. Stephen bol viac než dostatočne zaujímavý sám o sebe, aj bez romantickej a dramaticej filmovej zápletky. Človek, ktorému v  21 rokoch lekári predpovedali najviac dva roky mizerného života a on sa so vztýčeným ukazovákom dožil 76-tich, napísal pätnásť kníh a dal ľudstvu to, čo on, si podľa mňa zaslúži viac než pitvanie sa v súkromnom živote. Vy si to, ale kľudne pozrite a dajte mi vedieť, či to nestálo za to presne tak, ako si myslím.

Stephena pozná každý, ale táto pikoška je o veciach, ktoré ste o ňom hádam ešte nepočuli. Napríklad to, že sa narodil na 300-té výročie smrti Galilea – fakt, na ktorý bol po celý život hrdý a pripisoval tomu osudový význam. Alebo to, že počas školy obzvlášť intelektuálne nevynikal. Podobne ako svojho času Einstein, aj Stephen mal problém s klasickým školstvom a prvý rok na strednej dokonca patril k najslabším žiakom. Zmena naozaj ako z filmu u neho nastala až počas štúdia na Oxforde, kde ako z núdze cnosť znudene študoval kozmológiu namiesto milovanej matematiky. Vtedy, ako zásah zhora, u neho prepukla amyotrofická laterálna skleróza. Prognóza – smrť, výsledok – takmer všetko, čo dnes ľudstvo vie o čiernych dierach a mnoho iného.

„Predtým, než mi diagnostikovali chorobu som bol veľmi znudený životom. Jednoducho nebolo nič, čo by stálo za to robiť.“

Aj keď sa jeho fyzický stav počas rokov zhoršoval, Stephen si uvedomoval, že svojej chorobe paradoxne vďačil za svoju kariéru. Nie len v zmysle silného podnetu, aby pred blížiacou sa smrťou stihol vytvoriť aspoň niečo hodnotné, ale aj preto, že mu dala množstvo priestoru a času zaoberať sa fyzikou. Vo svojom najslávnejšom diele Stručná história času s humorom spomína na viaceré prelomové objavy urobené počas nekonečnej cesty na záchod alebo ukladania sa do postele, čo mu pri jeho diagnóze trvalo vždy hodiny.

Tento človek nebol len geniálny, mal aj geniálny zmysel pre humor. Bolo verejným tajomstvom, že s vozíkom, na ktorom sa ako drak premával po Oxfordských školských pozemkoch, s chuťou prechádzal po nohách tým, ktorí mu liezli na nervy. V biografii z roku 2012 Kitty Ferguson píše, že v roku 1977 počas Hawkingovho prijímania do Kráľovskej spoločnosti ukazoval princovi Charlesovi, ako sa dokáže na vozíku točiť dookola a pri tej príležitosti zdeformoval nič netušiacemu princovi palce. A ten vraj nebol zďaleka jediným terčom. Stephen to poprel asi nejako takto:

„Odporná klebeta. Prejdem každého, kto ju zopakuje.“

Na pódiu v Austrálskom Sydney raz rozprával o mystériách vesmíru, živote s ALS a iných strašne serióznych veciach. Až kým z publika nedostal otázku, čo si myslí o kozmologickom efekte odchodu Zayna MalikaOne Direction a následnému zlomeniu sŕdc miliónov fanúšičiek po celom svete.

„Konečne otázka o niečom dôležitom,“ znela jeho odpoveď. „Moja rada každému dievčaťu so zlomeným srdcom je, aby študovala teoretickú fyziku. Pretože jedného dňa môže priniesť dôkaz o paralelných vesmíroch a nie je nemožné, že kdesi tam existuje vesmír, v ktorom Zayn je stále členom One Direction.“

Stephenova geniálna myseľ darovala ľudstvu množstvo teórií, avšak jeho najväčším životným cieľom bolo nájsť Konečnú odpoveď. Základnú fyzikálnu teóriu, ktorá spojí všetky od kvantovej po všeobecnú teóriu relativity a gravitácie a budú jej rozumieť všetci – mladí, starí, veľkí, malí. Geniálni, ale aj my celkom obyčajní. Teóriu o tom, ako vesmír vznikol, aký je a ako sa jedného dňa skončí – ak vôbec. Zasvätil tomu celý svoj život a aj vďaka nemu možno nie sme od nej až tak ďaleko. On to už neuvidí, tak ako nestihol tohto roku historicky prvú fotku čiernej diery, čo ma nekonečne mrzí. Potvrdilo to totiž jeho teóriu z roku 1988, že nejde o žiadne vákuá vo vesmíre, ale pekné, hoci trošku ťažké telesá, ktoré sa možno nebudú brániť foteniu až tak, ako sa doteraz myslelo.

Vďaka jeho knihám verejnosť pochopila, že fyzika nie je strašiak, ktorému sa nedá porozumieť. Že je tým, čo ho vždy najviac fascinovalo – hľadanie odpovedí na otázky Kto sme?, Čo sme? a Aké je naše miesto v tomto svete?. So smrťou takého človeka sa zmieriť nedá.

„Vo vesmíre práve zhasla hviezda. Stratili sme úžasnú ľudskú bytosť. Stephen Hawking bojoval a odvážne krotil kozmos 76 rokov, a všetkých nás naučil niečo dôležité o tom, čo to znamená oslavovať byť človekom,“

tweetoval po jeho smrti teoretický fyzik a autor Lawrence Krauss a ja sa pod to podpisujem.

Mnohí sme ho zbožňovali a on sám mal rád mnohých. Nakoniec sám raz povedal:

„Ani ten vesmír by veľmi nestál zato, ak by v ňom neboli ľudia, ktorých ľúbite.“

 

Na záver si pozrite Stephena, ako v 65-tich rokoch letel z Kennedyho vesmírneho centra v špeciálne upravenom lietadle, umožňujúcom pasažierom bezváhový stav. Radosť v jeho očiach hovorí za všetko.

 

 

 

Zdroje: businessinsider.com, biography.com, businessinsider.com, newscientist.com, businessinsider.com

 

Napísal/a dňa 23.6.2019. Pridané v Celebrity, novinky, Zayn Malik.

 1. A hovorí:

  Chválim takéto Články.ČO takto niečo o ruských panovníkoch? Len tak ďalej.

 2. Dana hovorí:

  tento článok je obsahovo výborný, formou trochu kostrbatý, ale len tak ďalej

  preboha, žiadni ruskí panovníci! neurobme z pikošiek učebnicu histórie (a to mám históriu veľmi rada)

 3. Admin-1,618 hovorí:

  @A – skor sa chceme venovat vedkyniam / vedcom, resp. ludom o ktorych sa mozno tolko nehovori, ale vyznamne prispeli niecim nasej spolocnosti…..a nechceme to zameriavat na ziadnu narodnost 🙂

 4. Angy hovorí:

  Rozhodnutie písať o ľuďoch, ktorí sú/boli pre spoločnosť skutočne prínosní, nadšene vítam!
  Len tak ďalej.

 5. A hovorí:

  V poriadku, teším sa na ďalšie takéto články.

 6. ANOnymka hovorí:

  Vynikajúci článok 🙂

 7. Silvinka hovorí:

  Krásna pikoška, No Name, ty šikulo! 🙂

 8. Pikošku chválim..ale aj film sa mi páčil-Eddie to zvládol podľa mňa výborne..

 9. obycajna opica hovorí:

  Super clanok, tesim sa na pokracovanie serie!

 10. Katka hovorí:

  super clanok
  len tak dalej

 11. Anonym hovorí:

  palec hore, presne toto som mala na mysli, ked som vcera komentovala, Kate na Pride

 12. aurora hovorí:

  super článok, to, že sa Steven narodil v taký deň som vôbec netušila. super pikoška, len tak ďalej 🙂

 13. Stano hovorí:

  Pekne si naňho zaspomínali,na výnimočného mysliteľa.

 14. merry hovorí:

  Uz mam od neho knihu, len som sa k nej este nedostala. Verim, ze to napisal tak, aby sme my, obycajnici, pochopili.

 15. Micka hovorí:

  reinkarnovaný Gallileo?
  pekný článok, chválim..a film som videla:-)

 16. Ellie hovorí:

  Chválim za takýto článok! ♥
  Stephen bol skvelý, Brief history of Time som prečítala 🙂 a aj film videla, podľa mňa to nebolo vôbec také zlé

 17. katrin016 hovorí:

  Naozaj skvelý článok. Páčia sa mi takéto témy, veď na spestrenie je to super, nemusí to byť vždy o škandáloch súčasných celebrít, jedna takáto pikoška z desiatich je viac než znesiteľná. Zaujímali by ma aj historické škandály, kľudne aj ruskí panovníci, no a čo 😀

Pridať komentár