Alan Turing, muž ktorý zachránil milióny životov | Pikošky.sk
12 aug, 2019
Napísal/a | komentárov 9

Alan Turing, muž ktorý zachránil milióny životov

A nikto mu za to nepoďakoval.

Dnes to na pikoškách bude radosť iná, bude to smútok. Presne táto emócia ma totiž chytá, keď sa prehrabávam biografiami geniálneho matematika a kryptografa Alana Turinga.

Alan Mathison Turing sa narodil v Londýne v júni 1912 ako mladší syn manželov Turingovcov. Jeho rodičia patrili k vyššej strednej triede a tak nemali problém zabezpečiť synom adekvátne vzdelanie. Turingov otec slúžil v armáde, dedo z maminej strany bol inžinierom železničnej spoločnosti v Indii. Alan teda pravdepodobne podedil gény z maminej strany.

Turingovi učitelia veľmi rýchlo pochopili, že majú do činenia so skutočným talentom. V šestnástich rokoch dokázal pochopiť prácu Alberta Einsteina a snažil sa jeho tvrdenia spochybniť. Nastúpil na internátnu školu v Sherborne a okrem vedomostí tu získal aj prvé skúsenosti s láskou. Jeho spolužiakom sa stal istý Christopher Morcom, s ktorým Alana spájalo silné priateľstvo a pravdepodobne aj láska.

Áno, Alan Turing bol homosexuál a jeho život bol tragický a nenaplnený práve kvôli jeho orientácii. Ale to predbieham, poďme pekne po poriadku. Christopher Morcom, Turingova prvá láska, bohužiaľ zahynul ako 19-ročný na tuberkulózu, ktorú údajne chytil z infikovaného mlieka. Turinga jeho smrť veľmi zasiahla a o tom húževnatejšie sa ponoril do sveta vedy.

V roku 1936 sa mu podarilo definovať teoretický počítač, tzv Turingov stroj, podľa ktorého boli neskôr vytvorené prvé počítače. Fascinovala ho predstava stroja, ktorý by dokázal vypočítať všetky zadané úlohy. Tieto, zatiaľ len teoretické poznatky, sa mu neskôr podarilo pretaviť do konštrukcie dešifrovacieho stroja s názvom Bombe. Tento prístroj umožnil Britom prelomiť šifrovací kód Enigma, ktorým nemecké vojská šifrovali správy o svojom ďalšom vojenskom postupe. Od roku 1940 dokázali Briti vďaka práci Turinga a jeho kryptografického tímu, prekladať nemecké šifrované správy a predvídať tak Hitlerove ďalšie kroky. Aj vďaka tomu sa spojencom podarilo v roku 1945 Nemecko poraziť. Podľa odhadov ušetril Turing svojim vynálezom 14 miliónov ľudských životov a skrátil 2. svetovú vojnu o dva roky.

Namiesto ovácií a privilegovaného života, v ktorom by sa mohol venovať vede, ho však čakala len nenávisť, nepochopenie a napokon aj smrť. Alan Turing nemohol nikomu povedať o svojom úspechu, pretože jeho práca bola prísne tajná. Utajenie pokračovalo aj počas studenej vojny a tak sa verejnosť o tomto géniovi dozvedela až dávno po jeho smrti.

Turing sa nemohol nikomu zdôveriť ani so svojou orientáciou. Počas vojny a ešte aj dlho po nej bola homosexualita považovaná za zvrátenú a chorú. V roku 1941 požiadal Alan Turing o ruku svoju kolegyňu Joan Clarke, ktorá s ním spolupracovala na rozlúštení Enigmy. Ich zasnúbenie však netrvalo dlho, Alan sa jej napokon priznal, že je homosexuál a tak zo svadby zišlo. V roku 1952 nadviazal Turing vzťah s 19-ročným mladíkom Arnoldom Murraym. O niekoľko týždňov neskôr sa do Turingovho domu vlámali zlodeji, mladý Alanov milenec s nimi pravdepodobne spolupracoval. Turing nahlásil zločin na polícii a počas vyšetrovania sa priznal, že je homosexuál. V tom čase bola vo Veľkej Británii homosexualita trestným činom a Turing dostal na výber. Buď pôjde do väzenia alebo dobrovoľne podstúpi kastráciu. Alan Turing si zvolil kastráciu. Dostal silnú dávku syntetického estrogénu, čo ho v podstate zmenilo na kastráta a jeho telo získalo mnohé ženské znaky. Turing to psychicky nezvládol a dva roky po kastrácii spáchal samovraždu. Spôsob jeho odchodu zo sveta je zvláštne poetický. Otrávil jablko kyanidom a zjedol ho.

Trvalo veľmi dlho, kým Turing dostal zaslúžené uznanie. Kráľovná Alžbeta mu udelila milosť až v roku 2013. Spolu s milosťou dostal aj ospravedlnenie za dlhoročné prenasledovanie a odsudzovanie. A ja si tak vravím, že by ho to možno aj potešilo. Celý život túžil po tom, aby ho spoločnosť prijala a napokon sa to podarilo. Síce 50 rokov po smrti, ale predsa.

Alana Turinga stvárnil vo filme The Imitation Game (po slovensky Kód Enigmy) Benedict Cumberbatch a za svoj výkon získal nomináciu na Oscara. Zlatú sošku mu vyfúkol Eddie Redmayne, ktorý ju dostal za stvárnenie iného známeho vedca, Stephena Hawkinga vo filme The Theory of Everything.

Alan Turing umrel v roku 1954. Mal iba 41 rokov. Uvažujem, koľko toho ešte mohol dať ľudstvu, keby žil dlhšie. Mnohí ho považujú za zakladateľa informatiky ako takej a hovorí sa o ňom, že jedným z dôvodov, prečo nebol počas života až taký uznávaný je ten, že mu vlastne nikto nerozumel. Pokorne sa pridávam do tejto partie.

 

15-ročný Alan Turing na fotke z internátnej škole Sherbourne.

 

16-ročný mládenec

 

Alan Turing seďmo

 

Alan Turing bežmo

 

Portrét z roku 1951. Ten vševedúci polovičný úsmev mi pripomína Monu Lízu. Alebo som sa len načuchala laku na nechty?

 

Alanov PR vzťah, Joan Clarke. V Imitation Game ju hrala Keira Knightley. Joan bola Alanova spriaznená duša, boli si veľmi blízki.

 

Christopher Morcom. Turingova životná láska.

 

Bombe. Respektíve jej verná a fungujúca replika. Tento prístroj porazil nacistické Nemecko.

 

Takto bude vyzerať nová 50-librovka. Od roku 2021 sa z nej bude uškŕňať Alan Turing. Veľká to pocta. Škoda, že prišla tak neskoro.

 

Zdroje: en.wikipedia.org, bbc.com

 

 1. Dove hovorí:

  Fantasticky clanok! Priznam sa, ze o pankovi pocujem prvy krat. Rada si rozsirim obzory 👌

 2. ruzovy zajacik hovorí:

  My ludia sme strasne hlupi 🙁 mrzi ma cim si „za odmenu“ musel prejst. Skoda ze ta 50 librovka sa moc v obehu nevyskytuje. Vidiet ju je pekna vzacnost. Ked si clovek vyberie z bankomatu hocijaku ciastku tak to da vzdy v 10 – 20 bankovkach.

 3. malyslonik hovorí:

  Chválim za článok. A chlapíkovi skladám poctu. Možno si to niekde z neba aj prečíta.

 4. Antientam hovorí:

  Je to dosť smutné, ale aj Poliaci tvrdia že ich vedci v Blatchley parku dešifrovali Enigmu. Enigma pomohla Britom vylodiť sa v Taliansku počas obrovskej tankovej bitku pri Kursku v Rusku,údajne najvačšej v dejinách.Tiež im pomohla ubrániť svoj ostrov a vylodiť sa vo Francúzsku. Čo z toho vyplýva? Rusi by boli porazili Nemecko aj sami, len by to dlhšie trvalo a dosadili by svoj systém aj do západnej Europy, kde boli veľmi populárni. Lenže stihli by to? Nemecké zázračné zbrane potrebovali k dokončeniu len pár mesiacov než Nemci kapitulovali. Inak typ na články o neuveriteľných hrdinoch z WW2-francúzska Šedá myška, ktorú nikdy nechytili a ktorá patrila medzi najodvážnejšie agentky v Europe. A skutočný James Bond? Ten filmový je slabý odvar proti tomu čo dokázal Duško Popov. A ked mal Bond v každom meste milenku, on ich mal v každom meste niekoľko.

 5. soave hovorí:

  @Antientam – z tych znosiek nezdvodnenych hluposti nevyvplyva nic, len to, ze si niekto tut napisal to, co chce aby bola pravda. V historii sa nehra na „keby“ a okrem toho – neboli to Rusi ale Sovieti a so svojou katastrofalnou technikou, kde im novu museli dodavat Americania, by sa dostali tak max. do Polska. To sa tu zas nasiel fundovany historik

 6. ANOnymka hovorí:

  skvelý článok, vďaka
  bola som na tom v kine (Kód Enigmy)

 7. Angy hovorí:

  Už ste niekedy rozmýšľali nad tým (hlavne dlhodobo single ľudia, čo si nevedia dlho nikoho nájsť), že aj v časoch, keď bola homosexualita ilegálna a mnoho ľudí žilo dvojaký život, že aj tak si nejako našli toho svojho partnera? Mňa to vždy tak nejak fascinovalo… 🙂 to len tak na odľahčenie tejto nálady o vojne, Rusoch (pardon Sovietoch) a hádkach o histórii.

  Alan Turing bol aj tak borec.

 8. Sis hovorí:

  @soave, obávam sa, že ty sa v histórii topíš tiež… Keby do druhej svetovej nevstúpili, spojenci by ju nikdy bez nich nevyhrali… Čo samozrejme ale tiež nevylučuje, že keby hocikto iný zo spojencov vo vojne nebol, mohol by nastať ten istý výsledok. Faktom ale je, že až po vstupe červenej armády sa začala karta obracať. Hitlerove víťazné ťaženie zlomila až ruská zima a zlyhanie nemeckého zásobovania, kedy v letných uniformách a „polobotkách“ vliezli do ZSSR a príroda im dala na frak. Nielenže neboli schopní nechať si doviezť teplé uniformy, dokonca ich ani nemali dosť, ale došla im nafta, munícia aj náhradné diely… Ušli odtiaľ so zvesenými ušami v podstate po vlastných. To je tiež fakt… A pokiaľ ide o tú ich zastaralú techniku – to je taká obľúbená fráza historikov a politológov – trochu ma zaráža, že ak sú na tom oblasti vojenskej technniky tak zle, prečo Američania vlastne neukončili studenú vojnu už skôr vojenským zásahom, alebo prečo sa v súčasnosti zmôžu maximálne tak na nejaké sankcie voči Rusku… Odpoveď je logická a jednoduchá – lebo Rusi sú na tom v tejto oblasti až moc dobre… Úprimne, ja by som Rusov moc nedráždila, lebo ak sa rozhodnú použiť to, o čom nevieme, že majú, sme všetci v prdeli. Len ako príklad, 5 rokov dozadu preletela ruská stíhačka nad americkým torpédoborcom v medzinárodných vodách… Aby som bola presná, preletela nad ním 12x. Prvým preletom im vypla všetky systémy tak, že ich nebolo možné nahodiť. Podarilo sa to, až keď stíhačka odletela. Torpédoborec zostal hluchý, slepý a nehybný… Stíhačka si nad ním urobila ešte jedenásť preletov a zmizla… Posádku torpédoborca to demoralizovalo tak, že niekoľko desiatok z nich okamžite požiadalo o uvoľnenie zo služby… Len pre zaujímavosť, torpédoborec bol našupovaný technikou a bol špecializovaný na protivzdušnú obranu… Reakcia Pentagonu bola tiež hysterická a vôbec sa im nečudujem… Takže buďme opatrní v tom, že čo Rusko má alebo nemá v oblasti vojenskej techniky…

 9. Antientam hovorí:

  Soave, ano, Rusi boli na tom tak slabo, že ked Hitler napadol ZSSR, boli Nemci v šoku ked sa stretli s tankami T34,a ešte viac v šoku ked videli aké obrovské počty ich Rusi majú. Alebo kaťuše volali Stalinove varhany. Nemci víťazili hlavne pre moment prekvapenia a že ruskí vojaci nenávideli Stalina a za pol roka ich vačšinou bez boja zajali 3 miliony. Nepremožiteľné Tigre boli len odpovedou na T34, akurát boli tak náročné, že ani náhodou ich nemohli vyrábať v tak obrovských počtoch ako Rusi.A pokial ide o ostatnú techniku, sám Hitler bol rozčúlený a nemohol pochopiť ako to že Rusi dokážu postupovať aj v bahne a wehrmacht nie.

Pridať komentár