Nehanební bastardi oslavujú 10 rokov | Pikošky.sk
21 aug, 2019
Napísal/a | komentárov 17

Nehanební bastardi oslavujú 10 rokov

Presne 21. augusta 2009 prišiel do amerických kín Tarantinov film Nehanební bastardi alebo teda – v originálnom a krajšom znení –  Inglourious Basterds.

Áno, iba nedávno sme tu mali skvelý článok o jednom bláznovi a géniovi v jednom tele menom Quentin Tarantino. Veľmi dlho som si myslela, že to nie je jeho skutočné meno. Znie príliš dobre až tak mimo tohto sveta (čo v podstate na neho aj sedí). Aj napriek legendám Gauneri či Pulp Fiction, skvelej jazde zvanej Kill Bill či geniálne spravenej westernovke Divoký Django, Nehanební bastardi sú mojím najobľúbenejším Tarantínovskym filmom. No a keďže oslavujú krásne okrúhliny, prečo si ho trošku nepripomenúť?

Anglický názov filmu Inglourious Basterds obsahuje zámerne dve pravopisné chyby, ktoré pridal samotný Tarantino, aby sa tak film odlíšil od talianskej vojnovej komédie z roku 1977 s rovnakým názvom. Tento taliansky film Inglorious Bastards sa stal predlohou pre fiktívny film Pýcha národa, ktorého slávnostná premiéra sa odohráva v Nehanebných bastardoch.

Pamätáte si na príbeh filmu, že? Na Tarantinovu šialene skvelú verziu konca druhej svetovej vojny, ktorú písal takmer desať rokov. I keď i Tarantino sa mohol inšpirovať tou skutočnou históriou. Tak napríklad naozaj existovala americká jednotka, ktorá skalpovala nacistov. Tejto skupine sniperov velil čistokrvný Cherokee a medzi svojou posádkou mal tiež niekoľkých Indiánov. Taktiež v Rusku v 1943 bol naozaj zorganizovaný výbuch kina, pri ktorom zahynulo celkom 764 členov nemeckej armády. A to vďaka jednému elektrikárovi. Dokonca aj jednotlivé postavy bastardov v skutočnosti existovali.

A potom tu je Christoph Waltz. Dovtedy neznámy rakúsky herec v úlohe sadistického SS-áka a lovca židov menom Hans Landa. Právom mu patrí aj Oscar aj Zlatý glóbus. Odvtedy si ho nenechám ujsť v žiadnom filme. Pamätáte sa na jeho skvelý úvod?

K skvelému Waltzovi sa pridal Brad Pitt, Eli Roth, Michael Fassbender, Diane Kruger, Mélanie Laurent či Samuel L. Jackson v úlohe rozprávača príbehu. Vo filme nájdete všetky tie veci, ktoré obsahuje každý Tarantinov film – povestný záber z kufra auta, odhalená ženská noha či cameo samotného Tarantina.

Quentin kedysi povedal, že Nehanební bastardi sú súčasťou neoficiálnej trilógie. Druhý filmom tejto série bol Divoký Django a tretí zatiaľ nevyšiel. Keďže Tarantino kedysi taktiež povedal, že plánuje natočiť iba 10 filmov a film Once upon a time in Hollywood (Vtedy v Hollywoode) je jeho deviatym počinom, všetci sme zvedaví, čo bude tým posledným desiatym. Bude to nový Star Trek? Záver tejto trilógie? Alebo niečo úplne iné?

 

Neskutočný Christoph Waltz

 

Fúzky a nadutý výraz Brada Pitta

 

Aj Komisár Rex si zahral v Nehanebných bastardoch

 

Bridget von Hammersmark aka Diane Kruger

 

Mélanie Laurent ako pomstychtivá Shosanna

 

Zdroj: empireonline.com, highsnobiety.com, newrepublic.com, drafthouse.com, csfd.cz, inglouriousbasterds.fandom.com, firstpost.com, kinema.sk

 

 1. Self hovorí:

  Ahojte pikošky! Sledujem Vás už dlhšie a bavíte Ma. Aj diskutéri ste super, veľa krát pobavia Vaše komenty👍👏 Film Inglourious Basterds je Mega, pre mňa jeden z TOP filmov EVER♥️

 2. Zafira hovorí:

  ach Christoph Waltz je genialny……a cely tento film je genialny….

 3. Majo hovorí:

  A ja Vám poviem takú pikošku,že v Amerike si fakt niektorí tupí amíci myslia,že vojna bola ukončená takto.Len tak pre zaujímavosť.Inak perfektný film.

 4. Teris hovorí:

  Ach ja zboznujem Christopha Walza. Skvely proste aj tu aj v tupych nemeckych romantikach. Aj tuten film je proste vyborny. Tu se pre mna Brad zaradil do prihradky herec, a celkovo to bolo povedene. Byvam uz dlhsie v Cechach, videla som v cestine. Nazov distribucny bol Hanebni pancharti. Pride mi to o chlup lepsie ako v slovencine.

 5. Titi hovorí:

  tak toto je čistá haluz, akurát včera som si tento film opätovne pozrela (momentálne si dávam maratón všetkých Tarantinových filmov :D) a dnes sa o ňom objaví článok 😀

 6. Potichu sa hanbím,že som tento film ešte nevidela..takže ani neviem ako skončí,ale viem,že veľa Američanov si myslí,že vyhrali celú vojnu..a Christopha poznám ešte skôr práve z Komisára Rexa..

 7. alexalex hovorí:

  Skvelý film!

 8. Angy hovorí:

  zbožňujem bastardov! Zbožňujem Christopha Waltza! Zbožňujem Brada Pitta v Tarantinových filmoch! Zbožňujem Tarantina! Och, niet k tomu čo viac dodať.

 9. Majo hovorí:

  Tarantino ma ževraj iq 160.Má perfektné filmy.

 10. ozruta hovorí:

  Pamätám, že pred tými desiatimi rokmi z kina odchádzali ľudia … pche. Skvelý film!!

 11. Anonym hovorí:

  a ja nerozumiem vam, kedy stihate pozriet tolko filmov, odkial poznate tolkych hercov? ja som asi videla kill bill aj to uz neviem o com bol

 12. Maggie hovorí:

  Christoph Walt ♥️👍♥️ A tiež súhlas s herectvom Brada Pitta👍 @ Titi, tiež dávam tento maratón a Bastardi sú filmom na dnes 😂🍀

 13. Nina hovorí:

  Film Once upon a time in Hollywood je určite súčasť tejto trilógie. Všetky tri filmy rozprávajú o hrozných udalostiach v prebehu dejín a Tarantino predstavuje alternatívnu minulosť v každom z nich.

 14. Micka hovorí:

  hanbím sa, ja som to nevidela…ale určite si to pozriem.

 15. wiwi hovorí:

  Jeeeej ďakujem za pripomenutie. Dnes sa chystám na Once upon a time in Hollywood a cez víkend to vidím práve na Bastardov. určite sa oplatí pozerať v pôvodnom znení. Nikdy nezabudnem na Pitta snažiaceho sa o taliansky akcent s nadutým výrazom čistokrvného amíka. To bola pre mna vrcholná scéna.

 16. Sis hovorí:

  Pridávam sa do fanklubu „pretiahla by som ho aj na chodníku“, Christopha Waltza… A Brad Pitt mal, podľa mňa, najlepší herecký výkon vo filme iného skvelého režiséra, Guya Ritchieho, Snatch, po našom Podfuck… Najlepšie je vidieť v angličtine, lebo ten prízvuk čo dal, to nemalo chybu… A ako tam sral za prívesom, scénka ak hovado… Od toho filmu ho mám vlastne rada, dovtedy to bol len taký presladený zlatúšik, tu ukázal, že je fakt pán herec…

 17. sss hovorí:

  Asi som pána umelca nepochopila. Mne príde ako uchyl a príliš veľa krvi a násilia. Ale to už je skoro v každom akčnom filme.

Pridať komentár