O istej Kordélii, alias Hane s H | Pikošky.sk
9 sep, 2019
Napísal/a | komentárov 40

O istej Kordélii, alias Hane s H

Zajtra je nový deň, v ktorom nie sú ešte nijaké omyly.

Povedala raz jedna mladá ryšavá dievčina. Rodičia jej zomreli, keď bola maličká, následne putovala z jednej náhradnej rodiny do druhej (plnej dvojčeniec), až zakotvila v sirotinci. Tam žila, kým sa šťastným omylom nedostala k súrodencom Matejovi a Marille, ktorí vlastne chceli adoptovať chlapca. V tomto bode už určite viete, že reč nie je o nikom inom ako o výtvore Lucy Maud Montgomery – o Anne Shirleyovej. Tá by bola najradšej, keby ju volali Kordélia, ale keď už majú ľudia používať jej reálne meno, nech hovoria Hana namiesto Anna. V pôvodnej verzii si Anna želala, aby ju oslovovali “Anne with an E”, teda Anne a nie Ann. Prekladatelia si s tým museli nejako poradiť a prišli práve s rozlíšením Anny a Hany. Nie najhoršie riešenie. Anna (alebo teda Hana, nech má radosť) mnohých z nás sprevádzala predpubertálnym obdobím, takže si myslím, že svoje miesto v tunajšej literárnej rubrike určite má.

Ešte predtým, ako si zrekapitulujeme samotný príbeh a jeho adaptácie vám však poviem, ako som sa s Annou zoznámila ja. Kde bolo, tam bolo, mala som raz 13 rokov, čo znamenalo hroznú pleť. Každý mesiac som teda chodila na kozmetiku. Keď mi na ňu raz mama chcela dať peniaze, nemala presne, musela mi nechať o niečo naviac. A tak keď som sa z kozmetiky vracala (celá poopúchaná a bodkovaná), zastavila som sa v meste v kníhkupectve a za zvyšné peniaze kúpila Annu zo Zeleného domu. Vedela som, že je to známa kniha o ryšavej sirote, ale to bolo všetko. Keď mama zistila, na čo som minula zvyšok peňazí (v prepočte tuším nejakých 7 eur), ani sa veľmi nehnevala. A ja som začala čítať.

Ako decko som nebola až taká utáraná ako Anna, ale jej predstavivosť, zmysel pre humor a cieľavedomosť sa mi veľmi páčili. A páčilo sa mi na nej aj to, že nebola perfektná. Práve naopak, často sa jej podarilo prísť s veľmi kurióznymi omylmi. Napríklad keď si zafarbila vlasy nazeleno, alebo do torty pridala anodynovú masť namiesto vanilkového cukru. Okrem toho občas vedela byť povrchná. Dosť si zakladala na svojom vzhľade, bola hrdá na svoj výnimočne pekný nos, bielila si pehy, nemohla sa dočkať, až si bude môcť vlasy česať dohora a zo všetkého najviac túžila po šatách s nazberanými rukávmi (ideálne takými, s ktorými by musela cez dvere chodiť bokom). Myslím, že mnohí dnešní autori píšu ženské hrdinky tak, že sa vôbec nezaujímajú o módu a také to babské skrášľovanie. Nevravím, že nie sú aj také slečny, ale zaujímavosť ženskej postavy pre mňa nie je priamoúmerná tomu, ako veľmi na tieto veci kašle. Anna na ne nekašlala, chcela mať úspech v akademickom prostredí a zároveň pekne vyzerať. Podľa mňa realisticky napísané 13-ročné dievča.

Tým ale Anna neostala navždy. Pamätám si, že keď som sa pri čítaní dostala k časti, kde Anna opisuje drobné zmeny svojej povahy (nechcelo sa jej už toľko rozprávať), bola som smutná. No a pri vysvetľovaní toho, ako sa jej poprerezávali konáre a vyhnala nové, som už definitívne slzila. Ja som mala vtedy 13 a Anna tuším už 15, tak som sa začala obávať, či sa aj ja o dva roky začnem rapídne meniť. Ale napriek týmto obavám priniesol fakt, že Anna dospievala, niečo pozitívne. Konkrétne mám na mysli zlepšenie jej vzťahu s Gilbertom. Už ste sa báli, že ho nespomeniem? To by som si nikdy nedovolila. Hlavne preto, lebo ešte než som chyrovala o Darcym, Knightleym, Rochesterovi, či Rhettovi Butlerovi, bol tu on. Gilbert Blythe. Jasné, s Annou to nezačne úplne ideálne. Keď ho naštve, že sa naňho v škole nepozerá, schmatne ju za vrkoč a nazve ju ryšavkou. Anna je na svoju farbu vlasov neuveriteľne háklivá, takže naňho nakričí, že ju hnusák a rozbije mu tabuľku na písanie o hlavu. Ak ste v živote videli aspoň jednu romantickú komédiu, ľahko si domyslíte, že z toho bude láska ako delobuch. A aj bude, ale chvíľku to potrvá. Gilbert sa Anne prakticky hneď po debakli s tabuľkou snaží ospravedlniť, ale ona ho vytrvalo ignoruje. Potom to s ňou skúša ešte druhý raz, keď ju zachráni pred utopením. Romanticky založená Anna chce s kamarátkami zdramatizovať Tennysonovu báseň, tak si ľahne do člna, predstiera, že je mŕtva a necháva sa unášať prúdom rieky. V člne sa ale urobí diera, dnu začne vnikať voda, Anne chýbajú veslá a tak situáciu vyrieši zavesením sa na stĺp pri moste. Už keď si myslí, že sa dlhšie neudrží, privesluje k nej práve Gilbert Blythe a zavezie ju na breh. Prichádza s návrhom udobrenia, ale Anna je príliš pyšná a zanovitá, takže odmieta. Tretíkrát už ale neodmietne. Gilbert sa kvôli nej v závere prvej knihy vzdáva učiteľského miesta, aby mohla Anna ostať v Avonlea a učiť tam (on pôjde do Carmody ako to pôvodne chcela spraviť Anna). Poznámka o vlasoch je teda konečne odpustená a stávajú sa z nich priatelia.

L.M. Montgomery na prvú knihu nadviazala ďalšími. V nich Anna najprv učí, potom odchádza na vysokú školu, kde získava bakalársky titul. Okrem neho však získava aj niečo iné – Gilberta. Trvá to asi dve a trištvrte knihy, ale nakoniec si uvedomujú hĺbku svojich citov a vzniká jeden z najkrajších literárnych párov. Všetkým, ktorí sa budú sťažovať na spoiler, odkazujem, že je to ich chyba a o týchto dvoch mali vedieť už dávno (btw, Rómeo aj Júlia na konci tej hry zomrú). Najprv musia zvládnuť vzťah na diaľku, keď Anna pracuje ako riaditeľka dievčenskej školy a Gilbert študuje medicínu. Anne to ale nevadí, pretože jednak je písanie listov romantické a jednak ona si naňho rada počká, predsa nechce záplavu diamantov, ani siene vyložené mramorom. Iba Gilberta. Krásne. Nasledujúce knihy sa potom ďalej venujú vzťahu týchto dvoch, manželstvu, deťom a Gilbertovej kariére lekára. Občas sa pritrafia aj nejaké problémy a komplikácie (hlavne čo sa týka celého kŕdľa ich potomkov), ale v jednej z kníh pár oslavuje 25 rokov od svadby, a bez pochýb sú spolu stále šťastní a ľúbia sa. No skrátka ideál.

Knižnú sériu som prelúskala ešte pred pubertou a krátko na to objavila televízne spracovanie z roku 1985. Annu tam stvárnila Megan Follows a ja som bola uchvátená, pretože knižnú Annu som si predstavovala takmer presne rovnako. Jonathan Crombie bol pre mňa zase dokonalým Gilbertom. Tento televízny film a druhý, ktorý vyšiel o dva roky neskôr, pomerne verne kopírujú prvé tri knihy, zato tretí film sa od knižnej predlohy statočne odklonil. V knihe Annina dcéra Rilla vypukne prvá svetová vojna, do ktorej narukujú Annini synovia, ale vo filmovom spracovaní na vojnu odchádza Gilbert samotný. Toto som ešte prekúsla, ale štvrtý film z roku 2008, kde dospelú Annu stvárnila Barbara Hershey, už bol na mňa príliš. Najmä preto, lebo v tejto časti zabili Gilberta (k čomu v knižnej sérii nedošlo, môžete byť pokojní). Viem, že existuje ešte pomerne nový seriál o Anne. Volá sa Anne with an E a premiéru mal v roku 2017. Zatiaľ som si na to netrúfla, verzia s Megan je pre mňa neprekonateľná. Dajte ale vedieť, ak ste to náhodou videli, možno tomu dám šancu. Tretia séria sa spustí už 22.9. , tak nech to stíham.

 

Kritický moment, ktorý spustí celý vzťah Anny a Gilberta

 

Tu sa už udobrili

 

A tu sa udobrili ešte viac. Neviete, kde by som našla takého Gilberta? Že mám ja také dobré srdce, tak ani nemusí byť doktor. Mimochodom, všimnite si tú peknú scenériu. Hoci Gilbert je skvelý, ani kvôli nemu som pri čítaní nepreskakovala tie idylické opisy Avonlea.

 

Keď si už konečne mohla česať vlasy dohora. Megan sa mi v úlohe Anny veľmi páčila a zdala sa mi pekná takým zaujímavým a ušľachtilým spôsobom. Chcela som vyzerať ako ona, no chýbala mi k tomu farba vlasov a aj pehy.

 

Keď som prvýkrát čítala knihu, bola som strašne šťastná, že mám v najlepšej kamarátke takú spriaznenú dušu, akú mala Anna v Diane Barryovej. Ja som síce moju Dianu nikdy omylom neopila, ani som neskočila na nijakých jej rodinných príslušníkov, ale kamarátky sme dodnes. Hoci bez nazberkaných rukávov.

 

Bolo by fajn si povedať čosi málo aj o predstaviteľoch literárnych postáv, tak teda poďme na to. Kanaďanka Megan Follows bola do roly 11-ročnej Anny vybraná ako 15-ročná. Prvý kasting vraj nedopadol ideálne, ale na tom druhom presvedčila. Farba vlasov ani očí (Anna mala mať sivé) sa s knižnou predlohou nezhodovala, ale to nič. Vlasy sa nafarbili a herecký výkon odviedol pozornosť od očí. Megan sa na seba podobá aj dnes a ak sa vám jej staršia verzia zdá povedomá, možno ste ju videli v seriáli Reign, kde si v rokoch 2013-2017 zahrala Katerinu de Medici. Je rozvedená, má dve deti a stále hrá vo filmoch aj seriáloch.

 

V seriáli Reign

 

Tmavovlasú Dianu s jamkami v lakťoch (nie som úchylná, takto je opísaná v knihe) stvárnila Schuyler Grant. Jej pratetou bola slávna Katharine Hepburn, čo teda znamená, že jej tetou bola Katharine Houghton. Fanúšikovia starých filmov pravdepodobne budú vedieť, že tieto dve herečky majú na konte aj jeden spoločný film. Ide o Guess Who’s Coming to Dinner (Hádaj, kto príde na večeru). Tuším, že je to jeden z prvých filmov, ak nie aj úplne prvý, ktorý zobrazil bozk belošky a černocha (síce v spätnom zrkadle auta, ale na rok 1967 bolo aj to niečo). Práve tá staršia Katharine odporučila svoju praneter Schuyler tvorcom televízneho filmu o Anne.

 

Na rozdiel od Megan Follows už Schyler hereckej kariére dala zbohom, dnes sa profesionálne venuje joge a podľa všetkého k nej vedie aj svoju rodinu.

 

Hľa, jogínky!

 

Hrať už neuvidíte ani Jonathana Crombieho, ale dôvod je v tomto prípade smutnejší. V roku 2015 totiž ako 48-ročný umrel na infarkt. Podľa slov Jonathanovej sestry bol na úlohu Gilberta veľmi hrdý, rád sa o nej s ľuďmi rozprával a dokonca reagoval, keď naňho fanúšikovia na ulici volali menom postavy, ktorú stvárnil.

 

Verzia Anny s Megan Follows je moja obľúbená, ale zďaleka nie je jediná existujúca. Pár dielov animovaného seriálu o Anne som zachytila ako decko. Paradoxne som si dnes viac ako Annin výzor pamätala Dianin, hlavne tú fialovú farbu

 

Anne Shirley ako Anne Shirley. Nešmykla sa mi ruka na klávesnici. Z herečky Dawn O’Day sa stala Anne Shirley krátko na to, ako ryšavku stvárnila vo filme z roku 1934. Asi usúdila, že to meno sa jej hodí aj mimo filmového plátna.

 

Televízny film z roku 2016, kde si Mateja zahral Martin Sheen, som raz videla pri žehlení

 

A toto je spomínaná Anne with an E. Kto videl? Na obrázku sú knižné BFFs

 

Vidím, že seriál sa nevyhol ani tomu, ako si Anna bola nútená radikálne zosekať vlasy po katastrofálnom pokuse o ich zafarbenie

 

Tento fešáčik je Gilbert. U mňa vyhráva Jonathan Crombie.

 

Na záver čosi o samotnej autorke. Lucy Maud Montgomery (na fotke ako 10-ročná) sa narodila na Ostrove princa Edwarda v roku 1874. Mama jej umrela, keď mala Lucy necelé dva roky. Jej otec vzápätí dcéru šupol rodičom svojej zosnulej manželky, presťahoval sa na západ Kanady a znova sa oženil (ozaj rodič roka). Už tu si môžeme všimnúť podobnosť s Anniným osudom. Lucy síce umrela v detstve len mama, no svojím spôsobom prišla aj o otca a vychovával ju párik síce nie súrodencov, no predsa dôchodcov.

 

A podobnosti s Annou nekončia. Lucy takisto študovala, aby sa mohla stať učiteľkou. Dvojročný kurz, na konci ktorého získala učiteľskú licenciu, zvládla dokončiť v priebehu jedného roku. Na fotografii ju môžete vidieť už ako pani učiteľku (hľadajte vľavo). V roku 1898 umrel jej dedko a tak učenie po 4 rokoch zanechala a presťahovala sa naspäť k babke do domu, v ktorom vyrastala. V tomto čase sa tiež začala viac sústreďovať na publikovanie poviedok a básničiek. Písala aj v mladosti a prvú báseň jej vyšla v novinách, keď mala 16 rokov. V období, keď už neučila, jej publikovaná tvorba pohodlne vystačila na to, aby vyžila. Za rok 1899 si napríklad zarobila takmer 97 dolárov, čo sa síce dnes môže zdať ako nič, ale vtedy to bola pekná sumička. Zvlášť, keď sa k nej žena dopracovala svojou vlastnou tvorbou.

 

Aby ste sa nesťažovali, že na tej predošlej fotke ju nie je vidno, tu je Lucy ešte raz. Prvú knihu o Anne napísala v roku 1905, no keď ju vydavateľstvá odmietli, strčila svoje dielo do škatule na klobúky. V roku 1907 ho odtiaľ vybrala, povedala si, že ho skúsi vydať ešte raz a tentokrát sa to podarilo. V roku 1908 tak Anna zo Zeleného domu uzrela svetlo sveta a okamžite sa stala bestsellerom.

 

Gilbert autorkinho života. Reverenda Ewana Macdonalda si vzala v roku 1911. Mladomanželia sa presťahovali do Ontaria. kde Ewan pôsobil v presbyteriánskom kostole a Lucy písala a neskôr sa venovala výchove detí. S manželom mala dvoch synov, boli by mali troch, ale Hugh zomrel krátko po narodení.

 

Jane Austen aj sestry Brontëové umreli všetky pomerne mladé. Na rozdiel od nich si Lucy Maud Montgomery požila relatívne dlhých 67 rokov. Po smrti sa opäť raz vrátila na Ostrov princa Eduarda, je pochovaná blízko domu, v ktorom vyrastala. Jej rodný dom dnes môžete navštíviť, ak tam budete náhodou mať cestu. Je z neho múzeum, v ktorom vystavujú napríklad autorkine svadobné šaty a denníky zo študentských aj učiteľských čias.

 

Zdroje: tourismpei.com, imdb.com, lmmontgomery.ca, imdb.com, huffingtonpost.ca, imdb.com

 1. Senorita hovorí:

  Mám Megan tak zafixovanou jako Anně že bych asi jinou verzi nedala a nevyhnula bych se porovnávání

 2. Vendel hovorí:

  Veľmi pekný článok 🙂 NoName – ten nový seriál nie je zlý, ale na verziu s Megan sa určite nechytá.. Je to urobené kvalitne, herečka je fajn a je to o čosi temnejšie. Sú tam ale (podľa mňa) nasilu vtrepané feministické vsuvky, pričom na knihách ako i na staršom seriály sa mi páči, že sledujeme príbeh o silnej žene bez toho, aby nám bolo neustále a doslovne pripomínané to, čo je jasné už zo samotného kontextu…

 3. Maggie hovorí:

  Ja som Annu objavila asi ako osemročná, knihy aj seriál …čo budem klamať, je to celoživotná ♥️… scéna s tabuľkou, opitou Dianou, utopenou myšou v mlieku na dezert, ale aj Matejova smrť a Gilova choroba… stále so seriál rada pozriem👍 Dúfam, že raz očarí aj moje malé 👧

 4. kvietok hovorí:

  no ja som videla prvú sériu Anne with an E, a ako celkom sa to podobalo knihe, ako keby šli kapitolu po kapitole, ale ku koncu to začínalo byť príliš také dramatické s dosť agresívnymi scénami, tak som sa na druhú už nedostala…asi ako keď sa porovná prvý Potter, farebný, veselý etc. s posledným…:D 😀

 5. Mimka hovorí:

  Anne with an E je úplne mimo kníh, čo ma dosť iritovalo, keďže knihy milujem. Plus tam riešia “iné” problémy. Druhú sériu som ešte ani nevidela a neviem, či vôbec chcem 🤷🏼‍♀️

 6. Anonym hovorí:

  Takto nejako si asi moja ucka predstavovala referaty na literaturu 😀

 7. Lola hovorí:

  Milujem Annu zo zeleného domu. Skvelý seriál. Až na tie vojnové časti. Megan to zahrala fantasticky. Nový seriál som ešte nevidela ale chystám sa. Čítala som aj knihy a napodiv sa mi až tak nepáčili.

 8. Linda hovorí:

  Ja som objavila Annu u tety v kniznici ako 12.roc. puboska a laska na cely zivot… mam taktiez vlady jak ona a v tom case moja naj kamoska bola kopia Diany,tak si viete predstavit,cim sme zili do 15. 😀 Na ine verzie,nez s Megan zatial nemam odvahu a podla prilozenych obrazkov asi ani dlho nebudem mat.

 9. Linda hovorí:

  Inak, vyslo nove vydanie knihy a vraj je necenzurovane, tak asi radsej to risknem a budem porovnavat s predoslym.

 10. Angy hovorí:

  poznám oba seriály, aj knihu (len si to pamätám ako Annu s dvoma n).
  nový seriál je primoderný, feminizmus, LBGT *** spoilers *** (Dianina teta Josephine mala životnú družku, ktorá jej zomrela, spoločne usporiadavali večierky pre kamarátov, kde sa mohli vyžiť, Annin spolužiak Cole – zjavný homosexuál a umelec…) mnohé veci sa tam odlišovali (Rachel Lindová mala 10 detí a bola aj celkom vtipná, Marilla a Matthew mali ešte brata Michaela, ktorý zomrel mladý a často ho spomínajú, Gilovi zomrel otec a on odišiel pracovať na loď a spoznávať o.i. aj Karibik…) *** koniec spoilerov ***
  ale oplatí sa to pozrieť. Nová Anna je presne taká utáraná a teatrálna ako som si to vždy predstavovala, takže toto je ok.

  Inak od Lucy som čítala aj Emily z Nového Mesiaca, čo sa mi tiež páčilo.

 11. Mary hovorí:

  Jonathan Crombie ako Gilbert tak to je a bude moja celoživotná láska už navždy.

 12. Peepee hovorí:

  Je trošku škoda že nenatočili Annin vysnívaný domov- ked sa po svadbe presťahovali do Four Winds na pobreží a Annine lásky-o výchove a dobrodružstvách jej malých detí. Hlavne tá prvá by ma potešila-slečna Kornélia,kapitán Jim a samozrejme Leslie.

 13. Olesya hovorí:

  Tak neviem co sa zmenilo na novom vydani knih,ale ja ked som citala Annu ako 8 rocna v 90.rokoch, bola to „Anna s dvoma N“ a nie Hana. Na novy serial som sa tesila, ale po par castiach som ho zavrhla – rozculuje ma, ked sa film tak radikalne odlisuje od knihy. Navyse je nova Anna strasne skareda, nehnevajte sa na mna nik….

 14. Dannie hovorí:

  Annu som citala strasne davno, ale serial si pozriem vzdy, ked na neho natrafim.. Dokonca ani otec ho neprepne, ked ide v telke 😉 a okrem odfarbenych vlasov na zeleno a topenie sa v lodke zboznujem aj to ako opila Dianu 😁

 15. Maggie hovorí:

  Len dodám, že mám 34 rokov🤪 a od autorky som zbožňovala aj (Nové) príbehy z Avonlea a úplnou topkou je pre mňa kniha Osudný omyl ( v originálne “Belasý zámok”), tiež perfektná hrdinka, hrdina aj príbeh ♥️😂👍

 16. Micka hovorí:

  a ja že som staromódna..ja tú knihu milujem..aj seriál.
  Meggie,opísala si všetky najmomenty..a tá hudba do toho..nádhera.Bože, to je nostalgia za mojím detstvom a mládím.

 17. maarja hovorí:

  Krásny článok, aj ja sa pripájam k vám, milovnickam Anny. Mám 36 rokov a stále zostáva mojim idolom. Ja mám doma komplet sériu vydanú vydavateľstvom Mladé letá v tých rôznofarebnej lesklej tvrdej väzbe. (Design Svetozar Mydlo).Tam sa nachádza preklad že Hana s H.( Preklad Jozef Šimo- ten to preložil ešte v r. 1959) A Maggie- Osudný omyl je perfektná kniha a ja som snívala že raz o nej natočia film a aj som si v duchu vyberala hercov, ktorych by stvárnili Valancy a jej milého. 😉

 18. Sandrs hovorí:

  Milujem knihu i ten pôvodný seriál. Strašne som sa tešila na nové spracovanie, ale straaaašne ma sklamalo. Úplne nové veci, strašne veľa toho zmenili a pridali. Už to nie je ono, stratilo to pre mňa čaro. Škoda :(. Ale tak sú horšie veci na svete. A aj ja si pamätám Anna s dvoma ‚n‘.

 19. NoName hovorí:

  To preferované meno asi závisí naozaj od vydania, ja som to čítala ako Hana s H, dnes to už môže byť zasa inak. Najnovšia verzia vyšla tento rok, ako bolo spomenuté, mala by byť necenzurovaná. Akurát prelistovala som si ju v kníhkupectve a prišlo mi,že ten jazyk je príliš moderný na danú dobu. Aspoň ja si z tej mojej série pamätám frázy typu „ten a ten mi dvoril“, po novom to tam je ako „ten a ten bol môj frajer“. Čo sa mi proste do Avonlea nehodí 😀

 20. Zafira hovorí:

  dokonala pikoska, Annu milujem od detstva…na Megan sa nechyta ziadna….a ta scena s otrepanou tabulkou o hlavu alebo zafarbenymi vlasmi….nova Anne with an E ma prekvapila, celkom prijemne, je ina, ale ta herecka je dobra, hodi sa Annu…a herec co hral Gilberta, Jonathan, zomrel na krvacanie do mozgu, nie na infarkt

 21. NoName hovorí:

  Zafira: máš pravdu, dík za upozornenie. Bolo to krvácanie do mozgu. Infarkt mal Burt Reynolds, bol presne rok od jeho smrti, keď som túto pikošku písala, tak som naňho trochu myslela a vznikol takýto omyl.Jonathana je každopádne veľká škoda a ako Gilbert bol výborný.

 22. Petlica hovorí:

  Krasne spracovana pikoska,dnes sa da najst vsetko na internete,ale naozaj nepotrebujem uz nic hladat.Skutocny manzel je tiez feso.

 23. Petra hovorí:

  Velmi pekny clanok, dakujem za pripomenutie detskych cias 🙂

 24. Linda hovorí:

  Dakujem za typ na dalsiu knihu a aj za to,ze asi nemam utracat za nove vydanie Anny 😉 a maarja,tiez mam komplet verziu od Mlade leta,asi ju oprasim a zacnem citat nanovo.

 25. Teris hovorí:

  Neviem preco som citala Annu raz aj v cestine. Boli to tri knihy a bolo to ako by to skracovali. Zelena bola o detstve, zlta o tom ako sa tusim isla ucitelovat a modra o tom, ako studovala a ten bohaty ju chcel a po navrate si uvedomila ako velmi chce Gilberta, akurat ten mal zrovna tuberkulozu..nakupila som teraz nove vydanie, no dcera to odmieta citat zatial, lebo to je stredovek. Co sa tyka filmov alebo serialov, jednoznacne tu prva spominana verzia s Meghan a Jonathanom. Boli naj.

 26. Gina hovorí:

  Krásny poctivo pripravený článok!

 27. NoName hovorí:

  Pozrela som sa na to a podľa všetkého nový český preklad volil možnosť „Anna s dvoma n“, v najnovšej slovenskej verzii chce, aby ju volali Anna a „dôrazne pri tom vyslovovali koncovku a“. Takže zase je to inak.

 28. DejnaX hovorí:

  Sme ako na stretnuti anonymnych alkoholikov. 😀 Ahojte, moje meno je Dana a mam 38 rokov. 😀 😀 😀
  Dakujem za skvely clanok, velmi potesil. Ako citam, nie som rozhodne jedina, pre ktoru je serial s Megan neprekonatelny vo vsetkych smeroch. Ku kniham som sa dostala od mojej maminy a som jej za to vdacna. Asi sa zas k nim vratim a ponorim sa do Anninej fantazie 🙂 Vseobecne serial s Megan je asi moj celkom najoblubenejsi serial vobec. Pre mnoho – vtedy dievcat, je tento serial a knizky neodmyslitelnou sucastou detstva, ci dospievania.

 29. Teris hovorí:

  DejnaX tiez ten seros milujem doteraz. A ted jedna mimo temu Anny z Avonlea, tyka sa vsak inej serialovej Anny. Tiez som kedysi ten serial zboznovala. Pamätate si na serial o baletke Anne? Nemecky seros so Sylviou Seidel, ktora uz tiez zial bohu nie je medzi nami? To ma taaaak mrzi, ze ho vobec nevysilaju, ani sa neda zohnat nikde…

 30. Linda hovorí:

  Ano Teris,spominam si nan,tiez som ho mala rada….

 31. Brhlík hovorí:

  Ahojte, volám sa Barbora a mám 36 rokov. A som alkoholik 😂 No, takže takto: Janka Eyrovie, Anna zo Zeleného domu a Anna primabalerína – must have mojich pubertálnych čias. Najprv som zhltla knihy a potom aj seriály/film. Doteraz mám na to, síce trochu hmlisté, ale nostalgické spomienky. Asi si ich pôjdem prečítať znova 😊

 32. Ja som tiez milovala tento serial aj knizky ako pubertiacka..a aj teraz. No name, nic v zlom, ale mas tam chybu asi v roku umrtia dedka

 33. NoName hovorí:

  Dadush: ďakujem, samozrejme, je to preklep. Dedko zomrel v 1898. Inak by som mu pekne predĺžila život 🙂

 34. ruzovy zajacik hovorí:

  Dakujem za tuto krasnu pikosku. Tiez som Annoholik. Mna tak volala kedysi spolubyvajuca ze Anna za zeleneho domu. 😁 takisto drvivu vacsinu zivota zijem vo svojich fantaziach. Len ten Gilbert bohuzial mi nebol dopriaty.

 35. Mia hovorí:

  niet nad klasiku s Megan…ale k novému spracovaniu – tiež som odolávala, ale napokon som skúsila a neoľutovala som. áno, spracovanie je trošku temnejšie, zmeny sú niekde riadne viditeľné, dej však nie je taký zrýchlený ako v pôvodnej minisérií – Anne dospieva pomaly, na herečku som si musela zvyknúť ale hodí sa, je to jednoducho iná Anna zo Zeleného domu…a o tých blbostiach s černochmi, gaymi a lesbičkami radšej pomlčím a prižmúrim oči…

 36. Teris hovorí:

  To ma vesmes na tych novych spracovaniach vie rozladit. To, ze proste znasilnuju historiu, hoci bola akakolvek. No nove spracovanie Anny som nevidela, tak neviem. Ak to ponali ako Sherlocka s Benedictom, ze dej je v dnesnej dobe, potom ok.

 37. Pripájam sa,seriál výborný-mohli by ho opäť vysielať namiesto tých xy vznikajúcich“komediálnych“seriálov..pre porovnanie by som si pozrela aj novú verziu čo spomínate,hoci už dopredu viem,že po Megan nebudem objektívna..a že Jonathana tak skoro postihol tragický osud som nevedela-škoda ho..
  A keď sme už pri seriáloch,pamätá niekto na Takú normálnu rodinu?

 38. Kristy hovorí:

  Ja som na toto normalne zabudla! Toto bolo uzasne, a Anna je ze strasne pekna! Super pikoska 🙂 nostalgia

 39. Maggie hovorí:

  Áno, aj Annu primabalerínu si pamätám, najmä scénu s hodenou špongiou, opitý konkurz a to, ako sa pádom zabil ten baleťák🍀

 40. saja hovorí:

  No tak teraz budem za divnú ja, mne sa nová Anna výzorovo páči. Už ma nebaví prikrášlené filmárske „každý na tomto svete je kwasicky kwásny, divní a škawedí ľudia neexistujú“. Ja som si práve Annu v knihe predstavovala nejak tak, nie ako krásavicu. Chudá zo sirotinca, okatá, samá ruka-noha, tak nejak to bolo v tej knihe, nie? Okrem toho, možno je to tým starým „technicolorom“, ale neverila som Megan Follows vôbec tú ryšavku, proste mi nepripadala natoľko ryšavá, že by jej to malo vadiť. Takže nová Anna podľa mňa vyzerá a aj hrá celkom dobre. Druhá vec je ale, že to celé prepisujú, pchajú tam nasilu tu SJW agendu a Anna v 19. či koľkom storočí rieši problémy 21. storočia. Škoda.

  BTW ta kreslená Anna, čo ste tu dali, určite nie je tá, ktorú som ja ako decko kukala. Tá bola oveľa staršia a animovaná v Japonsku, vygooglite ju ako Anne of Green Gables anime. Zo série japonských animovaných klasík ako Včielka Maja, Heidi a Veveričiak Riško HAHA.

Pridať komentár