Podpätky to má, linku na oči to má, ale žena to nie je, jasný pane! | Pikošky.sk
20 okt, 2019
Napísal/a | komentárov 21

Podpätky to má, linku na oči to má, ale žena to nie je, jasný pane!

Kto je to?

No dobre, hádanka je to zbytočná, keď už som sem hodila fotku. Ale ak sa náhodou niekto predsa len neorientuje v hudbe, na obrázku je Prince.

Možno sa tomu ťažko verí, ale Prince sa (v roku 1958) skutočne narodil ako Prince. Umelecké meno jeho otca, takisto hudobníka, bolo Prince Rogers, čiže to odtiaľ vietor fúkal. Malý Prince (ale nie ten Exupéryho) svojím menom dvakrát nadšený nebol (Apple a Moses by vedeli rozprávať) a vraj dokonca chcel, aby ho ľudia volali Skipper. Nuž, tak teda Skipper mal v detstve trpieť epileptickými záchvatmi, ale už ako malý raz údajne povedal mame, že viac nebude chorý. Ako to vedel? Prezradil mu to anjel.

Toľko k Princovým netradičným zážitkom z mladosti, už uveriteľnejší je fakt, že jeho rodičia sa rozviedli, keď mal 10 rokov. Mama sa mu druhýkrát vydala a hoci jej nový manžel zlepšil finančnú situáciu rodiny, úplne ružové to nebolo. Prince nevychádzal s nevlastným bratom a tak striedal bývanie s mamou s pobytmi u otca. Ten mu kúpil prvú gitaru…a tu sa už konečne dostávame k hudbe. Prvú pieseň (s názvom Funk Machine) skomponoval Prince v siedmich rokoch, mladý bol aj v období, keď mu vyšiel debutový album For You, mal vtedy 20. Na druhý album sa potom nečakalo dlho, vyšiel 19.10. 1979, teda 40 rokov dozadu. Volal sa jednoducho. Prince.

Album mal úspech a v nasledujúcej dekáde Prince vyprodukoval hneď 9 ďalších. Keďže sa nedá do detailov napísať o všetkých, spomeniem aspoň ten z roku 1984, Purple Rain. Možno ste videli aj rovnomenný film, ktorý hudobníkovi priniesol Oscara za Best Original Song Score a mimo pesničky Purple Rain v ňom zazneli aj také hity ako When Doves Cry, či Let’s Go Crazy. Známou je tiež pesnička Darling Nikki, a to najmä kvôli sexuálne explicitnému textu (spieva sa tam napríklad o masturbácii). Ten niektorých rodičov pobúril až do tej miery, že cítili povinnosť založiť Parents Music Resource Center, ktoré je zodpovedné za tie “Parental Advisory” nálepky na albumoch. No prosím.

Ak máme ešte chvíľu ostať v 80-tych rokoch, Prince trochu spolupracoval s Madonnou na jej albume Like a Prayer, a potom ho Tim Burton oslovil kvôli chystanému filmu Batman. Prince teda skomponoval rovno celý album a ten poslúžil ako soundtrack do filmu. Pamätám si hlavne pesničky Batdance a Partyman, a ešte teda spevákovu vizáž. Prince mal totiž jednu polovicu tváre namaľovanú na Jokera, kým druhá predstavovala Batmana. Taká poznámka na okraj: minulý týždeň som videla toho nového Jokera a s kamarátkou sme sa zhodli, že nijaká jeho verzia sa nám nikdy nepáčila. Ale vtedy som asi zabudla na Burtonov film a soundtrack k nemu, lebo tam sa mi Prince ako Joker veru páčil. No, to by sme mali uzavretú ďalšiu dekádu, poďme ďalej.

Počas 90-tych rokov sa Prince hecol a vydal rovno 12 albumov. Jeden z nich mal zaujímavý názov, ktorý sa nedal vysloviť, ale vznikol kombináciou symbolov pre mužské a ženské pohlavie. Albumu sa vraví Love Symbol Album a spomínam ho preto, lebo v roku 1993 si Prince zmenil meno na práve tento znak. Viedol ho k tomu rozpor s nahrávacou spoločnosťou Warner Bros., ktorú považoval za zodpovednú za nedostatok komerčného úspechu posledného albumu. Meno Prince sa teda prestalo používať, ale keďže spomínaný symbol sa nedal vysloviť (schválne, skúste prečítať O(+>), hľadala sa nejaká alternatíva. Keď sa o ňom hovorilo, používal sa výraz „ The artist formerly known as Prince“, teda „umelec predtým známy ako Prince“. Zmena mena na bojkot Warner Bros. nestačila, Prince…vlastne, O(+> začal vystupovať s nápisom „slave“ na tvári, čím dával najavo, že je otrokom danej spoločnosti. V roku 1996, keď už voči nej nemal nijaké záväzky, vydal album s trefným názvom Emancipation.

Aby sme sa presunuli do 21. storočia: v roku 2004 si (v tom čase už znova ako Prince) strihol vystúpenie s Beyoncé v rámci Grammy Awards, o mesiac neskôr to dotiahol do Rock and Roll Hall of Fame. Film Happy Feet mu priniesol cenu Golden Globe za Best Original Song a uctili si ho aj vo Veľkej Británii, uviedli ho do tamojšej Hall of Fame. No a jeho vystúpenie zo Super Bowl-u magazín Billboard označil za to najlepšie, aké tá akcia kedy zažila (najbližšie má byť Super Bowl Halftime show v réžii ShakiryJLo, tak myslím, že konkurencia naozaj nehrozí, nič proti daným dámam).

Samozrejme, nedá sa baviť o tomto hudobníkovi a nespomenúť jeho imidž. Najmä v 80-tych rokoch bol zaujímavý, Prince sa vyznačoval napríklad nosením topánok na podpätkoch, extravagantnými outfitmi a namaľovanými očami. Kvôli androgýnnemu štýlu ho mnohí považovali za sexsymbol a, ako ste už asi pochopili, mne sa páčil tiež. A to normálne je, ako hovorí moja kamarátka, môj typ staromódne klasicky vyzerajúci chlap. No čo, tak Prince je skrátka tá povestná výnimka. Aby som však povrchne nechválila len jeho zovňajšok, imponovala mi na ňom schopnosť hrať na hneď niekoľko hudobných nástrojov. Teda, niekoľko…malo ich byť údajne až 27, a aby sme tu mali aj nejaké konkrétne: bicie, gitara (akustická, elektrická aj basa), klavír, či clavinet. Jasné, spev je dôležitý, ale na mňa vždy príjemne zapôsobí, ak hudobník ovláda aj iný nástroj ako vlastný hlas.

No a na záver malé zabŕdnutie do osobného života, ktorý si Prince dosť strážil. V roku 1996 sa jeho vyvolenou stala tanečnica Mayte Garcia a v tom istom roku sa im narodil syn. Bohužiaľ, trpel Pfeifferovým syndrómom a požil si len týždeň. Manželstvo stratu dieťaťa neprežilo, v roku 2000 nasledoval rozvod. O rok neskôr sa Prince oženil znovu, ale s Manuelou Testolini to tiež o niečo neskôr skončilo rozvodom. Ak vás zaujíma ešte niečo z kategórie súkromné (úplne súkromné to nie je, keďže sa o tom vie…ale teda niečo „nehudobné“), Prince bol vegánom a tiež Svedkom Jehovovým. Predsa len však na ňom bol úplne najzaujímavejší kultúrny prínos. Mnohí jeho hudbu opísali ako niečo, čo v sebe nielenže spája viacero hudobných žánrov, ale aj stiera hranice medzi pohlaviami a rasami. No nech sa páči. Veľmi sa tiež chváli jeho rozsah (zvládal falzet aj barytón) a dodnes je považovaný za najväčší prirodzený rockový talent. A to aj napriek tomu, že hudobník už medzi nami nie je.

Pamätám si, že keď Princ v roku 2016 zomrel, bol to dosť šok. Bol apríl, ľudia sa ešte nestihli spamätať z januárovej straty Davida BowiehoAlana Rickmana, a zrazu toto. U nás doma sme boli všetci smutní (a to ani nehovorím, keď v decembri odišli George MichaelCarrie Fisher). Tak šup-šup, pripomeňme si skvelého hudobníka a držiteľa siedmich cien Grammy nejakou tou pesničkou. Ja si asi pustím Partyman z Batmana.

 

Album Prince. Skoro na deň presne 40 rokov dozadu

 

A takto vyzeral Prince vo videoklipe k pesničke Kiss. Už len na jednom chlapovi znesiem crop top.  Je to A. J. z Backstreet Boys v klipe Larger Than Life.

 

Podpätky museli byť! Sám Prince sa vyjadril, že ich nosí nie kvôli tomu, že je malý, ale vraj sa páčia ženám. Neskôr sa začalo hovoriť, že Prince je jediný muž, ktorý druhému ukradne ženu…a následne tej žene ukradne topánky.

 

Ako Kid vo filme Purple Rain

 

Partyman. Ach.

 

Bojkot Warner Bros.

 

Nevídaný úkaz: Beyoncé, hrajúca druhé husle. Inak sa ani nedalo, keď s ňou bol na pódiu Prince.

 

 Super Bowl v roku 2007. A gitara na obrázku má predstavovať ten nevysloviteľný symbol.

 

V roku 2014 si Prince zahral v jednej epizóde seriálu New Girl. Stvárnil samého seba a v seriáli sa hlavné postavy dostali na jeho párty. Na tej mali logicky byť aj nejaké iné celebrity a tak ktosi pri natáčaní prišiel s nápadom zavolať Kardashianky. Prince však tvrdil, že nikto z Kardashian famílie by v reálnom živote na jeho párty pozvaný nebol, takže dámy sa v seriáli nakoniec neukázali.

 

 

Zdroje: biography.comwikipedia.orgimdb.com

 

 1. Jours hovorí:

  Ďakujem za pikosku 🙂 veľmi ho nepočúvam a paci sa mi od neho pár pesničiek ale veľmi si ho vážim za to, že si sám písal text aj skladal hudbu a aj na pódiu to vedel zvládnuť úplne sám, veľký talent

 2. Jours hovorí:

  A s tými nálepkami to bolo tuším kvôli Madonna nie?

 3. Jours hovorí:

  A ešte som zabudla, že podľa mňa je škoda, že on s Michaelom Jacksonom nikdy nemali žiadnu spolupracu

 4. Dove hovorí:

  OMG!!! Neveriiim, pikoska o Princeovi!! Dakujeeem 😙😙 Bola som na koncerte, hned pod podiom a do konca zivota si budem vycitat, ze som sa hanbila ist tancovat na podium, ked na mna kocka ukazala. A druhu vec, co si vycitamje, ze som nebola aj na druhom koncerte.

 5. akademik ján hovorí:

  The beautiful Ones s Mariah Carey ❤️ vtedy som ho objavila.

 6. Mon hovorí:

  Ďakujeme za Princa !! Veľmi potešilo :-*

 7. ruzovy zajacik hovorí:

  Nemal on aj pseudonim „Symbol“ nahodou? Tak sa mi zda ze ho tiez prezyvali kedysi. A taka sprosta otazka..on bol naozaj hetero? Jasne ze na tom nezalezi ale teda mi to na neho vobec nepasuje. Ale zas ked spieval „Kuldž ju biii d mast bjuutifl grl in d world aaahhhhhaa aaaaaa“

 8. kiwi hovorí:

  Jours: Tých (podľa rodičov) problematických pesničiek bolo viac. Na zozname Filthy 15 bola aj Madonna, Black Sabbath, AC/DC…hocičo, kde sa spievalo o drogách, alkohole a sexe, v 80tych rokoch asi nebolo ťažké takú pesničku nájsť 😀 Ale istá jedenásťročná Karenna Gore si spievala práve Darling Nikki, keď ju pritom prichytila mama a bola zdesená. Čiže toto malo pani Gore inšpirovať k založeniu PMRC. Inak, jej manžel je politik Al Gore, pôsobil aj ako americký viceprezident, takže nejaký ten aktivizmus a chuť angažovať sa majú asi v rodine…

  A k tomu Jacksonovi, ono aj mali tí dvaja spolupracovať v rámci albumu Bad, ale zišlo z toho. Nejako sa nevedeli dohodnúť na texte pesničky, takže tak.

 9. kiwi hovorí:

  Dove: jéj, fakt si ho videla naživo? To ti teda závidím, mne sa to nikdy nepodarilo. Pritom mi prišlo, že je nielen super hudobník, ale aj dosť vtipný. Neviem presne, čo to bol za koncert, ale videla som video, v ktorom dav, s ním spievajúci, zatiahol v pesničke Cream dosť falošne…pobúrilo ho to a nechal ich to zaspievať ešte raz 😀

  Čo sa týka toho vyskočenia na pódium, Prince z neho raz dal stiahnuť Kim K. Že vraj nevie spievať, ani tancovať, tak čo by tam robila. Je pravda, že od neho by som sa asi aj sprdnúť nechala, ale tiež si nie som istá, či by som na to pódium vyliezla. Ale aj tak máš určite zážitok na celý život 🙂

 10. On bol naozaj umelec..hoci som nejako jeho tvorbu nevyhľadávala,sprevádzal ma ako aj mnoho iných istým obdobím a uznávam ho..a za ten prístup ku Kardashians family ešte viac-myslím,že jeho kontroverziu a hudobný štýl sa mnohí doteraz snažia napodobniť..škoda ho,rok 2016 bol ozaj nešťastný-ďakujem za pikošku.

 11. red kite hovorí:

  Prince má u mňa plusové body už len za tie Kardashianky

 12. Maggie hovorí:

  Potešili ste ma pikoškou o Princovi 🍀 Nízky, chudý, “nemužný”, ale odjakživa 100% charizmatický a šukateľný😅♥️😂…. uznajte, poznáte viac sexy songy ako Cream, Kiss, Purple rain, Little red corvette, When doves cry …… raz niekde bola anketa, že ktorá pieseň je pre Vás “striptízová”? Nuž, moja jednoznačne Cream😅😂♥️♥️💋💄😈🕺💃

 13. Dove hovorí:

  @kiwi ano, uz je tomu nejaky ten rok, ked bol na Szigete. Vtedy stala vstupenka 50€ vramci festivalu. Ked bol pred 5 rokmi vo Viedni v Stadthalle – 2 metro zastavky!!! od mojho vtedajsieho bytu, listok stal 150 €. Prave sme mali za tu cenu kupene letenky a na Princea uz akosi neostalo. Takze fail riadny.
  On mal taky svojsky zmysel pre humor. Prikladam jedno videjko, ktore si pozeram stale dokola. Sice je uz po jeho smrti, cize bez neho, ale urcite sa zasmejete.
  Ohladom toho tancovania na podiu – na konci koncertu vyberaju par ludi z publika, ktory s nim potom tancuju par minut na podiu. No a ja som mala byt jedna z nich. A ja blba som sa nechala ovladnut tremou. No. U Kim to bolo tak, ze ona sa len tak vydriapala (nie doslova, haha) na podium pocas koncertu a on jej normalne do mikrofonu povedal, ze vypadni zo stagea 😁😁👍 Na youtube sa da najst.
  Inak, to co si popisala o jeho style – makeup, oblecenie, podpadky, tak on je proste jediny chlap, kde mi to absolutne nevadi, dokonca jeho makeup milujem na nom 😀 A ja som teda tiez stara skola, ktora ma rada poriadnych chlapov, ziadnych metrosov.
  Po jeho smrti zacali ludia postovat vselijake videa, rozne rozhovory a samozrejme videoklipy.
  Na prelome milenii sa dal k tym Jehovistom a radikalne to zmenilo jeho prezentaciu seba sameho, aj tvorbu. Vsetky pesnicky a albumy, ku ktorym vlastnil prava zmizli z netu, lebo ho neuznaval. Ak niekto uploadol nieco na youtube napriklad, jeho pravnici posielali listy fanusikom! Co mi je teda dost cez ciaru, ale on sam povedal, ze mu tadial unikaju prachy a ze ak ho chce niekto pocuvat, ma si kupit cd. Ale ani tie sa vsetky nedali kupit.
  Dokonca ani mobil nevlastnil az donedavna. Nevedel ani, co je selfie.
  Vlastne aj jeho smrt je pravdepodobne dosledok jeho viery, kedze vraj bolo treba operovat bedrove klby, co si on nechcel dat a preto tie bolesti a silne lieky, ktore sa mu aj stali osudnym, zial.

  K tomu symbolu, okrem oznacenia „Artist formerly known as Prince“, pouzival aj oznacenie „Symbol“. Nosil ho na krku, gitara v tvare symbolu bola samozrejmost.

  Sorry, som sa ti trochu votrela do fachu, ale jeden cas som na nom nenormalne ficala a snazila sa sledovat o nom kazdu z tych slabych info, ktore o nom boli dostupne.

  Len tak pre zaujimavost, videla som aj nasledovnych: George Michael, Alicia Keys, Deep Purple (uplnou nahodou, ha ha), Beyonce, Robbie Williams a Justin Timberlake. Poslednych troch Princea priamo pod podiom. Zazitok na cely zivot. 😊
  Este to slubene videjko a uz som ticho. ✌

 14. Dove hovorí:

  https://youtu.be/o9iVXxFt1Wg

  Keby nahodou nefungoval odkaz, dajte si Jimmy Fallon Prince. Hned prve video okolo 9 min.

 15. kiwi hovorí:

  Dove: v pohode, vidíš, aspoň som sa tiež podozvedala nejaké pikošky. A teda dosť si ma pobavila predstavou Kim,driapajúcej sa na pódium 😀 to už je skoro ako Sisa Plexisklovská, čo sa tam nanominovala Rickovi Astleymu na Plese v opere…

  Aj sa špekuluje, že s tými bedrovými kĺbami mal Prince problémy práve kvôli podpätkom. Ale iné topánky si snáď na ňom ani predstaviť neviem.

 16. Dove hovorí:

  Haha, vidis, aj my mame taku trapku ako Kim.
  Boze, ja som si jeden cas totalne ulietala na Princeovi. Fakt jeho sexappeal, charizma, hlas ked prehovoril, ale aj v pesnickach, samozrejme… jooj, skoda ho je velka. Dufala som, ze sa dozije aspon 70tky a este sa mi podari dostat na nejaky koncert a vyskriabat sa na to podium, haha.
  V den ked zomrel, som si v aute cestou do prace pustila cd aj so slzou. Aaach. Co uz. Zivot ide dalej.

  Ale este sa mozem pochvalit aspon tym, ze som sa dotkla Lennyho na koncerte. Ked sa vydava medzi fanusikov, aby si ho pochytali. Ja som chytila ruku. 😁 Skoda, ze som nebola tam, kde mu tie gate praskli, hahah.

 17. Micka hovorí:

  Maggie to vystihla:Nízky, chudý, “nemužný”, ale odjakživa 100% charizmatický a šukateľný😅♥️😂..presne, on jediný nezapadá do môjho vzorca riadny chlap- a predsa bol straaašne sexy..ja vlastne neviem,čo je na ňom príťažlivé-trupík ako decko, chudučký, maličký ,podpätky a predsa mal charizmu jak hovado..sexoš jeden…škoda ho.

 18. Livia hovorí:

  Ja zbožňujem toto video:
  https://www.youtube.com/watch?v=6SFNW5F8K9Y

  Jeff Lynne, Tom Petty a Prince na jednom pódiu. A to čo tam predávadza Prince…. To je umelec s talentom a nie tie dnešné rýchlokvašky

 19. Dove hovorí:

  @Micka, presne tak, suhlasim s @maggie 👍
  Akosi mi nepridalo komentar s mojim videom, tu je este raz:

  https://youtu.be/o9iVXxFt1Wg

  Strasne sa mi paci. A potvrdzuje to jeho specificky zmysel pre humor.

 20. Micka hovorí:

  Inak, Poliaci majú niečo podobné v šoubiznise-volá sa Michal Szpak /bol aj na Eurovízii pred cca 3 rokmi/..chudčký, chodí ako slečinka,má fúziky, na čierno nalakovane nechty,krásne dlhé brčaté vlasy..ale keď spieva-pán spevák..jeho „Dream on“ nemá chybu.

 21. Petlica hovorí:

  Krasna pikoska. Prince nebol pre mna top,ale mala som ho rada. Ked Kim Bassinger prehrala spor za odmietnutu rolu v Helena v krabici,neviem uz presne nazov,bolo to kratko ako natocila 9 a pol tyzdna a tvorcovia argumentovali ustnou dohodou,Kim zase argumentovala,ze nevedela o scenach ktore mali byt krute ,spojene so sex.nasilim na zenach,tak Prince udaje zaplatit za nu $6 milionov. Proste frajer.
  Inak lutujem nie kolko koncertov,ktore som mala blizko,Robbie Williams, Elton John,uz ma posledne snuru,ale Ta Cena! Nahodou som sa ocitla na koncerte ZZ Top pred par dnami,velmi doporucenem mladsim, Tu atmosferu,aku vedia urobit stari rockeri,neurobi len tak hocikto .Nehovoriac o hudbe.Inak nikto nepostrehol pad Lady Gaga z podia,ked sa brutalize zavesila fanusikovi na telo.Treba vidiet.

Pridať komentár