Scarlett, Rhett a neznesiteľne nudný Ashley | Pikošky.sk
5 jan, 2020
Napísal/a | komentárov 40

Scarlett, Rhett a neznesiteľne nudný Ashley

Lebo zajtra je tiež deň!

Už sme tu mali diela Jane Austen, sestier BrontëovýchAnnu zo Zeleného domu od Lucy Maud Montgomery. Teraz si v rámci literárnej rubriky pripomenieme ďalšiu klasiku, Gone with the Wind, teda Odviate vetrom od Margaret Mitchell. A, samozrejme, spolu s knihou aj jej slávne filmové spracovanie.

 

Gone with the Wind, teda Odviate vetrom od Margaret Mitchell.

Hlavnou postavou je Scarlett O’Hara, takzvaná southern belle, čiže krásavica z južanského štátu Georgia. Vôbec si nepripúšťa možnosť, že sa blíži vojna, tá predstava ju nudí, radšej si kráti čas flirtovaním s kýmkoľvek, kto je poruke. Reálne má však vážny záujem akurát o Ashleyho Wilkesa. A aj mu to pekne otvorene dá najavo, čo by si správna mladá dáma v jej postavení a v tých časoch rozhodne nemala dovoľovať! No ale čo už, keď ona si nevie pomôcť a tak strašne ho chce? Lenže Ashley jej naservíruje nepríjemné prekvapenie, keď jej oznámi plán oženiť sa so svojou sesternicou (vtedy to bolo v pohode…a vlastne niekde to je v pohode aj teraz) Melanie. Melanie sa mi vždy zdala zhruba tak nezáživná a nezaujímavá ako sám Ashley, takže v mojich očiach boli tí dvaja dokonalý pár. Ale Scarlett to až tak dobre nevezme. Ashleyho chce a kvôli nemu dlho, predlho, ignoruje pokusy Rhetta Butlera, čo som ja zase nikdy nechápala a dosť ma to pri čítaní otravovalo. V článku o Brontëových ste v komentároch tvrdili, že Ashley bol pre Scarlett akousi ilúziou, chcela ho, ale nemohla ho mať, predstavovala si, že je to dokonalý princ, ale nikdy ho skutočne nespoznala, tak tá ilúzia nebola konfrontovaná s realitou. Plus Rhett jej bol zakaždým poruke a tak si ho nevážila. Rozumiem a súhlasím…ale to nič nemení na tom, že sa mi kvôli Scarlettiným počinom kniha občas čítala ťažko a niekedy som mala sto chutí nakopať ju do jej fiktívneho zadku. Ale na druhej strane uznávam, že bolo zaujímavé čítať o nesympatickej ženskej hlavnej postave. Lizzie Bennet, Anne Shirley, Jane Eyre boli všetko kladné hrdinky, s ktorými sa mi ľahko súcitilo, ich príbehom som želala šťastný koniec a aj keď Emma Woodhouse mi trošičku predsa len liezla na nervy, v porovnaní so Scarlett to bolo nič. Takže hoci som s niektorými pasážami Gone with the Wind bojovala, aspoň som mala trochu nový zážitok. Jediná ženská literárna postava, ktorú som neznášala viac ako Scarlett bola už len asi Briony z knihy Atonement (Pokánie).

 

Producent David O. Selznick a jeho filmové spracovanie knihy Odviate vetrom

Aj keď vzťahový trojuholník…vlastne štvorec (Scarlett – Rhett – Ashley – Melanie) tvoria veľkú časť knihy, prebieha tam aj čosi iné. Taký malinký konflikt, ktorému sa vraví občianska vojna. A s tou ide ruka v ruke otroctvo, ktoré dnes mnohým knižným aj filmovým fanúšikom leží v žalúdku, no o tom potom. Občianska vojna sa dobojovala v roku 1865 a o 74 rokov neskôr si premiéru odbilo filmové spracovanie knihy Odviate vetrom. Konkrétne to bolo 15. 12. 1939. Kým k tomu došlo, bolo treba prekonať mnohé prekážky, pričom hneď prvou bolo obsadenie hlavných postáv. Do úlohy Rhetta Butlera sa producentom hodil Clark Gable, no dlho trvalo, kým sa jeho obsadenie stalo realitou. Gable bol totiž zmluvou zaviazaný štúdiu MGM, ktoré ho logicky nechcelo požičiavať iným. Producent David O. Selznick to ale nakoniec vybavil a dokázali sa medzi sebou dohodnúť MGM a Loew’s,inc. Určite tomu pomohol aj fakt, že Selznickov svokor stál vo vedení MGM. Keď bol Rhett vyriešený, prišiel rad na Scarlett O’Hara – sebeckú, šarmantnú a manipulatívnu slečnu, ktorá odmieta muža, čo ju miluje a ženie sa za tým, ktorý ju odmieta. A okrem toho to občas vyzerá, akoby si nielenže nespytovala svedomie, ale akoby ho ani nemala. No akokoľvek nesympatická môže čitateľom byť (a možno práve preto), rola to je veľmi šťavnatá a tak sa o ňu herečky mohli potrhať. Scarlett si chceli zahrať Bette Davis aj Katharine Hepburn, obe zvyknuté hrávať mrchy, ale aj napríklad Lucille Ball, Tallulah Bankhead, či Lana Turner. Ale nakoniec im to všetkým vyfúkla Vivien Leigh, ktorá ani nebola Američanka! Vidíte, ešte pred Britom v úlohe Batmana a Američankou, hrajúcou Bridget Jones, tu bola táto neprávosť. Samozrejme, za výber Vivien sa kvôli jej pôvodu zniesli protesty, no Selznick argumentoval, že rodičia Vivien pochádzali z Francúzska a Írska a rovnako na tom boli aj rodičia Scarlett, teda je pre tú úlohu stvorená. To tvrdenie Vivien neskôr dokázala tým, že za výkon vo filme si odniesla Oscara. A treba povedať, že s tým jej pôvodom to nebolo zase až také tragické. Ashleyho Wilkesa aj jeho manželku Melanie si tiež zahrali britskí herci, tak čo.

 

Film režíroval George Cukor, Victor Fleming a aj Sam Wood

Komplikácie neprestávali ani pri natáčaní, pôvodne film režíroval George Cukor, no producent Selznick ho už po troch týždňoch vymenil. Dôvodov na takéto čachre malo byť viac. Jednak sa ich predstavy o filme od seba výrazne líšili a ďalším dôvodom mal byť fakt, že Cukor bol gay. Prezývali ho „women director“, pretože vraj k ženám pristupoval veľmi citlivo a pri nakrúcaní im venoval veľa času. Vivien a Olivii de Havilland, predstaviteľke Melanie, to vyhovovalo, ale Selznikovi nie. Bál sa, že film bude príliš zameraný na ženské postavy a nebude dosť dynamický, takže Cukor sa musel porúčať. Okrem iného sa tiež hovorí, že Clark Gable nebol úplne v pohode s predstavou, že sa okolo neho obšmieta Cukor, ktorý mu nevyhovoval kvôli orientácii a štýlu režírovania. Takže možno aj on využil svoj vplyv na to, aby  štafetu v režírovaní prebral Victor Fleming, hoci Cukor naďalej súkromne pomáhal Vivien a Olivii. Fleminga potom ešte na pár dní vystriedal Sam Wood, teda finálna bilancia odrežírovaných dní je takáto: Cukor zvládol 18, Fleming 93 a Wood 24. A ešte jedna mierne šialená informácia: kým sa začalo natáčať, musel byť napísaný scenár. Podľa všetkého Selznick zamkol seba, scenáristu Bena Hechta a režiséra Victora Fleminga do miestosti, v ktorej mali za týždeň 1000 strán románu premeniť na scenár. Po týždni, počas ktorého Selznick odobril len konzumáciu banánov a arašidov (čokoľvek iné by vraj negatívne ovplyvnilo kreativitu), Fleming skolaboval a Hechtovi praskla cievka v oku. O tomto zaujímavom spôsobe písania neskôr vznikla divadelná hra Moonlight and Magnolias.

 

Premiéra filmu a #oscarssowhite

Nakoniec sa film úspešne dokončil a nasledovala premiéra, ale ani tam nebolo všetko ružové. Režisér Victor Fleming bol v tom čase pohádaný so Selznickom (úprimne, ani sa mu po skúsenosti so scenárom nečudujem), takže sa jej nezúčastnil a chýbala tam takisto Hattie McDaniel, predstaviteľka Scarlettinej vychovávateľky. Išlo o vychovávateľku čiernej pleti a v tom čase v Amerike platili takzvané Jim Crow’s laws, teda kvôli segregácii nemohla Hattie ísť na premiéru vlastného filmu. Keď sa to dozvedel Clark Gable, chcel celú premiéru bojkotovať (čiže na rozdiel od homosexuálov mu černosi asi nevadili), no Hattie ho presvedčila, nech to nerobí a premiéry nech sa radšej normálne zúčastní. V podobnom duchu sa pre ňu nieslo aj odovzdávanie Oscarov, kam síce pozvaná už bola, ale sedieť musela úplne vzadu, bokom od bielych hereckých kolegov. To boli vtedy jedny z prvých #oscarssowhite. Náladu jej mohla trochu zlepšiť výhra v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe, ale trpký pocit asi zostal. Ten majú niektorí ľudia pri čítaní knihy a najmä pri sledovaní filmu aj dnes. Veľmi im vadí rasistické zobrazenie černochov a fakt, že belosi tam vlastnia sluhov (ale ťažko v období občianskej vojny čakať niečo iné) a takisto kritizujú postavenie žien (ale ťažko v období občianskej vojny čakať niečo iné…a vlastne Scarlett na tom postavením vôbec nie je tak zle, ak uvážime, že úspešne manipuluje takmer všetky mužské postavy). Obzvlášť v žalúdku leží niektorým scéna, keď Rhett schmatne Scarlett do náručia a vynesie ju hore schodmi, zatiaľ čo ona sa bráni (aj keď nasledujúce ráno sa v posteli budí s veľkým úsmevom na tvári). Vzťah týchto dvoch bol vždy komplikovaný a hoci nechcem prezrádzať úplne všetko, nedá mi nespomenúť Rhettovu slávnu poslednú vetu: „Frankly, my dear, I don’t give a damn.“. V slovenčine je to tuším: „Úprimne, drahá, je mi to jedno.“, čo síce nemá ten istý cveng, ale snaha bola. Zaujímavé, že sa filmu prepiekol ten „damn“, pretože v tom čase v americkom filmovom priemysle platil Hays code, ktorý obmedzoval používanie nadávok a tiež explicitné zobrazovanie určitých vecí typu znásilnenie, interrupcia, či homosexuáli. Zákon sa dal obísť, ak daná nadávka bola v istom kontexte skutočne nevyhnutná a v tomto prípade to tak asi aj vyhodnotili. Hláška je to kultová, pripadlo jej prvé miesto v zozname slávnych filmových výrokov. No a na tento zoznam sa prepracovala aj Scarlettina záverečná hláška o tom, že sa nebude vzdávať, pretože aj zajtra je deň. Kto videl film, alebo čítal knihu, vie, k čomu sa toto jej vyznanie viaže. Príbeh Scarlett a Rhetta tým končí…minimálne oficiálne. Margaret už nijakú ďalšiu knihu nenapísala, ale existuje pokračovanie od inej autorky. Nadväzuje priamo na koniec knihy Odviate vetrom a ponúka odpoveď na otázku, či bola Scarlettina misia úspešná. Podľa mňa to je len akýsi paškvil, netrúfla som si na to. Môžete skúsiť, ak máte tú odvahu.

 

Vrhnime sa už na fotky a zaujímavosti o filme, hercoch, ale aj spisovateľke Margaret Mitchell

S tou krásavicou som vás trochu oklamala. Scarlett ako extra pekná v knihe opísaná nebola. Doslova sa tam píše, že jej šarm mužov tak opantal, až zabudli, že to nie je nijaká krásavica. Na začiatku príbehu má Scarlett 16 rokov, keď Vivien začala natáčať film, mala 28. Môže sa to zdať príliš, ale niektoré herečky, pripadajúce do úvahy pre rolu Scarlett, mali nielen cez 30, ale aj cez 40, takže nakoniec bola Vivien ešte v pohode. Čo ale v pohode nebolo, boli bozkávacie scény Scarlett a Rhetta, alebo skôr Vivien a Clarka. Clark nosil totiž umelý chrup a vraj mu strašne smrdelo z úst, no a keď sa na to Vivien sťažovala, Clark začal pred bozkávačkami naschvál jesť cesnak. To by sme mali tú romantiku.

 

A tu Scarlett vyrastala. Bavlníková plantáž Tara v plnej kráse…po vojne to už potom bolo horšie

 

Vivien a Hattie ako Scarlett a jej verná Mammy, ktorá sa ju snaží trocha vycepovať a skrotiť…neúspešne

 

Keď už to dotiahla na toho Oscara, dajme si Hattie ešte raz. Viacerí ľudia rovnakej farby pleti, ako mala Hattie, ju kvôli úlohe Mammy kritizovali. Vraj či sa nehanbí hrať v rasistickom filme. Ona ale povedala, že radšej dostane zaplatené za to, že si zahrá slúžku, ako keby tou slúžkou mala reálne byť. Čo celkom dáva zmysel.

 

Nebude snáď flirtovať len s jedným!

 

Filmový Rhett, čiže Clark Gable, prezývaný aj „The King of Hollywood“. Ja si ho spájam hlavne s filmom It Happened One Night, teda Stalo sa jednej noci. Vôbec prvý film, ktorému sa podaril oscarový grandslam – film, réžia, scenár, herec, herečka.

 

Melanie. Bola dobrá a milá…ale až taká dobrá a milá, že to bolo príliš. Zahrala si ju Olivia de Havilland, ktorá je ako jediná z hlavných herecov z filmu ešte nažive, dnes má 103 rokov. Jej mladšia sestra, Joan Fontaine, bola tiež herečka, známa napríklad z filmov Rebecca a Hitchcockovho Suspicion.

 

Leslie Howard ako Scarlettin vysnívaný Ashley Wilkes. Leslie touto úlohou nebol veľmi nadšený, zdalo sa mu, že je na Ashleyho pristarý. Nebudem sa s ním hádať, postava mala mať na začiatku filmu 21 rokov a Leslie mal vtedy 46. Mne sa vždy zdalo, že vyzerá akosi čudne, takže Scarlett som už dvojnásobne nechápala…ani vizuálne. Minipikoška: Leslie sa kamarátil s Humphreym Bogartom a Lauren Bacall a preto sa ich dcéra volá Leslie. Minipikoška 2: šepkalo sa o ňom, že bol súčasťou britskej spravodajskej služby počas druhej svetovej, hlavne kvôli tomu, že zomrel v lietadle, ktoré zostrelila nemecká Luftwaffe.

 

Škandál! Tuto bola Scarlett už vdova, jej prvý manžel Charles padol vo vojne. Ale nijako hrdinsky, dostal osýpky. Okrem pomerne trápnej (podľa Scarlett) smrti je už uňho dôležitý len fakt, že bol bratom Melanie. Bol to jeden z tých chlapov, ktorého opantal Scarlettin šarm, takže keď zistila o Ashleyho zasnúbení, natruc sa vydala za Charlesa. Preto ju Melanie celý čas považuje za sestru a nedá na ňu dopustiť. A teraz k tomu škandálu. Na dobročinnej burze si tanec so Scarlett vydraží práve Rhett a Scarlett ponuku prijíma – pritom ako vdova by sa podobných akcií vôbec nemala zúčastňovať a tancovať s inými mužmi už dupľom nie.

 

Skaja v šatách, ktoré si spichla zo záclony

 

Kontroverznej scéne pri schodisku predchádzal škandál. Scarlett a Ashley boli prichytení v objatí (vážne len v objatí, nejde o eufemizmus), a vzápätí sa rozchýrila správa o tom, že spolu udržujú pomer. Čo by si síce Scarlett asi priala, no nebolo to tak. Správa o pomere sa dostala aj Rhettovi a ten (hoci vedel, že sú to len klebety) z pomsty navliekol Scarlett do týchto extra sexi šiat, donútil ju ísť na Ashleyho narodeninovú oslavu a sám sa jej nezúčastnil. Tým pádom nechal Scarlett aby sa stretla zoči-voči nielen s Ashleym, ale aj so všetkými, kto klebety rozšírili, plus aj s Melanie. Akurát Melanie bola taká dobručká, že vôbec neurobila scénu, Scarlett vybozkávala a poprosila ju o pomoc pri zdravení hostí (bola to oslava jej manžela a tým pádom bola Melanie hostiteľka, takže akoby povýšila Scarlett na spoluhostiteľku). Viem, že táto scénka nám mala ukázať, aká je Melanie morálne čistá a skvelá osoba, ktorá absolútne neverí ničomu zlému, čo sa o Scarlett povie. Ale mňa toto jej konanie trochu otrávilo. Však aspoň raz za čas sa naštvem, nie?

 

Film má takmer 4 hodiny, takže sa doňho podarilo napchať veľkú časť knihy. Napriek tomu sa nejaké veci z knihy neprepracovali na plátno. Napríklad Scarlettine deti z prvých dvoch manželstiev, vo filme má len toť Rhettovu dcéru Bonnie.

 

Jemu je to jedno, drahá!

 

A ešte čosi málo o autorke. Dali by sa nájsť isté podobnosti medzi Margaret Mitchell a Scarlett O’Hara. Sama Margaret tvrdila, že je bezškrupulózna koketa (aké pekné slovo), a čosi na tom asi bolo. Dvorilo jej mnoho mužov a bola zasnúbená hneď päťkrát. Ako mladá šokovala polovicu Atlanty, keď v rámci tanca na debutanskom bále pobozkala svojho partnera. No len si predstavte! Navyše tanec, ktorý predviedli, mal veľmi blízko k tangu, takže asi si viete tipnúť, ako na také čosi zareagoval konzervatívny juh (pozitívne rozhodne nie) . K tomu ešte prihoďte fakt, že Margaret rada čítala nielen erotiku, ale aj odborné knihy o ľudskej sexualite (ženská jedna potvorská…určite aj vo voľnom čase členky odhaľovala!). No a čítala ich práve pri písaní knihy Odviate vetrom, čo tiež možno vysvetľuje, prečo Scarlett tak rada flirtovala a prečo ju tak veľmi priťahoval Rhett.

 

Zasnúbená bola päťkrát, vydatá len dvakrát. Prvý manžel, Berrien Upshaw, bol alkoholik a násilník, takže nasledoval rozvod. Po ňom Margaret utešoval kamarát John Marsch, ktorý jej bol aj svedkom na prvej svadbe. S Johnovou pomocou si našla prácu a začala písať pre Atlanta Journal Sunday Magazine. No a s Johnom to neostalo len pri utešovaní a priateľskej pomoci, v roku 1925 sa zosobášili a rozdelila ich až Margaretina smrť.

 

V roku 1926 mala Margaret 26 a v dôsledku zranenia sa rozhodla skončiť s prácou pre noviny. Namiesto toho začala písať knihu o americkej občianskej vojne. Písanie jej zabralo 9 rokov, ale nakoniec vznikla kniha Odviate vetrom. Najprv sa mala volať Tomorrow is Another Day, a hlavná postava Pansy O’Hara, ale nakoniec sa presadil názov Gone with the Wind a z Pansy sa stala Scarlett. Kniha vyšla v roku 1936, Margaret za ňu získala Pulitzerovu cenu a príbeh sa stal bestsellerom. Až takým, že sa hneď ľudia hotovali na filmové spracovanie. Práva predala Margaret Selznickovi za 50 000 dolárov, bolo to v tom čase najviac, čo nejaký spisovateľ za práva ku svojej knihe dostal. Pekný obnos peňazí, no Margaret sa neskôr dopočula, že Selznick by bol ochotný dať aj 100 000. Uvedomila si, že asi mala pýtať viac, alebo lepšie zjednávať. Kvôli tejto chybe sa od filmovej adaptácie dištancovala, napriek tomu, že bola úspešná a získala Oscara napríklad za najlepší film, či réžiu. Selznick jej nakoniec ako gesto poslal tých zvyšných 50 000 dolárov, tak aspoň niečo. Margaret však už ďalší román nenapísala, stiahla sa do úzadia a odpisovala na listy fanúšikov. Okrem toho bojovala proti zahraničným vydavateľom, ktorí produkovali neautorizované  vydania jej románu. Tým sa jej podarilo poukázať na nedostatočnú ochranu autorských práv a Kongres musel zamakať, aby ju zlepšil. Ktovie, čo by ešte dokázala, keby žila dlhšie, ale Margaret zomrela pomerne mladá, mala 48 rokov. V roku 1949 ju cestou do kina zrazilo auto a spisovateľka utrpela ťažké zranenia (vrátane fraktúry lebky), ktorým po pár dňoch podľahla.

 

Zdroje: imdb.com, wikipedia.org, mentalfloss.combritannica.com, wikipedia.com

 

Napísal/a dňa 5.1.2020. Pridané v celebritný guláš, Celebrity, FILMY, Hviezdne nebo, Margaret Mitchell.

 1. akademik ján hovorí:

  Ooo, kiwi, vďaka, že si taká pozorná k nám komentujúcim, a památáš si. Dokonca, ja som jeden z tých komentárov písala. 😎😘🤔😅 Chválim aj to, že článok je bez gramatických chýb. To tu dlho na pikoškách nebolo. Tým, že som v tomto komente spomenula gramatiku, tak sa znova vymaže, ako pri článku o Kylie Jenner od No Name?

 2. mija hovorí:

  ajajaj kolko ma autorka rokov?13?nechcem byt neslusna,ale ale napisat takuto “recenziu” knihu je trosku mimo,autorka trosku nepochopila osobnost scarlett a dobu v ktorej zila-co sa mimochodom mitchellovej bravurne podarilo.je to jedna z najlepsich knih ake som kedy citala,naozaj majstrovske dielo.autorka clanku nech si precita knihu neskor ked bude intelektuale vyspelejsia.naozaj nic v zlom,ale strasne sa to citalo

 3. Adria. hovorí:

  Super clanok, dakujem. Precitala som ho cely, perfektne spracovane.

 4. eli hovorí:

  Oveľa viac ako originál sa mi páči to pokračovanie. Milujem ho. Knihu a film ešte viac.

 5. Mia hovorí:

  Wau wau wau… vyčerpávajúca pikoška ale krásna…!

 6. Amon hovorí:

  Aaah, ďakujem. moja maturitná otázka z angličtiny.

 7. N. hovorí:

  Tak táto pikoška fakt potešila, hoci sa nestotožňujem s autorkiným názorom na hlavnú postavu. Ja Scarlett naopak zbožňujem- bola silná, odvažná, pozitívna /Aj zajtra je deň 😀 /…ale najmä okrem tých dobrých vlastností mala ako hrdinka aj tie negatívne, ktoré jej síce autorka článku vyčíta, mne sa zdá práve o to lepšia- pretože nikto nie je dokonalý a málokedy sa u hrdinov tieto vlastnosti derú do popredia, preto sa mi zdá o to ľudskejšia a reálnejšia. Nehovoriac o tom, že som sa v nej vždy totálne videla- výzor, filozofia, vzťahy… 😀 Mne skôr možno v knihe vadili trochu zdĺhavé opisy prírody- resp. takto si to aspoň pamätám, knihy som čítala asi ako 13-tka a to som vtedy ani netušila, že tiež budem mať svojho Ashleyho, aj keď zábavnejšieho a menej anjelsku Melanie. Film som videla asi dvakrát a aj napriek obrovskému časovému odstupu od kníh i filmu je toto pre mňa absolútna klasika s obrovským posolstovm do života. Chcem sa niekedy znovu vrátiť ku knihám, som sama zvedavá, ako ich budem hodnotiť po tak dlhom čase a iných životných skúsenostiach. Inak ja som dala aj to pokračovanie od inej autorky, ale až tak ma to nebavilo (bez Rhetta a v Írsku) a vlastne si už koniec tejto knihy ani nepamätám- tuším happy end. Viac ma oslovil záver posledného originálu (my sme to mali v 2 vydaniach plus tretie bolo to od inej autorky), proste tie nie happy endy vo mne vyvolajú oveľa silnejšie pocity ako keď všetci žijú šťastne až do smrti. No a pokiaľ ide o otrokov a postavenie žien v tej dobe-súhlasim s autorkou, tak to proste v tej dobe bolo, či sa to niekomu páči alebo nie, ťažko dávať za vinu autorke, že sa snažila čo najreálnejšie opísať vtedajšiu spoločnosť. Aj v starovekom Ríme boli otroci a filmu Gladiátor to nikto nevyčítal, či? 😀 Preto úvahy o rasistickosti samotného filmu (filmu, nie vtedajšej spoločnosti) sa mi zdajú totálne scestné.

 8. Lola hovorí:

  Dobre spracovaný článok. Dozvedela som sa zaujímavé info. Kedysi som porozprávala Odviate vetrom ale teraz si ho už ani nepozriem.

 9. N. hovorí:

  A inak moja prateta túto knihu či film svojho času tak žrala, že pred takmer 50-timi rokmi pomenovala svoju dcéru Scarlett- na tú dobu a zastrčenú slovenskú dedinu to bol pre miestnych fakt hardcore 😀

 10. Duffy hovorí:

  Super pikoska! Film je skvelý, a hoci má vyše štyroch hodín, ani nachvíľu nenudil.

 11. Téda..chválim zodpovedný a vyčerpávajúci prístup autorky..aj keď je to zjavne jej záľuba a silná stránka..Vivien sa mi vždy v tej úlohe páčila..dokonca aj sama Margaret by v tej úlohe vynikla..a tie rubínové šaty!ach prečo sa niečím takým neinšpirujú celebrity na rôznych ceremóniách?

 12. poppy hovorí:

  doteraz som nenasla cas na film,a uz vobec nie na knihu-ale tato pikoska vo mne vzbudila obdiv ku scarlett 😀 vyzera,ze by mohla byt moja hrdinka,hoci ten vecne nasrany ksicht asi nebol to,cim oslnovala…melanie ale vyzerala krasne…tamten ashley mal byt vysnivany typek? 😀 preboha a preco,baby,ktore ste to citali?

 13. Scarlett hovorí:

  Haha sranda ze Scarlett ti je nesympaticka..pre mna je to zensky vzor od kedy som knihu v 10 precitala a to mam cez 30..vela hesiel a nicknamov mam.podla.nej knihy som citala.kazdu tak 10 krat.. pikoska veru potesila

 14. ruzovy zajacik hovorí:

  Jooj citala som tu knihu dobrych 10 rokov do zadu a mam ju v zivej pamati. Mam aj dvdcko a semtam si pozrem. Tiez je Scarlett mojim vzorom v niektorych veciach. Pri ziadnej knihe som tak neplakala ako pri tejto. Hlavne v casti ked sa Scarlett lucila s Melanie na smrtelnej posteli. To neboli slzy dojatia ale fakt ze rev so soplami, hekanim a vsetkym co k tomu patri. Mama zamnou dobehla ze co sa preboha stalo a nasla ma s knihou v ruke. 😂

 15. ruzovy zajacik hovorí:

  @Poppy podla mna preto lebo ho nemohla mat. Ak nebolo po jej tak ju to privadzalo do sialenstva.😀

 16. poppy hovorí:

  @zajko-takze len kvoli tomu,ze sa nasiel jeden co ju nechcel?hoci by bol skaredy a blby? a este sa kvoli tomu natruc vydala?!? tam muselo nieco ine byt…

 17. Dana hovorí:

  @poppy – ale on bol pekný a múdry, a tak trochu iný ako ostatný

  článok strašne naivný, ale radšej sa vyjadrím ku knihe a filmu – kniha je skvelá, čítala som ju nespočetne veľa ráz a určite si ju ešte pár krát prečítam, Scarlett je úžasná osobnosť, žiadna puťka ani dobroprajný anjel ako Melanie, a Rhett aj so svojimi necnosťami dokonalý muž, Vivien a Clark podľa mňa boli dokonalým stelesnením oboch postáv

  čítala som aj pokračovanie, Rhett sa tam práveže objavuje, ale už to nemalo ten šmrnc ako Margaretina kniha, bolo vidno, že to písal niekto iný, kto s tou dobou nemal osobnú skúsenosť

  smiešne, že niekto knihe vyčíta sexizmus a rasiszmus, ach bože, niektorí ľudia nájdu rasiszmus a sexizmus aj v hovne

 18. Moncika hovorí:

  Ja citam denne.
  Tuto knihu by som alw neodporucila nikomu.

 19. Teris hovorí:

  Vivien bola Scarlett presne podla mojich predstav. Co sa zial, neda povedat o nechutnem Clarku Gablovi. Vzdy som si povedala- keby to islo a Vivien sa mohla stretnut s Timothy Daltonem…no a ten panaca alias Ashley Wilkes, otrasny. Ked som knihy citala, predstavovala som si ho ovela peknejsiho. Scarlett bola proste farebna postava. Nakonec sa ukazalo, ze i Melanie je ta silna, ktoru Ashley potreboval. No tiez si prectem knihy raz znova. Vdaka za pikosku Kiwi!

 20. Maggie hovorí:

  Bez tých dlhých opisov, dobrá kniha 😉 Aj Scarllet mozem🙂…. a literárne neznášam Lenu Adams od Karin Slaughter 😡😂😂😂

 21. cissy hovorí:

  N. – aj ja poznám jednu pani po 50tke, ktorá sa volá Scarlett a pochádza z takej malej dedinky 😃

 22. ruzovy zajacik hovorí:

  Poppy neviem teda 😀 ale na druhu stranu vela zien straca hlavu pre chlapov ktori su v ociach inych skaredi a blbi. Danielle Steel raz povedala ze kazda zena sa aspon raz v zivote zamiluje tusim do blbca ci do sviniara. V laske netreba hladat logiku. Podla mna ale Ashley nebol blby. Ja som z neho taky pocit nemala. Aj ked ved to neboli realni ludia s realnymi pohnutkami ale vyplod fantazie autorky.

 23. Barbora hovorí:

  Ja som knihu čítala asi ako 15-ročná a Scarlett som rada určite nemala. Už si to tak presne nepamätám, ale vybavujem si ju ako hnusnú kravu 😀 Tento príbeh ma však celkovo až tak nechytil za srdce, oveľa viac sa mi páčili Vtáky v tŕni. Pri tom som si aj poplakala

 24. Zanfina hovorí:

  Ja som knihu citala tiez tak ako okolo 15 stich… Uzasna kniha,krasny film. Scarlet sa mi velmi pacila aj ta je rozmarnost,odhodlanost. Vivien ako jej predstavitelka bol skvely vyber. Najst si teraz cas a pozriet si ten film,ci precitat knihu znovu.

 25. Jjaa hovorí:

  Moja najmilovanejsia kniha :-). Dnes uz by nebolo mozne natocit ten film, lebo je veeelmi politicky nekorektna. Obsadenie filmu az na Scarlett nic moc, Melanie mala byt skareda, Ashley pekny (toto vyslo uplne opacne). Ashleyho chcela pretoze to bol fesny blondacik 🙂 a potom zo zotrvacnosti. On bol intelektual a vybral si sebe podobnu. Scarlett mohla byt trosku sympatickejsia hlavna postava, ale spisovatelka sa asi „vyradila“ na Rhettovi, ktory je uplne dokonaly, sarkasticky, zabavny, duchaplny a sexi.

 26. Kika hovorí:

  Paneboze, Bridget Jones predsa hrala rene zellweger, ktora bola z australie, nie USA!

 27. kiwi hovorí:

  Kika, Renee Zellweger je z amerického Texasu. Mala dokonca celkom silný južanský prízvuk a v rámci prípravy na Bridget preto spolupracovala s učiteľkou dialektu a chvíľu robila aj „undercover“ v nejakom londýnskom vydavateľstve pod menom Bridget Cavendish, aby ten britský prízvuk pochytila.

 28. Anonym hovorí:

  autorka článku absolutne nerozumie knihám.Absolutne nepochopila odviate vetrom.

 29. pocoyo hovorí:

  Mne bola Scarlett mimoriadne blizka, jednoducho robila vzdy vsetko preto aby prezila, zivila svoju rodinu, ked nemali co jest, starala sa o Melanie, aj ked ju nenavidela. Potom sa ako jedina zena z Atlanty pustila do podnikania, a islo jej to. Ashley nebol hlupy, v dobe ked zil po vojne, si nevedel zvyknut a zostal strateny a smutny z doby.
  Ta kniha z Irska nebola az taka zla, mne sa pacila. Potom bol k tomu aj serial, kde hral Rhetta Timothy Dalton, ktory sa mi na Rhetta viac hodil.
  Vivien bola krasna, a nadherne kostymy.
  Inak podobne zacina kniha Modry bicykel, ktora je z druhej svetovej vojny vo Francuzsku, podla mna vynikajuca opisuje druhu svetovu vojnu.

 30. N. hovorí:

  Cissy: Určite to bude ona! 😀
  Poppy: charakter Scarlett a Ashleyho a prečo ho vlastne chcela a či aj on ju sa nedá len tak zhrnúť do pár viet, určite daj tomu šancu a mrkni najskôr knihu, boli to zložité charaktery a vzťahy, Scarlett bola síce potvora, ale sympatická, jej nazeranie na vzťahy a módu jednoduchšie, bola dosť povrchná, egoistická a egocentrická, ale napriek tomu, vždy sa otriasla a išla ďalej a- no však to proste mrkni. U mňa je rozhodne Scarlett top- a nie Emmy, Jany Eyrové, Anny Shirleyové a iné im podobné dámy. Ešte milujem Búrlivé výšiny, ale Scarlett ako južanská dáma s jej nazeraním na svet a prispôsobením sa novému svetu a neustálym hľadením len na seba u mňa proste valcuje aj Heatcliffovú Cathy…

 31. Kobercek hovorí:

  Ja tuto knihu tiez milujem, ale mam velmi rada aj pokracovanie Scarlett. Dokonca je aj sfilmovane a Rhetta tam hra Timothy Dalton a ten je proste skvely. Ovela lepsi ako Gable. Ten mi vzdy priesiel nechutny. Podla mna to pokracovanie pekne rozvinie vztah medzi nimi a ajjej povahu autorka presne zachytila. Zase chce to co nemoze mat, teda Rhetta. Trosku ma mrzi ze sfilmovzne ma trochu inu zapletku ku koncu, knizna sa mi paci viac.ale zamna tiez super clanok. Hned mam chut si to pozriet znovu

 32. pocoyo hovorí:

  Kika – Renee je z USA, z Texasu. Z Australie je Nicole Kidman

 33. Antientam hovorí:

  Hlavnou starosťou autorky bolo to ako to prijmu jej rodáci v Atlante, že knihu vydáva na severe, ešte stále panoval spomienkový optimizmus pri spomínaní na slávnu južanskú minulosť. V knihe bol rasizmus oveľa silnejší ako vo filme, černosi boli vdační že sú otrokmi a je o nich postarané. Trochu komické bolo že so Severanmi prišli po vojne aj bohatí černosi. Najlepšie sú tie roky popísané v knihách aj seriály Sever a Juh a Láska a vojna s Patrikom Swazeym.Segregácia a rasizmus trvali až do 60 rokov ked černosi zažalovali vládu na Najvyššom súde a ten rozhodol že je protiústavná. Hlavne južania sa silno búrili, mali zákony ktoré zakazovali zmiešané manželstvá a černochov nemali za nič asi ako u nás Cigánov. Bielych žiakov musela do školy nútiť polícia a Národná garda, aby išli do škôl kde už mohli aj čierny. A nikto nevolal černochov černochmi, nieto ešte nejakými Afroameričanmi, aj v televízii len Negrami.Aj ich obhajcovia. Jasne že z dnešnej doby je to aj sexizmus, ale v 30-tych rokoch to nikoho ani nenapadlo.Kniha sa mi nepáčila a Scarlett bola protivná, ale film sa celkom podaril.Rett sa pridal k armáde 8 mesiacov pred koncom ked už bolo jasné že vojna je prehratá, predtým to odmietal.Sám Clarke Gable po vstupe USA do druhej svetovej dobrovolne narukoval aj ked mal už 42 rokov a aj fyzicky obstál v ťažkom výcvikovom tábore.

 34. Maggie hovorí:

  Ako tak (potešene) čítam, zišla sa tu riadna zbierka bookwarms so záľubou v celebritnom bahne 😅👌💪😂😂

 35. Micka hovorí:

  do maturity som knihu precitala mozno aj 3x, dokonca som písala pred 100 rokmi na mature uvahu Moj zivot a nejaká literárna postava a celý sloh som venovala Odviate vetrom a Scarlett. Žrala som ju! Ako záver som do uvahy dala, že si vyberám život s prekážkami,tak ako mala Scarlett,lebo ju posilnili, zocelili a až potom si človek uvedomí, čo je dôležité a čo je len balast..a v podstate sa mi to aj splnilo.Môj život mal kopu prekážok, no zo všetkeho som sa dostala.. Scarlet bola silná žena,sebecká-kto nie je?, tvrdohlavá, mrcha,ale inteligentná a šikovná mrcha..a krásna, to sa neodpúšťa ani v dnešnej dobe.
  Ashley mi liezol na nervy od začiatku, taký úbožiačik, v tých svojich mantineloch,ale zase slušný.
  Rhett stelesnenie sily,odvahy,mužnosti,prefíkanosti..Ale miloval ju, no ona mala klapky na očiach..
  Kniha môjho mládí,aj s Večnou Ambrou-to bola ďalšia krásna beštia.

 36. Petlica hovorí:

  Super pikoska, film nadherny, 1. krat som ho videla v nemcine,nerozumela skoro nic, ale uchvatil ma. navstivila som dom Margaret Mitchell v Atlante, dnes uz vyzera trocha divne v tom modernom okoli. Filmu by som vytkla len Ashleyho. Stacilo dat atraktivnejsieho herca a verila by som tomu viac. Micka na Vecnej Ambre ma ten koniec sokoval a dnes by som to co Ambra nakoniec urobila is povazovala za stalking.
  Pokracovanie Odviate vetrom som necitala, ale ked bude cas, urcite dam. Takto ma prijemne prekvapil Fantom Manhattanu. Aj Mesto rozkvetu je uzasne kniha o obdobi po obcianskej vojne a budovani Manhattanu. Tu citam kazdy 2.rok s rozlozenou mapou NYC

 37. Micka hovorí:

  @petlica- ano, Ambra bola až švihnutá, prenasledovala ho ako bláznivá a záver bol otvorený,chcelo by to ďalšie pokračovanie..

 38. michalka hovorí:

  kniha, aj jej pokracovanie sa mi paci. autorka ma uplne iny nazor na mnohe, ale vsak to je podstatou knih. kazdy si to vykresli vo vlastnej hlave, podla svojej povahy a typu osobnosti. 😉
  preto ma tak sklamu niektore sflimovane. napriklad hypnotizer, millenium, snehuliak – boli strasne. este dnes sa strhavam. hlavne hypnotizer.. ako povedal moj dobry kamarat: „nemame radi filmy kde hraju skaredi ludia.“. ano som nechutne povrchna, ale filmy ma maju zabavit a take ma nebavia. tato filmova verzia knihy ma nesklamala.

 39. michalka hovorí:

  .. a privlastnila a upravila som si jej vyrok: dnes na to nebudem mysliet (riesit to), budem na to mysliet (riesit to) zajtra. 🙂 a este dodavam (mozno). 😀

 40. alexalex hovorí:

  Ďakujem za super pikošku. Potešilo..
  Ku knihe (film som nevidela), ja som Scarlett obdivovala, i keď občas mi šla pekne na nervy a správala sa ako decko, ale šak nikto nie je dokonalý. Rhetta som žrala, Ashley mi neprišiel ani ako nudný, ani ako úžasný

Pridať komentár