Nominácie na Oscara | Pikošky.sk
21 jan, 2020
Napísal/a | komentárov 28

Nominácie na Oscara

Kto je spokojný a kto plače do vankúša?

Spokojná môže byť napríklad Scarlett Johansson, ktorá je nominovaná za herecký výkon v hlavnej úlohe (Marriage Story) a aj za výkon vo vedľajšej úlohe (Jojo Rabbit). Do vankúša plačú kráľovná Bey a Taylor Swift, ktorým sa nepodaril prvoplánový útok na Oscara za najlepšiu pieseň, nedostali ani nomináciu. Prekvapením je aj to, že nominácia sa neušla Taronovi Egertonovi za stvárnenie Eltona Johna vo filme Rocketman. Taron si tak bude musieť vystačiť so Zlatým glóbusom.

Ale poďme pekne poporiadku. Najviac nominácii získal komiksový Joker, celkovo 11. To samozrejme naštvalo množstvo akože-intelektuálov, ktorí si myslia, že komiksový film si cenu akadémie nezaslúži. Intelektuáli by si mali uvedomiť, že Oscary sa neudeľujú umelecky najhodnotnejším filmom, hľadá sa skôr akýsi prienik medzi divácky prijateľným a hodnotným filmom. A to Joker rozhodne je. Záver Joker prináša veľmi silnú katarziu, pri ktorej pochopíme, že fiktívny a skutočný svet majú k sebe nepríjemne blízko. Mne sa Joker veľmi páčil. Ale už to nikdy nechcem vidieť znovu. Asi nikoho neprekvapí, že za svoj výkon v tomto filme získal nomináciu Joaquin Phoenix. Za hudbu k Jokerovi získala nomináciu islandská umelkyňa Hildur Guðnadóttir, čo potešilo všetky dámy. Hildur je vôbec prvou ženu, ktorá získala Zlatý Glóbus za filmovú hudbu, dúfam, že bude vo svojom víťaznom ťažení pokračovať aj na Oscaroch.

Zhodne po 10 nominácii si uchmatli Scorseseho The Irishman a Tarantinov Vtedy v Hollywoode. Obaja hviezdni režiséri boli nominovaní aj za najlepšiu réžiu. Práve režisérska kategória priniesla asi najväčší rozruch. Medzi nominovanými totiž nie je žiadna žena. Najväčšou kandidátkou na nomináciu bola Greta Gerwig, ktorá režírovala Malé ženy, bohužiaľ, do prvej päťky sa nedostala. Vyhlasovanie moderovali dvaja herci, John Cho s ázijskými koreňmi a afroameričanka Issa Rae. Práve ona po prečítaní nominácii sarkasticky pogratulovala „všetkým tým mužom“.

Nehnevali sa len ženy, ale aj menšiny. Takmer všetci nominovaní sú tento rok belosi, vlajku inakosti nesie len Cynthia Erivo, britská herečka, ktorá sa zhostila hlavnej úlohy vo filme Herriet. Prekvapila najmä absencia nominácie pre Awkwafinu, ktorá získala za svoj výkon vo filme The Farewell Zlatý Glóbus. Naprázdno vyšla aj Jennifer Lopez, ktorá nedostala nomináciu za svoj striptíz vo filme Zlatokopky. Latino farby tak háji len Antonio Banderas, ktorý je nominovaný za stvárnenie Pedra Almodóvara vo filme Pain and Glory.

Prekvapil juhokórejský film Parasite, ktorý je nominovaný nielen v kategórii zahraničný film, ale aj v hlavnej kategórii. Svoj zárez má v tohtoročných nomináciách aj Česká republika. Animák Darii Kaščejevovej Dcéra je nominovaný v kategórii najlepších animovaných krátkych filmov.

Zvyšné kategórie si pozrite nižšie, v prehľade. Galéria takisto nebude chudobná, napriek tomu, že na vyhlasovanie nominácií sa v róbach nechodí. Nájdete v nej všetkých nominovaných hercov a herečky v hlavných kategóriách. Oscary sa odovzdávajú 9. februára a pikošky budú pri tom. (ak nám admin preplatí letenku do LA) V komentároch dajte vedieť, komu budete držať palce.

 

Najlepší film:

Ford vs Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Malé ženy
Marriage Story
1917
Vtedy v Hollywoode
Parasite

 

Najlepší herec v hlavnej úlohe:

Antonio Banderas – Pain and Glory
Leonardo DiCaprio – Vtedy v Hollywoode
Adam Driver – Marriage Story
Joaquin Phoenix – Joker
Jonathan Pryce – Two Popes

 

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe:

Cynthia Erivo – Harriet
Scarlett Johansson – Marriage Story
Saoirse Ronan – Malé ženy
Charlize Theron – Bombshell
Renee Zellweger – Judy

 

Najlepší režisér:

The Irishman – Martin Scorsese
Joker – Todd Phillips
1917 – Sam Mendes
Vtedy v Hollywoode- Quentin Tarantino
Parasite – Džun-ho Pon

 

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe:

Kathy Bates – Richard Jewell
Laura Dern – Marriage Story
Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
Florence Pugh – Malé ženy
Margot Robbie – Bombshell

 

Najlepšie kostýmy:

Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Malé ženy
Vtedy v Hollywoode

 

Najlepší mix zvuku:

Ad Astra
Ford vs Ferrari
Joker
1917
Vtedy v Hollywoode

 

Najlepší strih zvuku:

Ford vs Ferrari
Joker
1917
Vtedy v Hollywoode
Star Wars: Vzostup Skywalkera

 

Najlepší krátkometrážny animovaný film:

Dcéra
Hair Love
Kitbull
Memorable
Sister

 

Najlepší krátkometrážny hraný film:

Brotherhood
Nefta Football Club
The Neighbours’ Window
Saria
A Sister

 

Najlepšia filmová hudba:

Joker
Malé ženy
Marriage Story
1917
Star Wars: Vzostup Skywalkera

 

Najlepší strih:

Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Parasite

 

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe:

Tom Hanks – Beautiful Day in Neighborhood
Anthony Hopkins – Two Popes
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Vtedy v Hollywoode

 

Najlepší cudzojazyčný film:

Corpus Christi
Honeyland
Les Miserables
Pain and Glory
Parasite

 

Najlepší krátkometrážny dokument:

In the Absence
Learning to Skateboard in a Warzone
Life Overtakes Me
St Louis Superman
Walk Run Cha-Cha

 

Najlepší celovečerný dokument:

American Factory
The Cave
The Edge of Democracy
For Sama
Honeylan

 

Kamera:

The Irishman
Joker
The Lighthouse
1917
Vtedy v Hollywoode

 

Vizuálne efekty:

Avengers Endgame
The Irishman
1917
Leví kráľ
Star Wars: Vzostup Skywalkera

 

Najlepší make-up:

Bombshell
Joker
Judy
Maleficent: Mistress of Evil
1917

 

Najlepšia výprava:

The Irishman
Jojo Rabbit
1917
Vtedy v Hollywoode
Parasite

 

Najlepší celovečerný animovaný film:

How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Klaus
Missing Link
Toy Story 4

 

Najlepšia filmová pieseň:

I Can’t Let You Throw Yourself Away – Toy Story 4
I’m Gonna Love Me Again – Rocketman
I’m Standing With You -Breakthrough
Into the Unknown – Frozen 2
Stand Up – Harriet

 

Najlepší adaptovaný scenár:

The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Malé ženy
Two Popes

 

Najlepší pôvodný scenár:

Na nože
Marriage Story
1917
Vtedy v Hollywoode
Parasite

 

Vyhlasovatelia nominácií. Aziat a černoška. Len aby dobre bolo.

 

Dnes je vonku hnusne, tak sa aspoň potešme peknými fotkami. Snažila som sa vyhrabať vo vodách internetu tie najpríťažlivejšie fotky jednotlivých nominantov. Začnime mladým Antoniom Banderasom. Až sa mi srdce rozbúchalo.

 

Leonardo Dicaprio, záchranca sveta a przniteľ mladých modeliek. Čestne prehlasujem, že sa mi nikdy nepáčil. Ale ako herca ho mám rada.

 

Adam Driver, moja aktuálna platonická láska. (viem, viem, mám veľmi čudný vkus)

 

Joaquin Phoenix sa rozhodol, že na všetky odovzdávačky bude chodiť tento rok v jednom obleku, aby zbytočne neznečisťoval prostredie. Pred niekoľkými dňami ho zatkli na proteste proti klimatickej zmene. Okrem neho zatli aj ďalšie známe osobnosti, Jane Fonda a Martina Sheena.

 

Jonathan Pryce stvárnil v Netlixovskom filme Two Popes pápeža Františka a bol tam skutočne na zožratie. Keďže Jonathan má aktuálne 72 rokov, nájsť jeho sexy fotky bola fakt veľká výzva.

 

Cynthia Erivo, muzikálová speváčka, herečka a majiteľka úžasného hlasu

 

Scarlett už nám plynulo prešla do MILF kategórie. V oboch filmoch, v ktorých je nominovaná na Oscara, stvárnila matku. Zaspomínajme si na staré časy.

 

Dokáže byť Saoirse Ronan príťažlivá? Podľa mňa nie. Ale tu je aspoň chutná.

 

Charlize Theron získala nomináciu za film Bombshell, je to už jej tretia nominácia na Cenu akadémiu.

 

A napokon Reneé Zellweger, ktorá je už tiež oscarovom veteránkou, na konte má 4 nominácie, jednu sa jej podarilo premeniť.

 

Zdroje: huffpost.comwikipedia.orgapnews.com

Napísal/a dňa 21.1.2020. Pridané v Celebrity, Film, FILMY, Scarlett Johansson, Seriály.

 1. Zuzka hovorí:

  Ja som iba chcela povedať, že Joker bol úžasný a dúfam, že Joaquin dostane oscara, ale tiež si ho už nikdy nepozriem. Ten film je tak silný a vzbudil vo mne toľko emócií, ale najmä smútok.

 2. Dankajanka hovorí:

  Pre mňa je najväčší víťaz Parasite, máloktorý film vo mne vzbudil takú zmes pocitov, najprv smiech pohoda potom strach prekvapenie a pobúrenie, no úplne psycho jeden z najlepších filmov ako som videla, joker tiež super

 3. Ni hovorí:

  Precitala som si na IMDB dej Jokera, lebo kukat to urcite nebudem a jako… naco je dobry taky film?

 4. KráskaDňa hovorí:

  Joker je o bláznovi a vrahovi, doslova, nedá sa na to pozerať, koľkí ľudia takí aj naozaj sú, a tak hrozne žijú, ohrozujú svoje okolie, patria do väzenia alebo do blázinca. O čo komu zase šlo.

 5. Titi hovorí:

  Parasite bola totalna uchylacina….ja tuto azijsku kinematografiu uplne zeriem 😀 , no Joker je pre mňa absolútna topka a budem prosiť vsetky vesmirne sily, aby Joaquin ziskal zlatu sosku. <3

 6. Dannie hovorí:

  Joaquin bol ako Joker absolútne skvelý, takže oscara by som dopriala jemu.. A Bradovi tiež.. ale najviac fandím Parazitovi, pretože pre mňa to bol film roka.

 7. Petlica hovorí:

  Vcelku som spokojna s nominaciami,ale Joker po neviem kolkykrat nemoze predsa konkurovat tak originalne zachytavajucu dobu hipies ,zivotny styl aj cast skutocnej historie USA vo Vtedy v Hollywoode.Bomschell trapas,aj herecke vykony,snad len Margot dala iskru tomu filmu. Dark Waters nikde nic,ze by sa este stale tutlalonako ako v politike s korupciou?

 8. Lasse hovorí:

  Ja Joaquina zerem pre všetko, aj minie sympatické jeho úprimne ekologické zmýšľanie, nie také pozérstvo ako predvádzajú iní… je mi jedno či konkrétne film Joker bude oskarový, ale ako najlepší herec by si to veru zaslúžil. Všetko som mu verila, bol skvelý. Dlhodobo jeho herecké výkony k tomu napovedajú, že na toho Oskara má.

 9. NoName-nie je to až také hrozné s tvojim vkusom*)a zvlášť na tomto zábere vyzerá Adam very good..ale aj Joaguin-podľa mňa si najviac výhru zaslúži práve on..a nielen kvôli Jokerovi..z filmov sa neviem rozhodnúť medzi Vtedy v Hollywode a Parasite..ostatné sa mi nechce tipovať,ale dopriala by som cenu ČR Darii za ten krátky animák..a som škodoradostná za ignorovanie kráľovnej Bey a Rocketmana..

 10. Dana hovorí:

  k filmom sa nebudem vyjadrovať, keďže som ani jeden nevidela

  zato herci a herečka…Antonia za mlad aje neuveriteľne sexi! kam sa na neho hrabe Leo so svojou večne detskou tváričkou, aj keď za mlada bol aj on kus, Adam sa mi nepáči, Joaquin aj hej

  a z báb – prečo Scarlett so svojím talentom robí takéto fotky? sto ráz lepšie Saoirse, a dovolím si nesúhlasiť s tým, že nie je príťažlivá, nie je sexi, to áno, ale to nie je to isté

 11. Domi hovorí:

  Vraj načo je dobrý film ako Joker… A prečo je tu X-Y filmov ktoré nemajú zmysel? Tu ide o to čo ľudí zaujíma, čo ich pritiahne do kina a čo zarobí. Ľudia preferujú rôzne žánre. Tak to vždy bolo aj bude. Mimochodom, výkon Joaquina bol senzačný a oskara by si zaslúžil. Inak, ešte som nevidela film Malé ženy a všade to na mňa vyskakuje, oplatí sa pozrieť? 😂🙂

 12. Sis hovorí:

  Joker vo mne, po veľmi, veľmi, veľmi dlhom čase zanechal stopu… Takto by mali vyzerať filmy, je jedno akého žánru… Väčšina toho, čo sa teraz natáča je brak… Joaquin bol famózny a tak mrazivo presvedčivý, že ho nechcem najbližších desať rokov ani vidieť… Osobne som očakávala niečo „ľahšie“, však išlo o komiksovú postavu a ono to bola takáto šupa. Chystám sa na Marriage Story, Adam je skvelý herec, akurát jeho obsadenie do Hviezdnych vojen je dosť mimo… KráskaDňa, ty sa ukľudni, zapni si panelák a poriadne filmy nechaj na pokoji, lebo si očividne nepochopila ani pointu, ani súvislosti, ani žáner…

 13. ozruta hovorí:

  1917, alebo Parazit. Nenahnevám sa. Joaquin, alebo Adam (vybrala si skvelú fotku). Nenahnevám sa. Kameru musí vyhrať Deakins!!! Ak nevyhrá, budem odutá.

 14. Micka hovorí:

  René vyzerá dobre na tej fotke..a Skarleta aké kozy,závidím.

 15. Stanka hovorí:

  No ako tak čítam, tak Jokera si asi fakt musím pozrieť. Rozmyslala som uz davnejsie, ale vase komenty ma nejak navnadili 😀

 16. Anonym hovorí:

  Americke filmy su celkom dobre ale niektori herci su otrasny!!!!!napr. ten stary corgon a chumaj pitt ja by som ho do filmu nikdy neobsadila!!!! Jeho zlate casy sa v hollywoode uz davno skoncili!! Film joker je celkom fajn.a charlize theron je dobra herecka!

 17. Nana hovorí:

  ak niekto nepochopil film Joker, vysvetlím.. film má pointu v tom, že ak niekto v USA, ale aj u nás v tzv. rozvojových krajinách trpí nejakou duševnou poruchou, týmto ľuďom sa nedostáva adekvátnej pomoci buď zdravotnej (psychiatrickej) či sociálnej.. sú odstrkovaný na okraj spoločnosti, neakceptovaní a nepochopení, pretože mocným na nich vôbec nezáleží, pričom aj keď si uvedomujú, že by mohli byť neskôr nebezpeční, oni s nimi do kontaktu pravdepodobne neprídu.. Pre chorých, starých, nemohúcich a postihnutých peniaze nie sú, peniaze radšej pchajú do zbrojenia a farmapriemyslu, čím bežných ľudí o život väčšinou pripravujú

 18. Al hovorí:

  Adam Driver ako platonicka laska este pre niekoho? Ja sa hlasim, po poslednych Star Wars 😍

 19. flegma hovorí:

  ani ja som nevidela ziaden z tychto filmov, takze len si tu zatipujem a potom si to pridem skontrolovat… takze muzi – Adam, ženy asi skor to bude Renne, ale viac drzim palce Charlize
  film by to mohol byt Irishman
  vedlajsie – Katka je famozna, po riadne dlhej dobe by si aj zasluzila sosku a partnera by jej mohol robit niekto z mafianov, Pacino ci Pesci

 20. KráskaDňa hovorí:

  Siska práveže som pochopila … a videla som už v živote viac filmov, a určite nie typu Panelák, ako vieš ty pochopiť

 21. Silvinka hovorí:

  Videla som Marriage story a mala som z neho smutný/ťažký pocit.Bol veľmi uveriteľne zahraný, Adam akoby ani nehral (rozumej veľmi skvelo zahrané) a Scarlet navliekli do škaredého oblečenia s minimom make-upu a nechali vyniknúť jej herecké umenie. Kto má chuť si pozrieť drámu a nečaká happy-end si tento film užije. Určite si zaslúži nejakého Oscara.

 22. Dana hovorí:

  @Sis – prečo hneď urážať ľudí, ktorým sa nepáčia tie isté filmy ako Tebe? každý má iný vkus, ten Tvoj nie je jediný správny

 23. akademik ján hovorí:

  Oscary sú podľa mňa len taký humbuk okolo filmov. A ako tak čítam komentáre, len sa v tom utvrdzujem. Hádať, sa kvôli takejto subjektívnej veci akou je film? V prvom rade je to oddych, zábava. Nič vážne, či intelektuálne. Možno pózerské, to sa všade zmestí, hmm… Ani po xy rokoch žitia na tomto svete neviem prísť na chuť pozeraniu filmov, ani seriálov. Ja som tak mimo, že až! 😀 A úprimne oscary sa mi celkom hnusia, a dosť nudia. Ale mňa zase všetko okolo tv nudí a nezaujíma.

 24. lopex hovorí:

  U mňa Oscary stratili úroveň v ten rok, keď neocenili DiCapria za Vlk z Wall street. Aké majú potom zmysel keď nevedia oceniť vynikajúce herecké výkony ? ale namiesto tohto sa sústreĎujú na výkony priemerné napr. nominovanie Margot za film ,,ja tonya,,

 25. Bejby hovorí:

  Phoenix je celkovo vynikajúci herec, podľa mňa aj o štipku lepší ako DiCaprio. Videla som ho dávno v jednom filme, hral tam nejakého chlapa, ktorého odsudili na trest smrti v Thajsku, neskutočne presvedčivý famózny výkon, mala.som pocit že naozaj ide na tú popravu…a čo sa týka Jokera tiež geniálny výkon. Mimochodom som jedina krorej on pride ako krásny chlap ?

 26. Sis hovorí:

  Takže KráskaDňa, nie, nepochopila si… A obávam sa, že filmov si videla síce kopec, no pokiaľ nevieš chytiť pointu niečoho tak súčasného ako je Joker, nerozoznáš kvalitu od braku. Zostáva ti už len ten panelák…
  Dana, obávam sa, že ďaľšia, čo nepochopila… Nielen môj koment, ale ani film… To nie je o vkuse, ktorý som nikde ani nespomenula. Je to o schopnosti rozozhnať hĺbku a to, že je to niečo viac, než len film…

 27. Natalia hovorí:

  Bejby aj mne pride pekný a ten film si tiež pamatám

 28. Surimi hovorí:

  Tu evidentne viacero ludi nepochopilo vyznam kinematografie a herecke umenie ako take…napisat o Bradovi, ze sa na neho neda pozerat a nikdy ho neobsadit, je cisty hriech…je vyborny herec, v Tarantinovom filme bol skvostny…i ked nema kvalitou herectva na Phoenixa ci Di Capria…Parazit by si Oscara isto zasluzil

Pridať komentár