Mel Brooks oslavuje

pridal NoName 2.7.2019 o 19:10


Jediný žid, ktorý kedy zarobil na Hitlerovi, má 93 rokov.

Mel sa takto opísal sám. Prečo, to si už o chvíľu povieme. Začneme ale tým, že sa v roku 1926 narodil v newyorskom Brooklyne ako Melvin Kaminski. Už v mladosti sa uňho prejavil komediálny talent, keď svojich susedov bavil imitáciami a v časoch Veľkej hospodárskej krízy im tak aspoň trochu dvíhal náladu. O pár rokov neskôr, v puberte, si oficiálne zmenil meno na Mel Brooks, vraj aby si ho ľudia neplietli s hudobníkom Maxom Kaminskym. O ďalších pár rokov, počas druhej svetovej vojny, slúžil v americkej armáde ako desiatnik v divízii, zneškodňujúcej pozemné míny. V júni 1944 mnoho členov tejto divízie padlo a Brooksom tento zážitok, prirodzene, veľmi otriasol. Neskôr sa vyjadril, že práve tento moment bol preňho kľúčový a keď navôkol neho padali bomby, pomyslel si:

Dobre, ak sa dostanem cez toho, zvládnem čokoľvek.

Mel sa z vojny naozaj dostal a po jej konci nadviazal profesionálny vzťah s komikom Sidom Caesarom. Keď Caesar v roku 1950 prišiel s nápadom na komediálnu show Your Show of Shows, najal Mela ako scenáristu. Okrem neho do Your Show of Shows písali aj dramatik Neil Simon, Woody Allen, či Carl Reiner (otec herca a režiséra Roba Reinera). S posledným menovaným vytvoril Mel dnes už ikonickú postavu 2000-ročného muža, ktorý bol počas svojho dlhého života napríklad svedkom ukrižovania Ježiša Krista (poznal ho, ale nemal ho rád, lebo si uňho v obchode nikdy nič nekúpil), a bol otcom aspoň 42 000 detí (ale tie ho aj tak nenavštevovali). V šesťdesiatych rokoch sa začal vysielať Melom vymyslený seriál Get Smart, v ktorom bola hlavná postava paródiou Jamesa Bonda. Ak ste zachytili film s rovnakým názvom, v ktorom si zahral Steve Carell a Anne Hathaway, nejde o náhodu. Film bol inšpirovaný práve Melovým seriálom.

A to je koniec Melovej televíznej kariéry, pretože koncom šesťdesiatych rokov presedlal na filmové plátno. Práve tu sa vrátime k tomu spomínanému Hitlerovi. V roku 1967 uzrel svetlo sveta Melov prvý film s názvom The Producers, ku ktorému napísal scenár a aj ho zrežíroval. V ňom sa Max Bialystock, niekdajší úspešný broadwayský producent, ktorý je na dne, spojí s účtovníkom Leom Bloomom. Aby vyriešili svoju finančnú situáciu, pod zámienkou nového pripravovaného muzikálu si napožičiavajú vysoké čiastky od sponzorov. Tie by za normálnych okolností museli vrátiť hneď ako by na muzikáli zarobili. Ich plán však je prísť s muzikálom tak otrasným, že ho prestanú hrať hneď po premiére. Sponzori tak od nich peniaze nebudú môcť pýtať naspäť a oni si polepšia. Otázkou však ostáva, ako zabezpečiť, že muzikál bude absolútne strašný? Odpoveď ponúka práve Hitler. Bialystock a Bloom sa náhodou dostanú k hre, ktorú napísal ašpirujúci nacistický dramatik, a je v podstate milostným listom pre samotného Führer. Vyzerá to ako ideálne riešenie. Taký muzikál sa predsa nemôže nikomu páčiť! Bialystock a Bloom sú si istí, že to neprežije ani po druhé dejstvo. Avšak urobia chybu v tom, že do roly Hitlera v muzikáli Springtime for Hitler obsadia hipisáka. Ten je konštantne nadrogovaný a počas samotného predstavenia sa pustí do recitovania beatnickej poézie, čo obecenstvo pochopí ako znak toho, že celý muzikál je vlastne satirou. Predstavenie sa teda prekvapivo stáva obrovským hitom, čo je presný opak toho, čo producenti chceli dosiahnuť- teraz musia sponzorom splatiť dlhy. V broadwayskej verzii z hipisáka spravili gaya, ale výsledok je rovnaký. Nečakaný úspech muzikálu.

Mel môže byť rád, že sa narodil, kedy sa narodil. Naozaj si nemyslím, že by mu tento film prešiel aj dnes. V podobnom duchu pokračovala aj jeho ďalšia tvorba, veľmi známym príkladom sú Blazing Saddles. Ide o paródiu tradičných amerických westernov, a som si stopercentne istá, že keby bol film natočený dnes, zniesla by sa naňho vlna kritiky, že je extra rasistický. Takmer v každej vete totiž nájdete ono hrozivé slovo, začínajúce na „n“, ktoré je hanlivým oslovením černochov. To nevadí, že všetky postavy, ktoré sa takto vyjadrujú, sú evidentne záporáci a černoch samotný (ktorý sa mimochodom stane šerifom v meste plnom belochov) je protagonista celého príbehu. Politicky nekorektný film to je (čo môžete v podstate brať ako známku kvality) a veľmi vtipný.

Okrem politickej nekorektnosti je Mel známy aj parodovaním konkrétnych filmov, alebo aspoň filmových žánrov. Silent Movie bol logicky paródiou nemých filmov, High Anxiety Hitchcockových thrillerov, History of the World, Part I si berie na mušku historické a biblické eposy. Fanúšikovia Star Wars si môžu Brooksovu verziu galaxie far far way vychutnať vo filme Spaceballs, a Mel stvoril aj novú verziu Frankensteina (Young Frankenstein) a Robina Hooda (Robin Hood: Men in Tights). Je pravda, že jeho posledný film Dracula: Dead and Loving It bol len slabým odvarom predošlých satír, ale ja to Melovi odpustím.

Inak ešte pár zaujímavostí na záver, Mel patrí do skupiny ľudí, ktorí sa nazývajú EGOT. Znamená to, že majú na konte aspoň jedno ocenenie z každej z piatich významných kategórií: Emmy, Grammy, Oscar a Tony. Oscara si odniesol za scenár k The Producers, Emmy za televízne seriály, Tony za broadwayskú verziu The Producers a Grammy takisto za The Producers a aj za komediálny album. A keď ich tu už toľko spomínam, tak na Broadwayi si v Producentoch zahrali Nathan Lane a Matthew Broderick. Muzikál to bol veľmi úspešný, získal až 12 cien Tony, čo je dosiaľ neprekonaný rekord. Fanúšikom muzikálov teraz môže napadnúť mimoriadne populárny Hamilton, ale nie, ani ten si neodniesol viac cien. The Producers stále hrajú prím. Z hlavných predstaviteľov si sošku odniesol len Nathan Lane, pri Broderickovi to ostalo iba pri nominácii (ale ak ho považujete len za manžela Sarah Jessicy, zle robíte, je to veľmi dobrý herec. A nemusí mu byť ľúto, cien Tony mimo The Producers získal niekoľko. Dodnes ostáva najmladším víťazom v kategórii herec vo vedľajšej úlohe).

Ale späť k Melovi. Má za sebou dve manželstvá, s prvou ženou, Florence Baum, má tri deti a po ich rozvode si vzal herečku Anne Bancroft. To je majiteľka pančuchovej nohy, ktorá zvádza Dustina Hoffmana vo filme The Graduate. Spolu boli vyše štyridsať rokov a Mel sa nechal počuť, že bola preňho veľkou oporou a inšpiráciou pri písaní scenárov. Nebyť jej, vraj niektoré ani nedokončí. Rozdelila ich až jej smrť v roku 2005. V súčasnosti trávi Mel veľa času so svojím najlepším kamarátom a niekdajším kolegom Carlom Reinerom, nakoľko sú už obaja vdovci.

Na záver si dajme ešte jeden Melov výrok. Keď sa ho nedávno spýtali, čo je jeho kľúčom k dlhovekosti, povedal nasledovné:

„Nezomrieť!“

Trefné. Tak všetko najlepšie, Mel!

 

Zero Mostel ako Max Bialystock a Gene Wilder ako Leo Bloom. Wilder spolupracoval s Melom na viacerých filmoch a poznať ho môžete aj ako Willyho Wonku z pôvodnej verzie Charlieho a továrne na čokoládu. Tá verzia sa mi páči viac ako druhá s Johnnym Deppom, ktorý ma tam trošku desil a okrem iného pripomínal Michaela Jacksona.

 

Veľmi známa scéna z filmu Young Frankenstein zobrazuje tanečné vystúpenie doktora a jeho výtvoru

 

Cleavon Little a Gene Wilder ako černošský šerif a jediná biela nerasistická postava v Blazing Saddles

 

Robin Hood v legínach. Vlastne pardon, v pančuchách. Oficiálny názov filmu je Robin Hood: Muži v pančuchách. Hlavnú postavu si zahral Cary Elwes, ktorého odporúčam vo filme The Princess Bride.

 

Spaceballs. Spoznávate v nich hrdinov z pôvodnej Star Wars trilógie?

 

Scéna nečakaného odhalenia

 

Najlepší kamaráti Mel Brooks a Carl Reiner

 

Dajme si týchto milých dedkov ešte raz

 

S manželkou za mladi…

 

…a aj neskôr

 

Úloha pani Robinsovej Anne pravdepodobne dosť zaškatuľkovala

 

Zdá sa vám na tejto fotke niečo zvláštne? Ak Melovi prepočítate prsty, dostanete sa k číslu 11. Keď si otláčal ruky k hviezde na hollywoodskom Chodníku slávy, prihodil si na ruku umelý navyše, fiškus jeden.

 

Men in Tights

 

Jews in Space

 

Young Frankenstein Puttin on the Ritz

 

The Producers Heil Myself

 

Zdroje: pagesix.com, imdb.com, lareviewofbooks.org, wikipedia.org

 Môžete sa prihlásiť cez naše konto, alebo Facebook. Získate ikonku, vlastné meno, súkromné správy, a aj možnosť odpovedania na príspevky.
Meno:
ODOSLAŤ
:)
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Pikosky.sk 2021 redakcia@pikosky.sk