Twilight slávi 10 rokov a my dostaneme nový Twilight!

pridal Tom 11.10.2015 o 20:50


Lebo “Fuck you!”, preto…

Stephenie Meyer si konečne doumývala krvavé ruky, odkedy pred rokmi zabila literatúru, a rozhodla sa uctiť si desiate výročie svojej vraždy najpredávanejšej upírskej romance, ktorá nakoniec vyústila v ešte väčší odpad úspech v podobe filmu… a uctila si ho naozaj vo veľkom štýle – spojila totiž nepríjemné s neužitočným a svoj pubertálny nekro-zoo-výkrik vylúhovala do podoby novej, 442 stranovej knihy, s názvom Life and Death: Twilight Reimagined. Tentokrát sa rozhodla, že Bella Swan bude chlapec a z Eda sa stane dievčina. Prisahám! Prisahám na gaťu, ktorú som posral po tomto zistení! Každopádne… dalo sa čakať, že krvavý mesiac so sebou prinesie skutočné, nefalšované zlo.

Za celým týmto nápadom stojí jediné – dokázanie hlúposti pointy! Stephenie bolo totiž vyčítané, ako vo svojej knihe a jej pokračovaniach vykreslila postavu Belly. Teda, že z nej urobila neschopnú hlupaňu, ktorá nedokáže bez Eda fungovať, aj keď ho videla len 5 sekúnd v jedálni, pričom na druhú stranu sa jej pozdáva aj indiánsky chlapec, ktorého tvár silne pripomína lamu, čo evolučne kráčala ruka v ruke s našimi predchodcami… a aj napriek tomu, čo všetko sa okolo Belly v knihách deje, tá je komplet zahľadená do seba a svojich romantických problémov.

...a povedzte, že nie.

No a aby Stephenie svetu dokázala svoju pointu (nejakú, niekde… kto už len vie, prečo tá žena robí veci, aké robí) rozhodla sa, že v princípe Twilight otvorí v novom word dokumente a znásilní funkciu “nájdi a nahraď”. Asi takto nejak sa z Belly stal chlapec menom Beau, což má byť skratka z Beaufort – žiaden Brad, Brian, Benjamin… Barry? Nič z týchto mien sa nevyrovná Beaufortovi, čož je mimo iného aj Francúzsky syr. No a z nášho Edwarda, a toto je ohromné… sa stala – Edythe. Áno. Z Eda je Edita. Naozaj, toto by nenapadlo ani mne… ani nikomu, kto by kedy robil aj tú najuletenejšiu paródiu tejto paródie na literatúru. Ale je to úžasné. V podstate si Stephenie sama sebe napísala fan-poviedku.

Účelom tohto počinu bolo zdôrazniť, že Bella nie je len “slečinka v núdzi”, ako tvrdia mnohí kritici, ale že ide skôr o “človeka v núdzi”, alebo teda ako doslovne hovorí Meyer – “normálny človek, ktorý je zo všetkých strán obkolesený bytosťami, ktoré sú v podstate superhrdinovia a superzločinci.” A teda na pohlaví vraj vôbec nezáleží a mali by sme byť “pohlavne slepí”.

Edita a Beauouofourt

Príbeh zostal v princípe rovnaký, no výmena pohlaví sa dotkla všetkých postáv… teda s výnimkou rodičov Belly. Podľa autorky by totiž nedávalo zmysel, aby v čase, kedy sa tento príbeh odohráva, súd pridelil výchovu dieťaťa otcovi. Áno, svet, kde existujú upíri a vlkolaci zmysel dáva, no že súd pridelí dieťa otcovi – NIKDY!

Stereotypnému vyobrazeniu ženy sa našťastie výmenou pohlaví podarilo zabrániť, no stereotypnému vyobrazeniu chlapca už trochu menej – “Beau nie je ani zďaleka taký kvetnatý vo svojich slovách a myšlienkach.” V praxi to teda znamená, že kde Bella plakala, tam sa Beau tvári, že sa nič nedeje… Kde Bella drístala svoje periódne výlevy, tam má Beau myšlienky oveľa jednoduchšie, stručnejšie… a pod. Takže potlesk pre Stephenie, naozaj búraš jednu dogmu za druhou. Chlapci zostávajú „jednoduchší“.

Páchateľka, jej nástroj a my - obete.

Ako Meyer povedala, písanie tejto knihy bolo “zábavné, ale aj veľmi rýchle a ľahké” – veríme. Každé slovo. Tento nápad jej vraj dovolil napraviť pár chýb, ktoré ju vždy otravovali a mohla teda editnúť niektoré časti aj z dôvodu voľby slov, či gramatiky. Tiež pozmenila niektoré elementy mytológie, pre lepšiu konzistentnosť. Ultimátnou nápravou by však bola len cesta v čase a zlámanie jej rúk, aby nikdy nenapísala ani prvú variantu. Cestou možno ešte navštíviť dom Bieberovcov a postarať sa rovno aj o túto katastrofu.

Tejto verzií Twilight nerozumie nikto, dokonca ani len skalní fanúšikovia. Tí sú totiž zasa nespokojní, že napísala toto, namiesto toho aby dopísala Midnight Sun, což je zase raz Twilight, akurát tento raz písaný z pohľadu Eda. Týmto štýlom si Stephenie vyrobila nekonečnú sériu možných alternatívnych titulov, kedy svoju prvú knihu bude donekonečna vydávať prerozprávanú z pohľadu všetkých postáv… možno aj z pohľadu suseda otca Belly. No a potom to všetko vydá znovu, s vymenenými pohlaviami. A potom snáď už budeme mŕtvi.

Twilight 1.0 - Twilight 2.0

Dobrou správou je, že by týmto spôsobom nemala byť vydaná celá séria kníh. Malo by ísť naozaj len o prvú knihu s upraveným koncom, takže v podstate všetko končí rovno tam a hlavne, nemal by z toho nikdy byť žiaden ďalší film. Čož je úžasná správa v časoch, kedy sa šušká o reštarte celej Twilight série na filmových plátnach.

Edo a Bella

Stephenie Meyer to s jebnutými nevšednými menami myslela naozaj vážne a tu je teda vzorka jej mentálneho voľnobehu, ktorý podnikla pri ich výbere:

Jacob (Jake) = Julie (Jules)

ak by z toho predsa len bol film… myslíte, že by Julie hral znovu Taylor Lautner v tej istej parochni ako v prvom filme?

Dr. Carlisle = Dr. Carine

Esme = Earnest

Alice = Archie

Emmett = Eleanor

Rosalie = Royal

Jasper = Jessamine

Billy = Bonnie

Človek si aj pomyslí, že Twilight predsa nemôže byť až taký zlý, keď zarobil toľko peňazí… a potom si uvedomíte, že to isté sa dá povedať aj o kokaíne.Môžete sa prihlásiť cez naše konto, alebo Facebook. Získate ikonku, vlastné meno, súkromné správy, a aj možnosť odpovedania na príspevky.
Meno:
ODOSLAŤ
:)
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Pikosky.sk 2024 redakcia@pikosky.sk