Hviezdne nebo: Christopher Plummer

pridal kiwi 12.2.2021 o 21:07
Hviezdne nebo: Christopher Plummer


Kanadský herec umrel vo veku 91 rokov následkom nešťastného pádu.

Ťažký začiatok roka toto. Najprv zomrel Robert Hossein, predstaviteľ Žofrého, ktorý, hoci krívajúci a zjazvený, predsa očaril Angeliku. Teraz vo februári navždy odišiel Christopher, alias kapitán Von Trapp. A ja sa pýtam, o aký sexsymbol prídeme v marci? Rýchlo niekto omrknite, ako je na tom Jožko Vajda!

No dobre, a teraz vážne. Christophera mám ako herca veľmi rada a keď som si pár dní dozadu prečítala správu o jeho smrti, prišlo mi smutno. A vravím si, že toto by okrem nekrológu vyšlo sčasti aj na pikošku o starom Hollywoode. Tak tu to je. Pozrime sa na jeho život.

Viem, že spomínam Hollywood, ale Christopher sa narodil v kanadskom Toronte v roku 1929 (ale nebojte, ten Hollywood príde). Rodičia od seba išli krátko po jeho narodení, takže ho vychovávala len mama. Tá pochádzala z pomerne snobskej rodiny, ktorá sa vraj vo voľnom čase venovala pozorovaniu vtákov, tenisu, a po večeroch si navzájom nahlas čítali. Christopherovi to veľmi pochuti nebolo a nechal sa počuť, že toto prostredie ho skôr inšpirovalo k tomu, aby domov opustil a namiesto zbohatlíckeho synáčika sa prezentoval ako drsný chlapec.

Či také niečo najlepšie dosiahnuť angažovaním sa v divadle je na zváženie, ale presne to Christopher urobil. Najprv sa pohrával s myšlienkou dať sa na kariéru pianistu, divadlo napokon ale prevážilo a zaviedlo ho až do Ottawy. Odtiaľ sa dostal na turné po Francúzsku a v roku 1954 zažil broadwayskú premiéru. V 60tych rokov sa z neho konečne stal drsný chalan „se vším všudy“, keď sa dostal do partie hercov s podobne frajerským imidžom. Okrem neho tam patrili Richard Burton, Peter O' Toole a Albert Finney. Ich drsnosť spočívala v tom, že veľa pili a mali veľa milostných avantúr. Ale ako Christopher povedal, pri práci nezvykol piť, pretože to by si producenti všimli a prekážalo by im to.

Ešteže pil len vo voľnom čase! Inak by ho koncom dekády asi neobsadili do filmu, ktorý je jedným z jeho najznámejších. A tu sa už dostávame k tomu Hollywoodu. Na mysli mám The Sound of Music, po slovensky Za zvukov hudby. Christopher si tu zahral bohatého rakúskeho vdovca, ktorý sa zamiluje do vychovávateľky vlastných detí. Príbeh, ktorý poslúžil ako inšpirácia nejednej zlatokopke, sa stal hollywoodskym trhákom. Zarobil ešte viac peňazí ako Odviate vetrom, a získal niekoľko Oscarov, vrátane toho za najlepší film. Dodnes je považovaný za kultovú klasiku, a jeden z najlepších muzikálov. Mne sa ten film páčil až tak veľmi, že som v Salzburgu išla aj na prehliadku natáčacích lokalít. Christopher by však tento názor asi nezdieľal, o filme sa dvakrát lichotivo nevyjadroval. Považoval ho za sacharínovo sentimentálny a že sa s ním bude navždy spájať, ho veľmi netešilo. Nejaké pozitívum by sa ale predsa len našlo – pri nakrúcaní vzniklo medzi ním a Julie Andrews (85), ktorá si zahrala spomínanú vychovávateľku, priateľstvo, ktoré im vydržalo celý život. Tak aspoň čosi.

Christopher nezanevrel ani na divadlo a na dosky sa vrátil hneď v niekoľkých hrách. Stvárnil napríklad Hamleta, Marka Antonia, Macbetha, Iaga, kráľa Leara, či Cyrana z Bergeracu. Kvapli z toho dve ceny Tony a ódy sa spievali hlavne na jeho úlohu Iaga, ktorá bola vraj tým najúžasnejším prevedením daného shakespearovského záporáka. Okrem divadla zahviezdil Christopher aj v televíznych predstaveniach, napríklad v miniseriáli Vtáky v tŕní. Aj za to získal nomináciu na Emmy, no ostalo to len pri nominácii. Sošky mu priniesol seriál The Moneychangers a úloha rozprávača v detskom programe Madeline.

S televíznymi a divadelnými úspechmi mu už k bodovaní vo všetkých štyroch kategóriách chýbala len cena Grammy a Oscar. S tou Grammy to nevyšlo, hoci nominovaný bol. Oscara ale nakoniec predsa len získal a je najstarší, komu sa to podarilo. Išlo o film Beginners, kde si zahral dôchodcu, ktorý až na sklonku života prizná homosexuálnu orientáciu. S tým sa potom musí vyrovnať jeho syn, Ewan McGregor (49). Film je to milý – odporúčam všetkým fanúšikom nielen Christophera, ale aj Ewana. Christopher mal 82 rokov, keď mu Oscara odovzdali, predchádzala tomu ešte jedna nominácia za film The Last Station, kde sa ukázal ako Lev Nikolajevič Tolstoj. Tretiu oscarovú nomináciu si vyslúžil v roku 2018 za film All The Money in the World (VŠETKY PRACHY SVETA), kde narýchlo nahradil Kevina Spaceyho (61) (toho sa z filmu rozhodili odstrániť kvôli obvineniu z obťažovania mladých hercov).

Jedným z posledných Christopherových filmov bola krimi komédia Knives Out, u nás známa ako Na nože. Zhodou okolností je to zároveň posledný film, ktorý som kedy videla v kine – zrejme ním na dlhšiu dobu aj ostane. Práve on vystrelil Anu de Armas (32) na herecké výslnie, ak ste nevideli, pozrite. Možno vás tam okrem Any zaujme aj ten 90-ročný dedko.

Hereckí kolegovia už na Christophera spomínajú ako šarmantného chlapíka, talentovaného herca, ktorý dokázal stvárniť širokú škálu postáv. Chvália tiež jeho dunivý hlas, spôsob vyjadrovania a fakt, že sa nepovažoval za celebritu, lebo byť celebritou vraj musí byť náročné.

„Úplne mi stačí, že ma pár ľudí spozná na ulici a v reštaurácii ma usadia k dobrému stolu“ zvykol tvrdiť herec.

 

S Lauren Bacall na premiére filmu Spartacus

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

Za zvukov hudby, Julie a Christopher. On sám neskôr tvrdil, že sa na film pozeral cynicky, vraj ak ste pri natáčaní obklopení mníškami, ste automaticky nevrlý. Mníšky vo filme figurovali, lebo postava Julie sa pôvodne chcela jednou stať – až kým sa nezamilovala do kapitána Georga Von Trappa. Scénku, v ktorej Julie a Christopher spolu tancujú, som pri prvom sledovaní filmu považovala za vrchol erotiky.

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

Vo filme si okrem nich zahral aj kŕdlik detí. Celý príbeh je inšpirovaný skutočným príbehom rodiny Von Trappovcov, a ich útekom pred nacistami. Téma zaujímavá, no uznávam, že ak nemáte radi muzikály, asi film ťažko strávite.

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

Najlepšie roky

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

Rok 1973. Nos je jasný, prípravy na Cyrana vrcholia

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

Jeden z Plummerových záporákov – zahral si zlodeja šperkov menom Fantóm v Návrate Ružového pantera

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

Ako Rudyard Kipling medzi Michaelom Caineom (87)Seanom Connerym

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

1983, Vtáky v tŕní. Christopher ako arcibiskup a zároveň Ralphov mentor. Priznávam, že Richard Chamberlain ma vizuálne nikdy neočaril, to už by som radšej z radov cirkevných hodnostárov brala Christophera.

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

Niečo pre fanúšikov scifi. Christopher v úlohe klingónskeho generála Changa

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

Ako Cézar, aj s Kleopatrou

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

A potom kráľ Lear

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

Tolstoj. Manželku mu hrala Helen Mirren (75)

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

Americká verzia pôvodne švédskeho filmu Muži, ktorí nenávidia ženy

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

Oscar za film Beginners. „Si len o dva roky staršia ako ja, kde si bola doteraz?“ prihovoril sa soške

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

Knives Out / Na nože

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

Christopher bol ženatý trikrát. Na fotke s Elaine Taylor, ktorú si zobral v roku 1970 a s ktorou boli spolu až do jeho smrti. Práve Elaine mala ovplyvniť jeho rozhodnutie obmedziť pitie alkoholu a Christopher o nej tvrdil, že si za život s ním zaslúži nobelovku za mier

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

Tiež oni, po rokoch

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

S prvou manželkou má Christopher dcéru Amandu (63). Tiež je herečkou, darilo sa jej v divadle, a poznať ju môžete aj ako zbraňou sa rozháňajúcu Honey Bunny v Pulp Fiction. Pri dcérinej výchove sa zase až tak nepretrhol, s jej matkou sa rozišiel, keď bola malá a krátko na to sa zase oženil. Amanda sama tvrdila, že s otcom mali dobrý vzťah, no až od čias, keď bola takmer dospelá, dovtedy veľmi v kontakte neboli.

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

Na záver sem dávam fotku z mladosti, ale Christopher sám niekoľkokrát zdôraznil, že neplánuje prestať pracovať ani vo vyššom veku. Koniec koncov, jeho filmografia dokazuje, že si stál za slovom. „Dôchodok odmietam“ tvrdil. Nuž, čo dodať...nech odpočíva v pokoji.

Hviezdne nebo: Christopher Plummer

 

RIP

 

Zdroje: Nytimes.com, Theguardian.com, Vanityfair.comMôžete sa prihlásiť cez naše konto, alebo Facebook. Získate ikonku, vlastné meno, súkromné správy, a aj možnosť odpovedania na príspevky.
Meno:
ODOSLAŤ
:)
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Pikosky.sk 2021 redakcia@pikosky.sk