Miešaný šalát a praženica

pridal kiwi 23.2.2021 o 21:53
Miešaný šalát a praženica


Zatiaľ nič nie je isté, no minimálne predstaviteľ hlavnej postavy hovorí o tom, že by sa pokračovanie seriálu mohlo nakrútiť. Tak mi napadlo, že kým padne konečné rozhodnutie, my by sme si tu mohli seriál pripomenúť.

Frasier je zaujímavý tým, že ide o spin-off. To znamená, že postava Frasiera sa prvýkrát neobjavila v rovnomennom seriáli, ale už predtým v seriáli inom. Konkrétne išlo o Cheers, ktorý sa točil okolo bostonského baru. Pravidelným zákazníkov v bare bol aj psychiater Frasier, ktorý sa ale po rozvode s manželkou rozhodol vrátiť do rodného Seattlu – a v tomto bode aj neskôr začínal jeho vlastný seriál. Je skôr výnimkou, že sa spin-off teší rovnakej popularite, ako seriál, z ktorého je pôvodne odvodený a Frasier presne takou výnimkou je. Cheers sa vysielal 11 rokov, po ňom nastúpil Frasier, ktorý sa na obrazovkách udržal rovnako dlhý čas, a na konto si pripísal dosť ocenení. Dokonca v tom čase rekordných 37 nominácií na cenu Emmy. Trošku iná pesnička ako seriál Priatelia a jeho spin-off Joey.

Ak sa tu náhodou ocitli nejakí seriáloví neznalci, tak tu je krátke zhrnutie: po rozvode sa Frasier Crane vracia do Seattlu, začne pracovať v rádiu, kde odpovedá na otázky volajúcich a z polohy psychiatra im poskytuje rady. Ako rozvedený chlap si dlho slobody neužije, hneď v úvode seriálu sa k nemu nasťahuje  jeho otec. Martin Crane bol ako policajt pri výkone služby postrelený, putuje teda do dôchodku a Frasier ho, spolu so psom Eddiem, nie veľmi ochotne víta v spoločnej domácnosti. V dôsledku zranenia potrebuje Martin opatrovateľku, takže sa ku dvom chlapom a psovi nasťahuje tiež fyzioterapeutka Daphne. Hoci Frasierov brat Niles v tomto byte nebýva, predsa len ho často navštevuje. Údajne aby videl otca, no v skutočnosti chodí očumovať Daphne. Pokiaľ sa hlavné postavy o seba nepotkýňajú v byte, či v rádiu, kde robí Frasierovi spoločnosť jeho produkčná Roz, potom na sto percent pijú kávu v kaviarni Nervosa.

Seriál je to zábavný a zaujímavý hlavne kvôli povahám Frasiera a Nilesa: obaja sú psychiatri a intelektuálski snobi (no napriek tomu sympatickí), ktorí milujú sherry a operu a občas sa stretávajú s nepochopením otca, ktorý ako bývalý policajt zase až takým intelektuálom nie je, najradšej sleduje televíziu s vyloženými nohami a plechovkou piva v ruke. Seriálové vtipy sú trochu iné ako napríklad v spomínaných Priateľoch, kritici spievali ódy na Frasierov inteligentný humor. Príbeh zo života: môj bratranec a sesternica ako malí šraci na prvom stupni ZŠ zvykli tento seriál pozerať s babkou. Najviac sa na tom bavila tá babka. A inak musím povedať, že dokonca slovenský dabing seriálu považujem za slušný (hoci, samozrejme, najlepšie je pozerať to v originálnom znení).

 

Frasier - Kelsey Grammer

Kelsey Grammer (65), predstaviteľ Frasiera, si v mladosti prežil jednu tragédiu za druhou. V puberte mu zabili otca pri prepadnutí rodinného domu, o pár rokov neskôr z práce uniesli jeho sestru, ktorú potom znásilnili a zavraždili (Kelsey musel identifikovať telo), v roku 1982 sa mu pri potápaní utopili dvaja bratia. Kelseyho toto všetko poznačilo, sestrina smrť viedla k alkoholizmu a užívaniu drog. Prestal tiež navštevovať hodiny na Julliarde, až ho nakoniec vylúčili. Napriek neslávnemu koncu štúdia na umeleckej škole sa Kelsey dostal na Broadway a krátko na to do televíznych seriálov. A zvyšok už vieme. Po Frasierovi to skúšal ešte s ďalšími seriálmi, ale nijaký sa úspechom k Frasierovi nepriblížil. Vtipnú verziu samého seba si zahral v seriáli 30 Rock. Ak vás zaujíma hercov osobný život, bol štyrikrát ženatý, posledná manželka je od neho o 25 rokov mladšia a má s ňou tri deti (okrem nich má ešte ďalšie štyri).

Miešaný šalát a praženica

 

Niles - David Hyde Pierce

David Hyde Pierce (61) ako Niles, k získaniu úlohy mu údajne pomohla fyzická podobnosť s Kelseym v jeho mladých časoch. Ešteže tam tá podoba bola, za rolu Nilesa získal štyri ceny Emmy. Podľa mňa zaslúžene, ale som zaujatá, Niles je moja obľúbená postava. Azda najviac ma pobavila scéna, v ktorej Nilesova neschopnosť žehliť a tendencia odpadávať z krvi spôsobia požiar vo Frasierovom byte. Môžete si ju pripomenúť na konci článku. Inak si Davida pamätám aj z romantických komédii Sleepless in Seattle a Down with Love. David má na konte tiež pomerne úspešnú divadelnú kariéru, na Broadwayi režíroval, aj hral, naposledy si ceny odniesol za muzikál Hello, Dolly v roku 2018. Je ženatý, jeho manželom je producent a scenárista Brian Hargrove a spolu sú už 37 rokov. David sa okrem herectva angažuje aj v zvyšovaní povedomia o AIDS a Alzheimerovej chorobe.

Miešaný šalát a praženica

Marty - John Mahoney

Ak aj náhodou pokračovanie Frasiera natočia, Marty si tam už nezahrá. Jeho predstaviteľ, John Mahoney, umrel v roku 2018 na rakovinu hrtana. Napriek tomu, že roky hral Američanov, John sa narodil v anglickom Blackpoole a detstvo prežil v Manchestri. Za oceán sa presťahoval až ako 20ročný, pôsobil tam v armáde, získal titul z angličtiny, neskôr ju aj učil a prispieval do časopisov. V 80tych rokoch sa dostal k divadlu, najprv v Chicagu a potom v New Yorku. Z jeho filmografie vypichnem Say Anything, Primal Fear a dva filmy bratov Coenovcov: Barton Fink a The Hudsucker Proxy. Po seriáli Frasier sa John vrátil k pôsobeniu v divadle, ktoré považoval za svoj domov. John sa nikdy neoženil, o súkromí hovoriť nezvykol. Špekuluje sa o tom, že bol gay, ale to už dnes asi ťažko zistíme.

Miešaný šalát a praženica

 

Sideshow Bob - Levák Bob

Kelsey je okrem úlohy Frasiera známy aj tým, že prepožičal hlas postave v seriáli Simpsonovci. Konkrétne jeho hlasom disponuje Sideshow Bob (po česky Levák Bob). Bobovho brata a otca v seriáli dabovali Davide Hyde Pierce a John Mahoney.

Miešaný šalát a praženica

 

Daphne Moon - Jane Leeves

No a poďme už na ženy. Tu máme Jane Leeves (59), alias Daphne Moon. Hoci Jane samotná z Anglicka pochádza, Manchester jej rodiskom nie je, takže sa našlo pár fanúšikov Frasiera (hlavne Anglánov), ktorí jej manchesterský prízvuk rozmetali v zuboch. Ale vidíte, Nilesovi sa páčila aj so spotvoreným prízvukom. Ešte pred seriálom, ktorý ju preslávil, sa Jane ukázala v pár častiach seriálov Seinfeld a Murphy Brown. Po Frasier ére hrala hlavnú postavu v seriáli Hot in Cleveland, a momentálne hrá v medicínsky ladenom The Resident. Koniec Frasiera neznamenal koniec jej priateľstva s kolegami, Peri Gilpin je krstná matka Janinej dcéry (dokonca bola prítomná pri pôrode, fíha, a vy by ste si tam ktorú kolegyňu pozvali?), krstní otcovia jej syna zase David Hyde Pierce a John Mahoney.

Miešaný šalát a praženica

 

Roz - Peri Gilpin

Roz, ktorá sa po konci romantiky oblečie a zdrhá domov. Alebo teda Peri Gilpin (59). Pôvodne bola do úlohy Roz obsadená Lisa Kudrow (57), nakoniec sa ale pri natáčaní nezdala tvorcom taká vtipná, ako by chceli. Peri sa teda mohla tešiť, ale to nakoniec aj Lisa, inak by sa jej o pár rokov neskôr neušla rola Phoebe. Hoci v seriáli predsa len hrala, Peri ako jediná z hlavných hercov z Frasiera za svoj výkon nebola nominovaná na cenu Emmy. Nespravodlivosť! Zo seriálu si tak odniesla aspoň priateľstvo s Jane Leeves, ktorá jej oplatila láskavosť: Jane je krstnou matkou Periných synov, dvojičiek. Okrem toho herečky spolu vlastnia produkčnú spoločnosť. V posledných rokoch Peri hrala skoro výlučne epizódne postavy v seriáloch ako Grey's Anatomy, Modern Family, Scorpion, či trochu novšom Why Women Kill.

Miešaný šalát a praženica

Eddie

Máme tu aj zvieraciu hviezdu: Martinovho psa Eddieho stvárnil najskôr pes Moose, po štyroch rokoch ho vystriedal jeho syn Enzo. Herecké maniere a rivalita fičali naplno aj u psov. Aj keď v seriáli boli najlepší kamoši, John Mahoney a Moose sa veľmi v láske nemali, Moose býval zlostný a občas svojho pána hrýzol a herec si vraj musel ruky a tvár potierať sardinkovým olejom, aby ho miesto hryzenia olizoval.  Keď už bol Moose pristarý, nahradili ho Enzom, čo ale Moosovi asi dvakrát nevoňalo. Na sete musel byť naďalej prítomný, aby mohli Enzovi nastriekať rovnaké fľaky, aké mal jeho otec, hneď potom ale museli ísť psy od seba, aby sa nepobili. Čo tam nejaké Bette Davis a Joan Crawford, toto je konflikt hercov, ako sa patrí! Na záver minipikoška: Enzov syn Moosie bol psím miláčikom Peri Gilpin, už však, tak ako jeho otec a dedko, tiež zomrel.

Miešaný šalát a praženica

 

Bulldog (Bob Briscoe) - Dan Butler

A predsa ešte jedna ľudská postava. Bob Briscoe, alias Bulldog, bol v seriáli moderátor športovej relácie vo Frasierovom rádiu, vo voľnom čase sukničkár. V skutočnom živote Dan Butler (66) so ženami neflirtuje, keďže je gay a už roky ženatý. Pôsobí najmä v divadle, slovenskí diváci ktorí sa na Broadway len tak nedostanú, ho môžu poznať z epizódnych úloh rôznych seriálov, ja som ho napríklad minulý týždeň zachytila v Monkovi.

Miešaný šalát a praženica

 

V seriáli Frasier sa taktiež vystriedalo mnoho hercov v epizódnych úlohách, z pôvodného Cheers si do Frasiera odskočili takmer všetci. Výnimkou je Kirstie Alley (70), ktorá z pozície scientologičky na psychiatriu ako vedu neverí, a preto sa v seriáli o dvoch bratoch psychiatroch objaviť odmietla. Za zmienku tiež stojí Frasierov bohatý romantický život a jeho široký diapazón objektov záujmu. Napríklad bývalá manželka Lilith v podaní Bebe Neuwirth (62).

Miešaný šalát a praženica

Rita Wilson (64) ako Mia, ktorá sa až príliš podobala na Frasierovu mamu

Miešaný šalát a praženica

 

Predtým, ako lámala srdce Gregorymu Houseovi, chodila Sela Ward (64) s Frasierom. Škoda len, že mu to nikto neveril.

Miešaný šalát a praženica

 

Vzťah s Jeanne Tripplehorn (57), alias Chelsea, rozbil telocvik. Nuž, keď máte z detstva z hodín telesnej výchovy traumu, s telocvikárkou to asi fakt nevyjde

Miešaný šalát a praženica

 

Laura Linney (57)  v úlohe Charlotte, Frasierovej poslednej frajerky. Potenciálne pokračovanie seriálu by sa malo venovať Frasierovi, ktorý v inom meste ako Seattle hľadá tú pravú, takže ani s Charlotte to asi nevyšlo.

Miešaný šalát a praženica

Ako ďalšie Frasierove priateľky sa predviedli aj Linda Hamilton (64), zúfalé manželky Teri Hatcher (56) a Felicity Huffman (58), Allison Janney (61), či  Lisa Edelstein (54). O post Frasierovej polovičky sa uchádzal aj Patrick Stewart (80) v úlohe Alistaira, ktorý v dôsledku nedorozumenia považoval Frasiera za gaya. A keď už spomínam epizódne úlohy, za zmienku stoja aj volajúci, ktorí v rádiu Frasiera žiadajú o rady. Hlasy vo väčšine epizód totiž patrili celebritám, ktoré síce verní fanúšikovia spoznali aj bez ich tvárí na obrazovke, ale zhrnutie celebritných volajúcich ukázali až titulky vždy záverečnej časti každej sezóny. V zozname boli napríklad: Christopher Reeve, John McEnroe, Mel Brooks, Art Garfunkel, Macaulay Culkin, Carrie Fisher, Jodie Foster, Eric Idle, Cindy Craford, Yo-Yo Ma, Stephen King, Helen Mirren, a mnoho, naozaj mnoho, iných.

 

 

Doba Zoomov a Skypu neobišla ani hercov, takto si zavolali v lete. Rozhovor bol súčasťou projektu Stars in the House, herci zaspomínali na seriál, vraj nakrúcanie bolo skvelé, hoci boli obavy, či seriál o snoboch ľudí vôbec zaujme. Hovorilo sa aj o plánovanom pokračovaní, všetci volajúci by do toho išli. Fanúšikovia v komentároch pod videom jasali, jednak z predstavy ďalších epizód a jednak z toho, že konečne videli Frasiera, Nilesa a spol zase pokope (na jednej obrazovke)

Miešaný šalát a praženica

 

Ešte nie je nič isté a potvrdené, ale uvidíme. S takým novým Sexom v meste to tiež ešte nedávno vyzeralo všelijako, a teraz je to už jasné. Nové časti naisto budú a vymyslela sa aj výhovorka na absenciu Samanthy. V 50-ke predsa nebudete mať tie isté kamošky ako v 30-ke, takže je úplne logické, že Sam z ich štvorice vypadla, no nie?  A celé sa to bude volať And just like that... Zrejme sa vyhodnotilo, že bez Samanthy sa ani neoplatí mať sex v názve. No nič. Uvidíme, ako sa platforma Paramount+ rozhodne. Ak usúdi, že projekt má potenciál, a ak sa jej podarí dohodnúť s hercami, nový Frasier by mal mať 10 častí. Osobne som asi trošku viac naklonená pokračovaniu tohto seriálu ako Sexu v meste, tam mi dej seriálu prišiel ako finálna bodka, pri Frasierovi to tak úplne nebolo. Seriálu samotnému ako spin-offu veľa úspechov nepredpokladali, a on predsa dokázal prekvapiť. Nevylučujem teda úplne, že sa mu to podarí aj pri ďalšom pokračovaní. Alebo si už túto schopnosť prekvapiť vyčerpal v rámci pôvodného vysielania? Vyjadrite sa. Počúvam vás.

Miešaný šalát a praženica

 

 

 

Zdroje: celebrity.nine.com.au, lifeandstylemag.com, wikipedia.org, cheatsheet.com, metro.co.uk, deadline.com, oocities.org, imdb.comMôžete sa prihlásiť cez naše konto, alebo Facebook. Získate ikonku, vlastné meno, súkromné správy, a aj možnosť odpovedania na príspevky.
Meno:
ODOSLAŤ
:)
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Pikosky.sk 2021 redakcia@pikosky.sk