Hviezdne nebo Heath Ledger

pridal NoName 11.4.2024 o 13:21
Hviezdne nebo Heath Ledger


Tento zosnulý herec, by magickým dňom 04.04.2024 oslavoval svoje 45. narodeniny. Uplynulo už 16 rokov od jeho úmrtia a my sme sa rozhodli mu (zaslúžene) venovať samostatný článok, kde sa pozrieme aj na jeho život ako aj začiatky kariéry.

Vlastným menom Heathcliff Andrew Ledger (+28) sa narodil 4. apríla 1979 v austrálskom meste Perth. „Človek tu má pocit, akoby zem bola plochá a on sedel na jej okraji”, povedal Heath na svoje rodné mesto. Jeho matka Sally Ledger Bell (učiteľka francúzštiny), mu dala meno po hlavnom hrdinovi z románu Emily Brontëovej – Búrlivé výšiny.

Bol skromný, veľkorysý, dobrosrdečný a obetavý človek, ktorý jednoducho miloval život“, opisuje svojho syna otec Kim Ledger (automobilový pretekár a banícky inžinier). Rodine dodnes padne zaťažko rozprávať o tragédii, ktorá ich postihla.

Jeho rodičia sa rozviedli, keď mal iba 10 rokov. Často svoje detstvo popisoval ako jednu cestovnú tašku, s ktorou neustále cestoval a chodil “hore-dole” počas striedavej starostlivosti rodičov. Mal pocit, že sa to neskôr vôbec nezmenilo ani v jeho živote ako už dospelého.

Už ako dieťa sa vždy s veľkým nadšením púšťal do najrôznejších vecí. Hrával kriket, pozemný hokej, venoval sa aj surfovaniu, skejtovaniu, plávaniu, fotografovaniu či šachu (v ktorom bol vynikajúci). Jeho otec si v dokumente „Ja, Heath Ledger“ zaspomínal aj na rozhovor, ktorý raz s Heathom ohľadom možnej budúcnosti a kariéry viedol. Myslel, že sa bude venovať profesionálne hokeju,   pretože mal na to všetky predpoklady, no on mu povedal, že ho to neuživí a radšej chce byť hercom. Spomínal, že ho jeho odpoveď prekvapila, no videl, že to myslel vážne. Na jeho sedemnáste narodeniny mu teda daroval ojazdené auto a iba pár dní na to odišiel Heath so svojím kamarátom Trevorom DiCarlom do Sydney, aby si splnil herecký sen.

Svoje prvé herecké skúsenosti začal naberať už na základnej škole. Rovnako tak aj pôsobením v Guildfordskom národnom divadle svojej strednej školy. Po presunutí sa do Sydney v roku 1997 debutoval v dráme „Blackrock“. Po tejto malej úlohe absolvoval kasting do filmu „Pot“, kde si mohol vybrať jednu z dvoch ponúkaných rolí, a to plavca alebo homosexuálneho cyklistu. Vybral si tu druhú možnosť, pretože chcel stvárniť niečo náročnejšie a zaujímavejšie. V tomto duchu sa aj vyvíjala celá jeho kariéra, ktorej hviezdy boli naklonené. Vďaka tejto roly sa už dostal do širšieho povedomia a získava svoju prvú hlavnú rolu v austrálskom seriáli „Roar“, ktorý sa stal Heathovou vstupenkou do sveta filmov.

Po presťahovaní sa do Holywoodu, mu následne prišlo pozvanie na filmový konkurz zo školského prostredia „10 vecí, ktoré na tebe na tebe nenávidím“ (1999), kde bol vybratý do svojej prvej veľkej roly. Jednalo sa o adaptáciu Shakespearovskej komédie „Skrotenie zlej ženy“. Po stvárnení roly „Patricka“ sa Heathovi začali ponuky sypať. Problém bol ale ten, že mali jednotvárny kontext rovnakého zamerania. A preto nastáva rok bez práce a čakania na lepšie vyhliadky. Bol ochotný riskovať svoju kariéru (skôr ako sa naplno rozbehla), než presláviť sa za „jednu noc“ v tínedžerských filmoch rovnakého charakteru. Chcel si počkať na úlohy v kinofilmoch.

Povedal si, že až bude mať v peňaženke posledných 100 dolárov, tak upustí z myšlienky byť hercom odchodom z Los Angeles a vráti sa do rodnej Austrálie. Svoj voľný čas počas čakania na „správnu“ ponuku teda trávil jazdením na koňoch či surfovaním, vďaka čomu získava novú rolu stvárňujúcu syna Mela Gibsona (68) v historickom filme „Patriot“ (2000), kde boli potrebné aj jazdecké znalosti. Heath popisuje svoj prvotný pokus na konkurze v spomínanej roly, ako jeho najhorší výkon. Bol natoľko nervózny a zlý (tvrdiac sám o sebe), že sa rozhodol vrátiť a skúsiť zaujať svojim výkonom znova, čo sa ukázalo ako úspešný druhý pokus. Vďaka tomuto filmu sa Heath definitívne zapísal do povedomia a získal (aj nechcene) pozornosť médií, čo bola tienistá stránka, po ktorej rozhodne netúžil.

Následne prichádza ponuka hrať hlavnú úlohu Spidermana, ktorú ale razantne odmieta a ostáva hrať radšej vo viac „nízkorozpočtových“ filmoch.

Sláva bola tým posledným, po čom túžil. Pre Heatha bolo podstatné uplatnenie jeho vášni pre herectvo, ktorú v sebe mal a hrať charakterové roly“, popisuje v spomienkach otec pocity svojho syna.

Pri otázke ako zvláda Heath svoj úspech zodpovedal:

Herectvo je pre mňa forma sebavyjadrenia. Objavil som zvedavosť voči ľudskej povahe a tomu, ako ľudia fungujú. Milujem čo robím. Čas medzi “klapka“ a “stop“ je pre mňa vzácny.

Heath sa chcel predovšetkým vyhnúť „zaškatuľkovaniu“, a preto si veľmi dômyselne vyberal svoje filmové roly. Objavil sa vo filmoch ako „Ples príšer“ (2001), následne v hlavnej roly zábavného filmového spracovania s názvom „Príbeh o rytierovi“ (2001), dobrodružnej dráme „V mene cti“ (2002), mysterióznom „Pojedač hriechov“ (2003) či dráme „Ned Kelly“ (2003). U niektorých si vyslúžil chvály, iné neboli až tak úspešnými. Heath v rozhovoroch často uvádzal, že taký herec nikdy nevie či scenár od filmu ktorý práve drží v rukách bude „kasovým trhákom“, a že ak by sa mal sústreďovať iba na to, nikdy by sa nevedel pre taký tlak či stres do roly vcítiť, pretože by mu potom myšlienky z obáv nedovolili sústrediť sa a plne vložiť do svojej roly.

Pri otázke akým spôsobom si filmové ponuky Heath vyberá raz odpovedal: „Režisér ma musí inšpirovať a ja mu musím dôverovať, vážiť si ho a cítiť sa pri ňom uvoľnene, ako aj mať vcítenie pre danú rolu. Nie som z tých, čo plánujú. Ak raz začnete rozmýšľať takto, môže to zúžiť vaše vízie a zablokovať ďalšie možnosti“.

Čo sa ocenení týka, tak v roku 2001 za spomínané filmy „Patriot“ a „Príbeh o rytierovi“ získal od ShoWest Award ocenenie v kategórii „Mužská hviezda budúcnosti“. Prichádza zlomový rok 2005 a s ním nominácia na Zlatý glóbus a Oscara v hlavnej úlohe vo filme „Skrotená hora“, kde si znova struhol homosexuálnu postavu. Tento kontroverzný film (svojej doby) si získal uznanie a celé rady ocenení (Zlatý lev na MFF v Benátkach, Oscary za scenár, réžiu a hudbu, ceny newyorských a losangeleských filmových kritikov za najlepší film a réžiu a 7 nominácii na Zlatý glóbus).

Rozhodli sme sa preto aj „oživiť“ príhodu, kedy istá Sharon Strzelecki spontánne zvrieskla od radosti, keď práve zbadala vo svojej blízkosti Heatha Ledgera poskytovať rozhovor na červenom koberci. A keďže má akadémia zmysel pre humor, neskôr ju zavolali aj na odovzdávanie cien AFI (ktorú vyhral za film „Skrotená hora“), kde mu cenu aj osobne predala.

 

Spomínané video

Opomínaný film nebol zlomovým iba kariérne, ale vniesol mu do života blízke kamarátstva a novú lásku Michelle Williams (43) (údajne mesiac po rozchode dvojročného vzťahu s herečkou Naomi Watts (55)), s ktorou sa počas filmovania spoznali. O necelý rok neskôr mu Michelle porodila dcérku menom Matilda Rose (18). Chceli si spolu postaviť svoj vysnený dom pri pláži, no keď bol hotový, jeho sláva spôsobila, že otravný paparazzovia im už nedali dýchať natoľko, že by presťahovanie do dokončenej nehnuteľnosti bolo viac ako nebezpečné. Pár sa oficiálne v roku 2007 rozišiel.

K celej mediálnej kauze sa Heath raz vyjadril:

Urobia titulku z úplnej banality. Je to veľmi otravné. Zrazu začnete byť veľmi opatrný a veľmi neistý už aj pri spôsobe, akým pijete vodu. Ťažko sa na to zvyká. Nečítam nič, len občas vidím nejaké fotky. Väčšinu času ani neviete, že fotografi na vás číhajú. Je to veľmi čudné, ale snažím sa tým nedať obťažovať. Chápem ale aj, že je to súčasť hry.

V roku 2006 sa stal členom Akadémie filmových umení a vied. V tomto roku tiež stvárnil aj drogovo závislého umelca na heroíne vo filme „Candy“, kde si ako píše Britannica vyslúžil za svoj herecký výkon chválu. Rok 2008 prináša Heathovi rolu života. Prvotne mu bola ponúkaná hlavná postava Batmana, no on trval na tom, že Joker bude preňho tou pravou výzvou. Dodnes tvorcom filmového „Temného rytiera“ zostáva rozum stáť z toho, ako Heath dokázal tak dôveryhodne zahrať svoju rolu. Pred prípravou stvárnenia svojej postavy sa herec stretol aj niekoľkokrát s Jackom Nicholsonom (86), aby jeho rolu prebrali.

Povedal mu:

Tá rola ťa po čase začne strašiť. Je tak strašne temná, že nebudeš môcť v noci spávať. Ale uži si ju! Rola kráľa klaunov všetkých kriminálnikov je jedna veľká zábava“.

Či si vzal jeho rady ako bývalého prvého stvárneného jokera k srdcu už nie je známe. Aby sa čo najlepšie do postavy vžil, zavrel sa Heath na necelých 6 týždňov do hotelovej izby, kde si neprial byť vyrušovaný. Viedol si denník (plný šialených vecí, ktoré by ale jokerovi prišli smiešne, ako hyeny, AIDS a podobne), následne si nacvičoval hlas, aby znel čo „najšialenejšie“ a rovnako tak aj smiech.

Makeup a kostým si Heath robil sám. Niektorí herci nevedeli ako bude finálne jeho postava vyzerať, až kým neprišiel samotný Heath v prevlečení na samotný deň natáčania. Herec Michael Caine (91) vraj z pohľadu na jeho vytvorenú postavu zabudol celý svoj text. Po dokončení natáčania spomínaného filmu už pracoval na ďalšom od režiséra Terryho Gilliama s názvom „Imaginárium Dr. Parnassa“, ktorý ale pre príčinu (zrejme nešťastného) predávkovania sa kombináciou liekov oxykodónu, hydrokodónu, alprazolamu, diazepamu, temazepamu a doxylamínu nedokončil. Film bol v polovici točenia.

Heath bol nájdený 22. januára 2008 (veku 28 rokov) vo svojej hotelovej izbe v New Yorku so srdcovou zástavou pre príčinu akútnej intoxikácie spomínaného kokteilu liekov na predpis.

Jeho sestra Kate Ledger razantne poprela akékoľvek fámy ohľadom závislosti na liekoch či iných druhoch látok. Varovala ho ale, aby ich „nemiešal“ a boli to aj jej posledné slová pred osudnou nocou. Taktiež otec v dokumente „Ja, Heath Ledger“ potvrdzuje, že už ako malé dieťa toho takmer nič nenaspal a odjakživa trpel nespavosťou, ktorá sa mu vekom, bohužiaľ, len prehlbovala. No naposledy, kedy sa stretli počas Vianoc, bol Heath z roly Jokera veľmi nadšený a ukazoval rodine aj zábery z natáčania. Povedal, že sa tam dobre bavil a užíval si celý proces priebehu filmu.

Bol známy tým, že do svojich postáv vkladal aj kus seba. Často tvrdil, že len robí to, čo ho robí šťastným a v momente ak mu to šťastie a radosť daná práca nebude prinášať, jednoducho odíde.

Internetom sa dlho riešili záhadné okolnosti ohľadom Heathovho nájdeného bezvládneho tela. Údajne ho mal ako prvý v bezvedomí nájsť jeho masér, ktorý namiesto okamžitého privolania rýchlej záchrannej služby zavolal vtedy (necelých 9 minút!) jeho vtedajšej priateľke (a starej známej drogovej vymetačke) Mary-Kate Olsen (37). Tá vtedy údajne v tragický deň nebola práve v meste a preto poslala za ním jej bodyguardov. Tí teda prichádzajú do bytu ešte skôr, než samotní záchranári. Právnik Mary-Kate dvakrát odmietol schôdzku s vyšetrovateľmi prípadu, pretože s tým údajne nechcela mať nič spoločného.

Vyšetrovanie celého prípadu sa uzavrelo ako nešťastný počin intoxikácie liekov na predpis, no stále zanecháva okolo celého nešťastného dňa množstvo otáznikov.

Režisér Terry Gilliam (83) chcel nedokončený film s už zosnulým Heathom zachovať pre jeho pamiatku, a tak si doň prizval troch áčkových hercov: Johnny Depp (60), Jude Law (51), Colin Farrel (47). Títo traja herci sa rozhodli celý svoj honorár venovať Ledgerovej dcérke, keďže po jeho náhlej smrti nemal právne vyriešený svoj závet.

Pár mesiacov po jeho smrti bol do kín uvedený film “Temný rytier“, ktorý len za prvý víkend zarobil cez 158 miliónov dolárov a celosvetové tržby dosiahli 1 miliardu dolárov. Ako druhý herec v celej histórii dostal ocenenie Oscara posmrtne a zároveň bol prvým v kategórii „komiksovej postavy“, ako aj ceny BAFTA, SAG, AFI. Za Heatha prevzala sošku jeho rodina (staršia sestra spolu s otcom a matkou).

 

 

V roku 2017 po jeho úmrtí vznikol na jeho počesť filmový dokument „Ja, Heath Ledger“, v ktorom boli využité hodiny „domácich“ videí herca, kde sú zachytené momenty z jeho osobného života, ako aj výpovede jeho blízkych priateľov či kolegov. Dozvedáme sa v ňom, že ho odjakživa zaujímala okrem herectva aj réžia a k jeho prvým prácam (už za kamerou) patrili videoklipy. Založil si aj vlastné hudobné nakladateľstvo “The masses“ a prvou nahrávkou je animovaný reklamný film pre skupinu Modest Mouse.

 

Ako sme dúfali, že ho budeme vidieť.

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

Aká bola ale (tragická) realita. Otec Kim Ledger, matka Sally Ledger Bell a sestra Katherine Ledger.

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

Hviezdne nebo Heath Ledger

Heath spolu s režisérom filmu „Skrotená hora“ Ang Leeom a hereckým kolegom (a zároveň krstným rodičom jeho jedinej dcérky Matildy) Jake Gyllenhaalom (43)

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

Jake mal ohľadom celého filmu veľké pochybnosti, no vďaka Heathovi vložil do roly všetko a stali sa veľmi blízkymi priateľmi.

Hviezdne nebo Heath Ledger

Herec zachytený v jednom z jeho obľúbených aktivít.

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

Ukážka jeho kreativity a často aj ručne dotvorených fotiek. Nosil pri sebe veľa druhov farieb lakov na nechty (ktoré používal na dotvorenie fotiek), niektoré si zvykol aj vyšrafovať skalpelom.

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

Hviezdne nebo Heath Ledger

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

Hviezdne nebo Heath Ledger

Heath (napravo) ako 10-ročný hrajúc šach (vyhral juniorský šachový šampionát Západnej Austrálie).

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

Na spomínanú hru nezanevrel ani v dospelosti a chcel túto záľubu prepojiť aj so svojou filmovou profesiou. Plánoval totiž režírovanie diela „The Queen’s Gambit“ z roku 1983, v ktorej si chcel aj sám zahrať.

Hviezdne nebo Heath Ledger

Dcéra Matilda Rose Ledger (18)

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

Michelle Williams (43)

Hviezdne nebo Heath Ledger

Heath a jeho legendárne stvárnená postava Jokera.

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

Ovplyvnil životy mnohých, no iba niektorí mali možnosť poznať jeho srdce“, opisuje svojho syna otec Kim Ledger.

Hviezdne nebo Heath Ledger

Vo filme „10 vecí, ktoré na tebe nenávidím“, kde predviedol aj svoj spevácky talent.

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

V roku 2003 ho austrálsky GQ magazín označil za Muža roku.

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

Nech odpočíva v pokoji.

Hviezdne nebo Heath Ledger

 

Uvítali by ste viac článkov v podobe inšpirujúcich celebrít?

 

Zdroje: People.com, Ramblemag.com, Movieweb.com, Express.co.uk, Empireonline.com, Eonline.com, Dailymail.co.uk, Iamnotheathledger.com, Voi.id,  Bobotic.pl,  Vanityfair.com,  ,  ,  ,  Môžete sa prihlásiť cez naše konto, alebo Facebook. Získate ikonku, vlastné meno, súkromné správy, a aj možnosť odpovedania na príspevky.
Meno:
ODOSLAŤ
:)
NOVINKY
Cannes 2024
12
CANNES 2024
[pred 10 hod.]
Update Diddy
42
UPDATE DIDDY
[23.5 2024]
Tak teda, zas a znova..
39
A je to tam!!!
35
A JE TO TAM!!!
[19.5 2024]
Zlá správa potvrdená
46
Met Gala After Party 2024
36
Celebritný mixér
29
CELEBRITNÝ MIXÉR
[11.5 2024]
Met Gala 2024
69
MET GALA 2024
[8.5 2024]
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Pikosky.sk 2024 redakcia@pikosky.sk