Filozofické okienko gender identity

pridal NoName 27.5.2024 o 13:17
Filozofické okienko gender identity


Ak si zapnete telku s kanálom CNN alebo Fox News, uvidíte hneď dva rôzne názory. V Spojených štátoch majú “americános“ rozdelenie rolí v diskusii o rodovej problematiky pomerne zreteľné. Demokrati podporujú plné uznanie a podporu transgender osôb (vrátane neplnoletých), zatiaľ čo republikánci chcú celý “gender chaos“ ukončiť.

Filozofiou prvého názoru je myšlienka oslobodzujúceho hnutia, pretože hoci vraj existovali daní jednotlivci už v minulosti, boli nútení žiť v “nesprávnom tele” a bez spoločenského akceptovania. Chcú preto už deťom „cítiacim sa trans“ umožniť prístup aj k liečbe hormonálnej cesty. Ruka v ruke s tým prichádza aj zákaz o akýkoľvek pokus zmarenia ich rozhodnutia, a to akýmkoľvek zásahom ako napríklad terapeutickým (pomocou konverznej terapie), učiteľským či priamo rodičovským, ktorý by bol zameraný na úmyselnú výchovu “potlačenia” týchto pochybností.

Fox News alias republikánci, ale dôrazne varuje pred spôsobeným pohlavným zmrzačením (po podstúpení operačnej zmeny pohlavia) a nezodpovednosťou, ohľadom sterilizácie neplnoletých (vzniku nezvratnej neplodnosti). Tému transexuál teda pokladajú za “chorú a absurdnú“, ktorá by sa  (čo sa detí a neplnoletej mládeži týka) mala zakázať.

Dnes odložíme humor bokom a otvárame pre vás filozofické “čiste“ diskusné okienko, kde načneme túto jednu z eticky hlbších tém. A teda či môžu hormonálne lieky urobiť deti šťastnejšími? Tu je preto zopár príbehov aj z vlastných skúseností našich celebritiek  na utvorenie si názoru.

Herečka Charlize Theron (48) si adoptovala 2 deti, a to syna menom Jackson a dcérku August. U chlapca ale vo veku troch rokov nastal zlom a povedal svojej mame Charlize, že „nie je chlapcom“. Bol to zlomový moment aj pre ňu, pretože sa už vtedy rozhodla mu ponechať voľnú cestu, aby sa sám rozhodol kým vlastne je. Pre Daily Mail v roku 2019 neskôr potvrdila, že jej syna plne podporuje v tom, že sa jednoducho cíti byť viac dievčaťom. Tiež uviedla:

„Mám dve krásne dcéry, ktoré chcem ako každý rodič chrániť a prajem si, aby sa im v živote darilo. Narodili sa jednoducho také aké sú a ja nemám právo rozhodovať, kým by mali byť. Mojou úlohou je predovšetkým oslavovať  ich, milovať a uistiť sa, že majú všetko, čo potrebujú, aby boli tým, kým len túžia sami byť.“

Neskôr v tom roku vysvetlila herečka pre Pride Source :

„Príbeh mojej dcéry je skutočne jej príbeh a až bude chcieť ho sama vyrozprávať a podeliť sa oň, tak to v momente, keď bude tak cítiť rozpovie. Najviac jej ubližovalo, keď média o nej písali v nesprávnych zámenách. To ju naozaj veľmi ranilo.“

Dnes už dospelý syn Chaz Bono (55) ikonickej Cher (78), patrí z okruhu celebritných rodičov k jedným z najznámejším trans gender detí. Prvotne sa narodil ako dievča menom Chastity a neskôr v rozhovore s Oprah Winfrey (70) prezradil, že už vo veku tínedžera, kedy sa mu telo fyzicky menilo, prišli pocity úzkosti. Následne začal svoje telo nenávidieť do takého stavu, až sa rozhodol pre zmenu pohlavia. V otázke ako celý tento priebeh zvládala jeho mama povedal, že aj celkom kľudne, aj keď doľahlo to na ňu v istej fáze, kedy k nej pri procese už započatej hormonálnej liečby prehovoril po prvý raz mužským hlasom. Nakoniec ale zmenu prijala a vraj majú blízky vzťah.

Aj hviezda seriálu “Sex and the city“ Cynthia Nixon (58) v roku 2018 prezradila, že jej najstarší syn Samuel (predtým Samantha) je transgender (s ex manželom má 2 deti – Samanthu, Charlesa a tretie dieťa Maxa jej porodila súčasná manželka Christine Marinoni). Keď hovorila o procese akceptovania svojho syna v rozhovore s moderátormi Alan Cummingom a Chris Sweeneym prezradila, že si musela začať čítať články o rodičoch trans detí a problémoch s prvotným prijatím ich dieťaťa. Zaujala ju tam jedna myšlienka, od istého otca prechádzajúceho si tiež zmenou pohlavia svojho dieťaťa:

„V určitom bode som si povedal, môžem mať mŕtveho syna, ale živú dcéru.“

A tak časom prijala tento fakt, pretože si uvedomila, že aj keby predložila všetky argumenty ako rodič či ako blízky človek, nič sa nezmení na tom, že jednoducho by ste mali načúvať hlavne srdcu svojho dieťaťa. Rozhodla sa teda akceptovať synov “coming out“ s čo najväčším pochopením a kľudom a zároveň je mu dnes veľkou oporou. 

 

Čerstvá Oscarom ocenená Jamie Lee Curtis (65) má s manželom adoptované 2 deti, syna Thomasa a dcéru Anne. A práve Thomas bol (vlastnými slovami) dieťaťom v „nesprávnom“ tele. Vraj mal zastrašujúce pocity vyzradiť ako nekomfortne sa cítil vo svojom tele, no zároveň povedal, že ho rodičia prijali s veľkým rešpektom a pochopením a aj s novým menom Ruby.

V marci 2022 napísala Jamie k narodeninám (na instagrame) svojej dcére Ruby:

„Všetko najlepšie k narodeninám! Som hrdá a vďačná, že som rodičom trans dieťaťa a posielam podporu všetkým trans rodinám v USA, ktoré sú v tejto chvíli terčom konzervatívnych zákonodarcov a sľubujem, že využijem svoje právo voliť na podporu svojho dieťaťa a všetkých detí, ktoré sa snažia žiť slobodne také, aké sú.“

Nedávno po veľkonočných sviatkoch sa medzi trans gender komunitu zaradila aj 15-ročná dcéra Jennifer Garner (52)Bena Afflecka (51). Na svoj “coming out“ si zvolila pohreb svojho dedka Serphina (+85), kde prišla oblečená v obleku s kravatou a svoje dlhé vlasy si nechala ostrihať nakrátko. Povedala tiež, že sa odteraz bude volať Fin Affleck.

A nie je ani tak dávno, kedy zlobor Jennifer Lopez (54) predstavila v roku 2022 na koncerte v LA svoju dcéru Emme (16) za nebinárnu ako “oni“. Momentálne má krátky zostrih vlasov.

Nedávno sa za nebinárnu vyhlásila aj adoptívna dcéra Eminema (51), ktorá si zmenila aj meno z Whitney (19) na Stevie a celú svoju premenu zaznamenala v podobe fotiek na videu.

 

<

 

Dcéra Angeliny Jolie (48)Brada Pitta (60) menom Shiloh (17) sa nechávala istú dobu oslovovať menom John. Dnes sa vraj cíti momentálne ako dievča.

Je však táto fáza hľadania seba samého (v tak krehkom období) podľa vás dôvodom k benevolentnosti a vytvoreniu “voľného” priestoru na realizáciu týchto (nezvratných) zmien u dieťaťa? A je podľa vás rozdielom sa s touto myšlienkou “narodiť” alebo byť ňou manipulovaný?

Jennifer Garner (51) a už Fin Affleck (15)

Filozofické okienko gender identity

 

Filozofické okienko gender identity

 

J.Lo (54) a Emme (16)  a spomínaný koncert s oznámením.

Filozofické okienko gender identity

 

Filozofické okienko gender identity

Fin a Emme

Filozofické okienko gender identity

 

Filozofické okienko gender identity

 

Filozofické okienko gender identity

Charlize Theron (48) s už dcérami

Filozofické okienko gender identity

 

Syn pred premenou

Filozofické okienko gender identity

 

Cher (77)  a Chaz Bono (55)

Filozofické okienko gender identity

 

Pred premenou

Filozofické okienko gender identity

Cynthia Nixon (58) a Samuel (Seph) 2010

Filozofické okienko gender identity

 

Po premene

Filozofické okienko gender identity

Jamie Lee Curtis (65) a Ruby (28)

Filozofické okienko gender identity

 

Pred premenou

Filozofické okienko gender identity

Shiloh Pitt (17)

Filozofické okienko gender identity

 

Filozofické okienko gender identity

 

Filozofické okienko gender identity

 

Zdroje: cdn.mos.cms.futurecdn.net, lifeandstylemag.com, mirror.co.uk, pride.com, hola.com, hellomagazine.com, rare.us, people.com, i.dailymail.co.uk, instagram.com, closerweekly.com, newsweek.com, lifeandstylemag.comMôžete sa prihlásiť cez naše konto, alebo Facebook. Získate ikonku, vlastné meno, súkromné správy, a aj možnosť odpovedania na príspevky.
Meno:
ODOSLAŤ
:)
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Pikosky.sk 2024 redakcia@pikosky.sk