Digitálna gilotína?

pridal NoName 26.6.2024 o 17:28
Digitálna gilotína?


Jablkom sváru náhlej straty followerov a blokovania hviezd sa stal tohtoročný Met Gala 2024.

Poďme však poporiadku... Ako už iste viete, tak tohtoročná téma bola poviedka s názvom "The Garden of time“ z roku 1962 od J.G. Ballarda. A aby sme si túto celú kauzu vysvetlili, je nutné si prečítať, o čom spomínaná poviedka je.

Zameriava sa na postavy grófa a jeho manželky, ktorí sú bohatí a žijú v nádhernom paláci so záhradou plnou čarovných kvetov (časových kvetov). Mimo paláca ale bola vojna, a keď sa k ním vojská už blížili, tak gróf Axel chodil do záhrady a odtrhával vždy jeden časový kvet, čím získal ešte jeden deň pokoja. Ale počet kvetov je obmedzený a každý deň znamená stratu jedného ďalšieho kvetu, čo symbolizuje ich klesajúcu schopnosť brániť sa pred nevyhnutným.

Nakoniec, keď už nezostávajú žiadne kvety, gróf a jeho manželka čelia svojmu osudu. Nepriateľské sily dorazia k palácu a hoci ich osud nie je explicitne popísaný, je jasné, že ich svet je odsúdený na zánik. Poviedka končí obrazom paláca, ktorý je teraz len prázdnotou, čo symbolizuje koniec ich boja proti času.

Jedná sa o veľmi nadčasové dielo, ktoré poukazuje jednak na kritiku aristokracie a povrchnosti vyšších spoločenských tried, ako aj na krehkosť ľudského bytia či odporu voči plynutiu času, ktorému nezabránia ani všetky peniaze sveta, krása a podobne. Ballard nám tiež pripomína, že všetko nakoniec aj tak "skončí".

Takže po pointe poviedky nám vychádza jediné, a to, že celá téma Met Gala bola jednou veľkou iróniou. Vonku sú vojny, hlad a chudoba, no po koberci sa nám premávali celebrity v luxusných handrách bez záujmu o to, čo sa v realite dnešných dní vôbec deje (kritika sa valí hlavne za mlčanie o prebiehajúcich humanitárnych zverstvách v Gaze).

 "Filozofické hnutie gilotíny" spustilo konkrétne jedno "nevinné“ video na platforme TikToku s piesňou "Let them eat cake“ (ktoré autorka pre jeho kontroverznosť zmazala, no uchovalo sa napriek tomu):

<

 

(V pozadí originálu bol ale hotel "Mark".)

 

Vopred upozorňujeme, že táto časť bude obsahovo veľmi povrchná, rovná dnešnej dobe, kde sú čísla viac ako ľudské hodnoty. Čiže autorka videa je influencerka (vraj aj modelka) menom Haley Kalil (32) s takmer 10 miliónmi odoberateľov na svojom TikTok účte.

K celej kauze (ktorou spustila na celebrity gilotínu) a ako sa aj dostala na Met Gala sa vyjadrila takto:

„Asi týždeň a pol pred Met Gala ma kontaktoval E! či mám záujem byť moderátorkou Met Gala. Sú tam každoročne zvyčajne 3 hotely, ktoré celebrity už v outfitoch opúšťajú. Mňa poslali do toho menom „Mark“. Mala som točiť naživo kontent, ako ho celebrity postupne už nastajlované opúšťajú. Nepozvala ma Anna Wintour (74), čo teda znamenalo, že keď posledný hosť opustil hotel, moja úloha skončila a nemohla som sa na Met Gala dostať. Šla som ho sledovať domov s kamarátmi.“

Natočila niekoľko videí ale už spomínané jedno, spustilo najviac vášní. Vetu "Let them eat cake“, vraj použila Mária Antoinetta počas hladomoru vo Francúzsku, keď jej bolo povedané, že roľníci už nemajú na chlieb. Tak sa vraj vyjadrila, nech jedia koláč. Počas francúzskej revolúcie Máriu poslali pod gilotínu. Údajne ale tento výrok nikdy nepovedala a je len výpoveďou doby a ľudí, ktorí ju v tomto období panovníctva jednoducho nemali radi. Spomínaná fráza začala symbolizovať postoj aristokratov, ktorí nie sú v kontakte s realitou tých "menej šťastných". 

 

Haley sa za video po veľkom rozruchu ospravedlnila a vymazala ho. Údajne bol jej kostým inšpirovaný panovníčkou Máriou Antoinettou a vraj ním nezamýšľala spustiť tak obrovskú kampaň proti všetkým celebritám.

<

 

Keďže náklady na život a súčasné smrteľné medzinárodné konflikty pokračujú, pretŕčanie sa celebrít v predražených handrách sa stalo poslednou kvapkou tolerancie ich "falošného“ fanúšikovského uctievania. V komentároch písali aj o tom, čo pre nich my "smrteľníci" vôbec znamenáme?

„Dokopy nič, pravda je taká, že ich vôbec nezaujímame a len dvíhame svojím "follow“ ich zárobky, egá a možnosti na spolupráce, " vyjadrenie jedného z komentujúcich.

Mimochodom, hlásená cena vstupenky na Met Gala bola 75 000 dolárov.

 

Najviac rozhorčilo ľudí to, že celebrity nevyužili svoj vplyv, aby hovorili o tom, čo sa práve vo svete deje.

<

 

 

Zdá sa tak, že to pravé orechové hnutie "digitine“ zahájila až používateľka platformy TikToku pod menom @ladyfromtheoutside, ktorá na videá autorky Haley Kalil a komentáre "Let them eat cake“ reagovala vlastným posolstvom. Video si na platforme neskôr vyslúžilo 2, 5 milióna videní a 600 000 lajkov:

„Je čas zahájiť to, čo by som nazvala digitálnou gilotínou, ak chcete, tak "digitínou“. Je najvyšší čas zablokovať všetky vplyvné osobnosti a celebrity bohatých socialistov, ktorí absolútne vôbec nevyužívajú svoje finančné zdroje na pomoc tým, ktorí to nevyhnutne potrebujú, “ dodala @ladyfromtheoutside.

Nastalo masívne "padanie“ čísel mnohým celebritám. Po internete začal obiehať aj zoznam hviezdnych mien, ktoré začali užívatelia sociálnych sietí vo veľkom blokovať. Avšak treba aj podotknúť, že im to až taký šok nespôsobilo, lebo stačí mať prašuľky navyše a číselka si nenápadne naspäť dokúpite, hoci sa nejedná o reálne existujúcich "followerov“. Nuž, takáto je realita dnešných dní, mať čísla znamená mať aj veľký vplyv...

 

Používateľka pod názvom @ladyfromtheoutside navrhuje na zoznam blokovacieho listu aj meno samotnej Haley Kalil.

<

 

 

Haley Kalil (32) tak klesol počet followerov z 10 miliónov na 9, 9.

Digitálna gilotína?

 

Spomínaný zoznam

 

Padajú hviezdy! (želajte si niečo).

<

 

 

Čo si o celej kauze myslíte vy?

Digitálna gilotína?

 

Zdroje: Ca.news.yahoo.com, Tiktok.com, Nbcnews.com, Dailydot.com, Hindustantimes.com,Môžete sa prihlásiť cez naše konto, alebo Facebook. Získate ikonku, vlastné meno, súkromné správy, a aj možnosť odpovedania na príspevky.
Meno:
ODOSLAŤ
:)
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Pikosky.sk 2024 redakcia@pikosky.sk